фрау Гитта• 29 апреля 2014

где шьют оригинальную обувь экко

если написанно Китай то это подделка?
Раздражевская• 29 апреля 2014
в Плато на многих моделях тоже написано что сделано в Китае.

Фрекен бок• 29 апреля 2014
ECCO owns tanneries in the Netherlands, Thailand, Indonesia and China.

http://en.wikipedia.org/wiki/ECCO

они могут отшиваться Таиланде, Индонесии, Китае, и Нидерландах.

Тпе что не факт что подделка
Фрекен бок• 29 апреля 2014
Production

ECCO owns tanneries in the Netherlands, Thailand, Indonesia and China. ECCO’s tanneries are among the leading manufacturers of leather to the fashion, sports, and car industries.[4] ECCO has engaged in a research program to reduce the environmental impact of the tanning process.

Approximately 80% of ECCO´s shoes are produced in its own shoe factories in Portugal, Slovakia, Thailand, Indonesia and China, and 20% under licence in a number of countries including Indonesia, China and India.[5] ECCO projects a brand image of a level of comfort and style generally associated with exclusive high-end shoes, while retailing at prices that are a little above average for the mass market, and within reach of a wide range of consumers.[citation needed]
Зименушка• 29 апреля 2014
главное мне кажется обувь ’Ecco’ не покупать на рынках, тогда может быть и подделка. А покупать только в фирменных магазинах.
Фрекен бок• 29 апреля 2014
А по поводу страны. Тут иногда не угадаешь от чего зависит как носится будут, но лично мне не везло со Словакией...пятка красилась жутко и в сандалях и в полуботинках. А те что в Индонезии, Индии или даже Кетае были сделаны- чудесно носились.