На редіті обговорюють перемогу Трампа. І тут був комент, що типу половину України віддадуть путлеру, а половина буде під маріонетковою владою. Через місяць правління Трампа Україну змусять здатися
I personally fear it will be worse than that. If Putin does not take the entire Ukraine than the rest will be set under a puppet regime that answers only to him. But likely he will just take it all.
I believe we will see Ukraines unconditional surrender within a Month of Trump taking power.
How will he accomplish that? I simply believe Bidens threat of wiping out Russia´s forces if Russia uses Nukes will not apply any more. And Europe does not have the capability to make the same threat. So Ukraine will be forced to surrender or millions will die.
Якщо стати на сторону військових, то війну треба закінчити негайно, якщо на сторону переселенців, або людей які можливо потраплять в окупацію, то...важке питання, я не маю права судити, живучи в не прифронтовій області. Ми голі і босі, обкрадені, ми не тягнемо таку війну.