03 июля 2022

Що чекає на Україну в майбутньому-експерти пишуть

Чому Україна має потенціал стати найбільшим в ЄС центром інвестицій та відродження, коли війна закінчиться.

Україна є другою за величиною державою в Європі та має узбережжя вздовж Азовського та Чорного морів. Територія України охоплює близько 600 000 км2, з населенням близько 42 мільйонів. До 2014 року, коли росія анексувала Крим і окупувала частину Донецької та Луганської областей України, її населення було близько 47 мільйонів. Росія розпочала війну проти України в лютому 2022 року. В результаті близько 10,5 мільйонів людей виїхали зі своїх домівок, серед яких чотири мільйони людей, переважно жінки та діти, залишили Україну як біженці, а близько 6,5 мільйонів переїхали переважно на Захід України.

Україна визнана одним з найбільших виробників сільськогосподарських і харчових продуктів / гарантів світової продовольчої безпеки.
За даними Global Sourcing Association, Україна посідає перше місце у світовому аутсорсингу і має понад 200 000 висококваліфікованих ІТ-фахівців.
Багато IT- і технологічних стартапів походять з України, а їхні засновники залучили 2,35 млрд доларів США в 2021 році (переважно не враховуються в розмірі ринку M&A в Україні, оскільки більшість цих стартапів переїхали в США або ЄС).До війни — сильна економіка

З 2009 по 2013 рік в Україні спостерігалося безперервне зростання ВВП, досягнувши 183,3 млрд доларів США в 2013 році. Проте внаслідок російської агресії проти України в 2014 році, яка призвела до анексії росією Криму та окупації частини Донецької та Луганської областей, українська економіка та інвестиційний клімат зазнали краху. У 2014 році ВВП впав на 21,1% до 131,8 млрд доларів, а в 2015 році —– ще на 31,3% до 90,6 млрд доларів, тобто на 50% лише за два роки. В результаті ринок M&A в країні впав з приблизно 4 мільярдів доларів США в 2013 році до 410 мільйонів доларів США в 2015 році.

Наприкінці 2014 / початку 2015 року конфлікт на Сході України було заморожено, а частина Донецької та Луганської областей залишилася під окупацією і більше не перебувала під контролем України. Економіка почала відновлюватися завдяки проведенню Урядом України економічних, правових і регуляторних реформ для впровадження стандартів ЄС. В результаті інвестиційний клімат поліпшився, а ринок M&A зріс до 1,6 млрд доларів у 2019 році. Однак, як і в усіх економіках країн світі, пандемія COVID-19 мала серйозний вплив, і ринок M&A різко скоротився до 190 мільйонів доларів США в 2020 році. Після того, як більшість обмежень COVID-19 було знято, а також через відкладений попит, 2021 рік був дуже вдалим для економіки країни: ВВП виріс майже до 200 мільярдів доларів США, перевищивши рівень 2013 року, і, за оцінками, ринок M&A досяг майже 2,7 млрд доларів США із 120 укладеними угодами. Однак кілька великих угод, які були підписані наприкінці 2021 року, все ще перебувають на розгляді і ще не закриті, а покупці посилаються на «пункти про несприятливі умови».Як починався конфлікт

У 2013 році найактивнішими галузями M&A в країні були сільське господарство і харчова сфера, банківська справа, FMCG, енергетика та TMT. У 2021 році TMT стала найбільшою зростаючою галуззю в Україні, а експорт послуг аутсорсингу та програмування досяг 6,8 млрд доларів США (у п’ять разів більше, ніж 1,3 млрд доларів США, зафіксованих у 2013 році). За даними Global Sourcing Association, Україна посіла перше місце у сфері аутсорсингу країн світу та є домом для понад 200 000 висококваліфікованих ІТ-фахівців. Перезапуск великої та середньої приватизації державних підприємств став додатковим драйвером ринку M&A в країні. У 2021 році було укладено 36 угод M&A на суму 813 мільйонів доларів США в TMT секторі, 19 угод на суму 234 мільйони доларів США в агропромисловому секторі, 10 угод на суму 124 мільйони доларів США в енергетиці, гірничодобувній промисловості та комунальному господарстві, а також 6 угод на суму 650 мільйонів доларів США у сфері нерухомості та будівництва. Напруга, що виникла в результаті розгортання російської армії на українсько-російському кордоні фактично заморозила ринок з грудня 2021 року.

