Anastasiia-9046• Изменено 18 декабря 2024

Маск хоче спонсорувати вибори у Великобританії

А казали тільки в Україні можна купити вибори. Корупцію лише називають донатами

Musk in talks over Reform UK donation, says Farage

Reform UK is in ’open negotiations’ with US billionaire Elon Musk about him donating to the party, Nigel Farage has told the BBC.

The Reform UK leader said the pair ’did talk about money’ during a meeting on Monday at Donald Trump´s Florida retreat.

He added that the tech tycoon, who is a prominent supporter and major donor to Trump´s re-election campaign, was ’fully, fully behind us’.

’He wants to help us, he´s not opposed to the idea of giving us money, provided we can do it legally through UK companies,’ he added.
автор Anastasiia-9046 • 18 декабря 2024
https://www.bbc.co.uk/news/articles/c1kez8d2dygo
ok1904• 18 декабря 2024
As a US citizen, he cannot make personal political donations in the UK.
Sir le Noir• 18 декабря 2024
Ответ дляok1904
provided we can do it legally through UK companies,’ he added.
За умови, що ми оформимо це юридично вірно через компанії Об´єднаного Королівства. Тайкуни, вони такі. Добре, що це вже озвучено .
ok1904• 18 декабря 2024
Ответ дляSir le Noir
Ну то це пальцем в небо, такі заяви
Sir le Noir• 18 декабря 2024
Ответ дляok1904
Ну то це пальцем в небо, такі заяви
Пальцем - не пальцем, але сам намір ´ купити´ Британію в період Трампівської Америки, нічого доброго, звісно. Якесь дежавю з Антантою, чи країнами Союзниками в 2гу світову на боці Росіїї.
Тому і пишу, що добре , що озвучено, значить, ходу цьому не буде. Монархія, точно не дозволить.
Стармера - соціаліста навіть сам Трам не долюблює, назвавши його простаком - молочником. Тому в Париж поїхав принц Вільям. Нам залишається спостерігати далі 🤷‍♀️.