Бабка в тапках• 31 января 2015

Мовне опитування

Дівчата, допоможіть, будь ласка, у соціальному опитуванні.
Як натрапляю на мовні теми тут, на Порадниці, то часто бачу коментарі типу "яке смішне слово вигадав СТБ" або щось подібне. Бачу із таких тем, що багато хто сприймає ці слова як нові, або й геть не сприймає) Спало на думку зробити невеличке філологічне дослідження.

Зараз мене цікавить тільки відсоток людей, які знають чи не знають ці слова, користуються чи не користуються ними.

В опитуванні беруть участь тільки ці слова:
блазень, бруківка, бурштин, відсоток, гелікоптер, загал, карафа, книгозбірня, крамар, нотатник, обрис, перебіг, пучка, філіжанка, часопис, шанець, долішній,
забагти, заповзятися, зацілілий, достоту, либонь.

Кому цікаве значення цих слів, то нижче подаю його в дужках.
Блазень (шут, клоун), бруківка (мостова), бурштин (янтар), відсоток (процент), гелікоптер (вертоліт), загал (сукупність), карафа (графин), книгозбірня (бібліотека), крамар (торговець), нотатник (записник), обрис (контур), перебіг (хід подій), пучка (кінчик пальця руки), філіжанка (чашка), часопис (періодичне друковане видання), шанець (окоп), долішній (нижній), забагти (забажати), заповзятися (розпочати що-небудь робити), зацілілий (непошкодженим), достоту (точно), либонь (мабуть).

Заздалегідь вдячна всім, хто взяв участь в опитуванні!
Результат:
вже голосів: 106
41 (38.68%) Знаю усі слова (або переважну більшість слів), проте не користуюся ними
24 (22.64%) Не знаю таких слів (або переважну більшість слів), не користуюся ними, проте розмовляю переважно російською
23 (21.7%) Знаю усі слова (або переважну більшість слів), користуюся частиною з таких слів
8 (7.55%) Знаю усі слова (або переважну більшість слів), користуюся ними
4 (3.77%) Чула (чув) такі слова, але вони мені не подобаються, вважаю їх зайвими
3 (2.83%) Цікаво, що люди відповіли
2 (1.89%) Чула (чув) такі слова, вони мені подобаються, вважаю їх цікавими
1 (0.94%) Чула (чув) такі слова, але не знаю як до них ставитись
0 (0%) Не знаю таких слів (або переважну більшість слів), не користуюся ними, проте розмовляю переважно українською
автор Бабка в тапках • 31 января 2015
Ответ дляГолубая устрица
по словам - те саме.

з думкою про некоректність погоджуюсь.

філіжанка все-таки діалект, на відміну від бурштину.
Про критерій відбору слів написала, див. пост 2

ssvetkass• 31 января 2015
Ответ дляHаташа
Не-а, что-то типа коморы: теплая зимой и холодная летом, только не погреб, она на поверхности строится.
Тоже решила, что это что-то связанное с шитьем, подумала о стежке.
Нашла другое, видимо это строение называлось все таки немного иначе. Не выстебка, а стебка. Хотя и это слово для меня в новинку.
Стебка — це дерев´яна наземна споруда зрубної конструкції, яка має глиняну долівку та дерев´яну стелю.

Стебка зазвичай опалювалась взимку і служила приміщенням для приготування їжі тваринам, зберігання трав та інших продуктів, які потребували тепла. Зараз це назразок складу тощо. Стебка була поширена в північних районах України. В різних областях вона мала відмінності у побудові. Більш детально познайомитись зі стебками та побачити їх вигляд можна у музеї «Архітектури та побуту України»