Економічний вплив війни

З лютого 2022 року війна повністю зруйнувала морську торгівлю (що становить половину загальної торгівлі країни та 90% її торгівлі зерном); це завдало серйозної шкоди критичній інфраструктурі країни та спричинило масове переміщення людей. У звіті за березень 2022 року Світовий банк прогнозував, що цього року ВВП України впаде на 45%, а після цього буде слабке відновлення.

Прогнози, враховуючи триваючий конфлікт, схильні до великої невизначеності та значного негативного ризику. Ці прогнози ґрунтуються на значному скороченні імпорту та експорту, з огляду на перебої в торгівлі та блокаду чорноморських портів, колапс державних і приватних інвестицій та значне падіння витрат домогосподарств, що відображає переміщення великої кількості людей, втрати доходів і засобів існування.

Очікується, що в середньостроковій перспективі збиток виробничому і експортному потенціалу України та втрата людського капіталу будуть мати тривалі економічні та соціальні наслідки. Будуть необхідні серйозні зусилля з реконструкції, доповнені інституційними, структурними та фінансовими реформами для підтримки зростання, очолюваного приватним сектором, але все це залежатиме від отримання значного зовнішнього фінансування на пільгових умовах.
judit 03 июля 2022
... та втрата людського капіталу будуть мати тривалі економічні та соціальні наслідки.

