Паспортний стіл• вчера в 00:43

Застій молока в грудях: симптоми та профілактика ускладнень

Після народження дитини жінка часто стикається з новими й не завжди приємними відчуттями під час грудного вигодовування. Якщо раптом з’являється біль, ущільнення чи почервоніння, можуть діагностувати застій молока в грудях — стан, який потребує уважного ставлення та своєчасної реакції. У більшості випадків проблему можна вирішити без ускладнень, якщо розпізнати її на ранньому етапі та діяти правильно.

Основні симптоми та причини лактостазу

Коли порушується відтік молока з окремих ділянок молочної залози, виникає лактостаз. Усередині проток підвищується тиск, тканини набрякають, і жінка відчуває дискомфорт. Важливо звернути увагу на перші сигнали організму, щоби вчасно розпочати лікування та уникнути розвитку маститу. Найчастіше застій має такі ознаки:

  • локальне ущільнення в одній ділянці грудей;
  • біль під час дотику або годування;
  • почервоніння шкіри над ущільненням;
  • відчуття розпирання чи печіння;
  • підвищення температури тіла в окремих випадках.

Окрім симптомів, варто розуміти і причини цього стану. До застою можуть призвести неправильне прикладання дитини до грудей, тривалі перерви між годуваннями, здавлювання молочних залоз тісною білизною або сон на животі. Впливають також зневоднення, втома та емоційне виснаження. Коли молочні протоки не спорожнюються повністю, ризик виникнення лактостазу зростає.

Як запобігти ускладненням і коли звертатися до лікаря

У більшості випадків лактостаз минає після корекції техніки годування та регулярного спорожнення грудей. Варто стежити за тим, щоб дитина правильно захоплювала сосок, змінювати пози під час годування та не пропускати нічні прикладання, якщо лактація ще не стабілізувалася. Легкий масаж перед годуванням і теплий душ допомагають покращити відтік молока.

Однак є ситуації, коли самостійних дій недостатньо. Якщо біль посилюється, з’являється висока температура, озноб або гнійні виділення, необхідна консультація лікаря. Тривалий застій може перейти в мастит — запальний процес, що потребує медикаментозного лікування. Саме тому не варто зволікати, якщо стан не покращується впродовж доби або викликає занепокоєння.

У разі появи симптомів жінці важливо отримати професійну допомогу. У клініці Oxford Medical проводять діагностику та комплексне лікування лактостазу з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнтки. Фахівці допомагають усунути застій, скоригувати техніку вигодовування та знизити ризик повторного виникнення проблеми.