Вот никого и не будут выпускать из страны.
Toonika 03 июля 2022
Пфффф
Что нового и неизвестного тут написано? В стране война и соответственно .опа. вот и весь сказ
Авокада 03 июля 2022
для того чтобы предсказать рост цен,нищету и голод не надо быть экспертом.
Сирень74 03 июля 2022
Не буде ніяких вкладень, якщо не буде поборено корупцію. Таке враження, що про наш потенціал дізнались після початку війни, а до того інвестори не приходили бо не чули про таку країну (сарказм).
Не буде розквіту держави після перемоги, якщо чиновники не перестануть красти. Вибачте за песимізм, але я під враженням від скандалів з гуманітаркою, кому війна, кому мати рідна.
julianik 03 июля 2022
Щось цих експертів розвелося як бліх на собаці. Комусь не зрозуміло що йде війна? Чи ще не всі відчули ту ж@пу що вже прийшла чи наближається до нас?
Давайте будемо вирішувати проблеми по мірі їх важливості. Спочатку війна, а розгрібати наслідки та просити допомоги ми уже скільки просимо? Тільки обіцянками не закидаєш ту сволоту що на нас напала.
Vlada-Maria 03 июля 2022
Ответ дляСирень74
Не буде ніяких вкладень, якщо не буде поборено корупцію. Таке враження, що про наш потенціал дізнались після початку війни, а до того інвестори не приходили бо не чули про таку країну (сарказм).
Не буде розквіту держави після перемоги, якщо чиновники не перестануть красти. Вибачте за песимізм, але я під враженням від скандалів з гуманітаркою, кому війна, кому мати рідна.
+10000, одні воюють, а інші же облизуються і будують повним ходом ’стратегії’ в передчутті великого крадівництва
Love_Love_Love_ 03 июля 2022
Ответ дляToonika
Пфффф
Что нового и неизвестного тут написано? В стране война и соответственно .опа. вот и весь сказ
Мені теж цікаво.
Тут не експертом варто бути, а просто нормально оволодіти программою середньої школи🤷‍♀️
Те що Україна лакомий кусочок для інвесторів це факт, проблнми лише дві які пов‘язані між собою
Закони і корупція
Love_Love_Love_ 03 июля 2022
Ответ дляСирень74
Не буде ніяких вкладень, якщо не буде поборено корупцію. Таке враження, що про наш потенціал дізнались після початку війни, а до того інвестори не приходили бо не чули про таку країну (сарказм).
Не буде розквіту держави після перемоги, якщо чиновники не перестануть красти. Вибачте за песимізм, але я під враженням від скандалів з гуманітаркою, кому війна, кому мати рідна.
Корупція це проблема номер 1
Вона вже як парашкіна пропаганда в багатьох в мозгах як метостази
Теодор Бастард 03 июля 2022
Угу, мы в мирное время никому не были нужны с нашим беспределом, а в разрухе так прям побегут инвесторы к нам роняя тапки. Ну разве что мирное население захочет работать за тарелку супа и рабсила тут станет дешевле чем в Бангладеше или ещё каком-нибудь Пакистане
Тамилa 1 03 июля 2022
Ответ дляLove_Love_Love_
Корупція це проблема номер 1
Вона вже як парашкіна пропаганда в багатьох в мозгах як метостази
Так цю корупцію ростила і міцно підтримувала рашка! Ми підписали декларацію з ЄС , там чіткі і прозорі закони і нехай тільки наша Рада і депутати будуть голосувати проти , їм зараз же бошки повідкручують і повикидають . Через рік ми всі вільно будемо купувати зброю ))
Тамилa 1 03 июля 2022
Ответ дляТеодор Бастард
Угу, мы в мирное время никому не были нужны с нашим беспределом, а в разрухе так прям побегут инвесторы к нам роняя тапки. Ну разве что мирное население захочет работать за тарелку супа и рабсила тут станет дешевле чем в Бангладеше или ещё каком-нибудь Пакистане
Змініть аватарку на ту що була у вас раніше , вона вам більше пасувала .
Теодор Бастард 03 июля 2022
Ответ дляТамилa 1
Змініть аватарку на ту що була у вас раніше , вона вам більше пасувала .
А мне эта больше нравится
автор манька облигация 03 июля 2022
ми аграрна держава і себе прокормимо і продамо за кордон .чому ніщета буде
Тамилa 1 03 июля 2022
Ответ дляТеодор Бастард
А мне эта больше нравится
Там була якась чорна ворона і вона вам пасувала .
Тамилa 1 03 июля 2022
Ответ дляманька облигация
ми аграрна держава і себе прокормимо і продамо за кордон .чому ніщета буде
Не буде ніщети, всій Европі треба міцний щит і він буде !
автор манька облигация 03 июля 2022
ото країни африки пустиня пісок то да.ніщета там..а ми чого маємо ніщати голодувати
автор манька облигация 03 июля 2022
Ответ дляТамилa 1
Не буде ніщети, всій Европі треба міцний щит і він буде !
то ж да!!!америка спонсує нас і весь світ допомогає.не кинуть однозначно
Тамилa 1 03 июля 2022
Ответ дляманька облигация
то ж да!!!америка спонсує нас і весь світ допомогає.не кинуть однозначно
В них немає іншого виходу .
автор манька облигация 03 июля 2022
подивіться на паї..інвесторів тьма іноземних .агрофірми.у нас зараз навалом зерна з минулого року.куди дівать нове...і ціна впала .6гр за кіло зерна було місяць назад.
Теодор Бастард 03 июля 2022
Ответ дляТамилa 1
Там була якась чорна ворона і вона вам пасувала .
Не ворона, а чумной доктор. К сожалению, времена ковида закончились, поэтому она чуток неактуальна. Сара Керриган мне гораздо роднее)
автор манька облигация 03 июля 2022
ангари завалені зерном то і по три гривні буде і вигодно свиней ферми тримать.який голод.врожаї бараболі гарні .малини..і тд
автор манька облигация 03 июля 2022
шо ми якісь кончені.народ трудолюбивий клімат непоганий земля родюча.тільки з придурком сусідом справиться треба
К@тен@ 03 июля 2022
Ответ дляТамилa 1
Так цю корупцію ростила і міцно підтримувала рашка! Ми підписали декларацію з ЄС , там чіткі і прозорі закони і нехай тільки наша Рада і депутати будуть голосувати проти , їм зараз же бошки повідкручують і повикидають . Через рік ми всі вільно будемо купувати зброю ))
Болгария в Ес, а коррупция процветает - никого ЕС не смущает
Contento 03 июля 2022
Ответ дляманька облигация
ми аграрна держава і себе прокормимо і продамо за кордон .чому ніщета буде
Потому что украинские земли сдадут / сдали в аренду иностранным аграрным корпорациям. Для этого и был принят закон о продаже земли. Так что многие наши граждане не будут иметь доступа к земле. И с чего вы решили , что Украина будет привлекательна для инвесторов после войны? Разрушенная страна с огромными миллиардными долгами неплатежеспособная . Уже сейчас у множества людей нет работы и денег на еду. Сколько продлится война никто не знает, экономическая ситуация все хуже. И вам непонятно почему будет нищета?
Тамилa 1 03 июля 2022
Ответ дляК@тен@
Болгария в Ес, а коррупция процветает - никого ЕС не смущает
Не так вже і процвітає, ну є трохи , бо там рашкінські всі мафіозі обертаються . Там ,де хоч трохи, ця зараза може впихнути свого пятака , то ясно що буде, в них скаженні бабки усім рулять і рота затикають , підкупляються і виводяться наверх політикуму їхні протеже , як у Венгрії Орбан наприклад .