побольшомусекретику• 26 мая в 23:26

Добрый вечур, сестричкы! Давайте ся спознаєме ♥

Добрый вечур, милі дівчата!

Мене кличут Данка. Я етнічна Русинка, жию у Горватскей. Давно читаю вашу файну форумну бесіду, айбо первый раз пишу сама.

Знаєте, маю таку думку-експеримент. Нашы языкы — русинськый і украйинськый — они же як сестры. Дуже подобні, айбо каждый має свою душу, свої особливі словечка.

Мені страшенно цікаво: а чи зможеме мы ся вольно розуміти, коли обі будеме писати як говориме в дома, без «перекладу» у голові? Я буду писати по-свому, по-русинськы (лем кирилицёв, обы вам было легко читати), а вы по-украйинськы. Такой собі мовный місточок.

Розкажіте, як вы ся маєте? За што любите літо? Чи може якісь домашні рецепты обговориме? Так хóче ся простого, теплого спілкування без політикы, лем жіноча бесіда.

Напишіте, прошу, чи розумієте тоту фразу: «У мене днесь такой файный настрой, файка бы ся з вами кавы напити тай наговорити».
Напишіте, прошу, я не розумію по-руськы. Пишіте по-украйинськы, будьте ласкаві.

Буду ся тішити на вашу одповідь!
Слава і честь вам, файні украйинськы невісточкы
Кринжова баба• 27 мая в 01:30
Ответ дляпобольшомусекретику
Приходзце обовязково. У нас барз красне!
це вибачте, якою мовою?

Смайлик• 27 мая в 01:38
Добрий вичур. Думаву ош усі, ко туй із Закарпаття Вас не лем порозумівуть, а й щи дашто файной розкажуть⚘
Ищу Аленя• 27 мая в 01:44
Ответ дляКринжова баба
100%, я тут зібралася до Хорватії, вивчала мову, то щось ця хорватка дивно пише)
Так це не хорватська. Це русинська, домашня, так би мовити)
Змішана хорватська, і сербська, і ще якась...
Наприклад, я живу біля кордону з білорусами, то наша українська звучить дуже дивно для інших регіонів, бо багатенько слів з білоруським звучанням. Ніби й наші, але вимова інша
Кусачая Я• 27 мая в 06:25
Ответ дляпобольшомусекретику
Що думаєте про історичні події 1991 року, про обстріли, страти? Розкажіть свою думку про суд над військовими і відповідалтність
Хитрушка-чекушка• 27 мая в 07:06
Ответ дляпобольшомусекретику
Перши раз на українским форуму
Удалено администрацией...
Хитрушка-чекушка• 27 мая в 07:08
Ответ дляпобольшомусекретику
Кухня у Горватскей барз богата и розмаїта. Кажди реґион ма свої шпециялитети. На приклад, у Славониї ше єдло роби моцно, зачинасте и од срца, вельо меса, кобасїци, паприкаш. На приморю ше єст вецей риба, оливово олєй, зелєнїна.

Зоз шицких горватских єдлох найбаржей любім паприкаш. То єст єдна ладка юшка з месом, барз червена од млєтей паприки. Муши ше вариц долго, покля месо нє одпаднє од косцох. Найлєпши єст другого дня. Є то єдноставне, алє барз богате на смак.

А зоз нашого русинського вареня — то мусовац єст обовязково. То єст наш, домашнї хлєб зоз булох. Моя баба го пекла каждо соботу. Розмаже ше зоз масцю и посипле зоз червеней паприки... нема лєпшого! Ище барз любім ґомбовце — то таки кнедлї зоз сливкама, обаляни у маку из цукром. То ше заедно присмакує. Наше варење єст таке же штрангулї ше з маком, пирогі, лєнїва піта, булка, така файна. Ту ше позна же сми ше нажили на панским хлєбу и на роботу.
Удалено администрацией...
Губки-уточкой• 27 мая в 07:11
У вас, мабуДь, не стріляюДь
Цикавенная• 27 мая в 07:17
Ответ дляИщу Аленя
Сербія, Хорватія, той регіон
Давно там були? Дійсно їх чули? Бо здається, що ні
Цикавенная• 27 мая в 07:19
Ответ дляЛуноходик_Ик
Нет никаких русин, это кремлевский проект по дестабилизации Закарпатья и Украины.
Сходите в музей этнографии, что ли

Цикавенная• 27 мая в 07:25
Ответ дляЛуноходик_Ик
В УКРАИНЕ нет никаких русин.

В Украине есть украинцы.

Украинец венгерского происхождения - Мадьяр, например.
Возможно есть украинцы русинского происхождения.

Но вот русин не украинцев нет.

парадокс.

А Украинцы есть, кремль - НА КОЛЕНИ.
Слово ’мадяр’ - это венгр на венгерском.
И не путайте этническое происхождение с гражданством, учите матчасть.
Когда выучите, потом к Голтису сходите и расскажете, что он не русин
Госпожа Белладонна• 27 мая в 07:35
Ответ дляпобольшомусекретику
Перши раз на українским форуму
Так вы же давно читаете эту форумну беседу?😂
Госпожа Белладонна• 27 мая в 07:37
Ответ дляпобольшомусекретику
Пребачце, чом так думаєце?
Думаете, это хорошая стратегия - строить предложения как на Украинском, но, писать перекрученными словами?
Типа, никто не догадается?
Вишневий цвіт• 27 мая в 07:38
Ви самі текст написати не могли? Тільки через gpt?
Вишневий цвіт• 27 мая в 07:40
Ответ дляпобольшомусекретику
Барз пишем, рука ше уморила.
Ти диви, gpt чат втомився. Дрвге тире- перша ознака скопійованого тексту.
Царевна в уггах• 27 мая в 07:45
Ответ дляСадоводница
Новых троллей подвезли))?
Удалено администрацией...
LediBlac• 27 мая в 08:13
Ответ дляпобольшомусекретику
Перши раз на українским форуму
В смысле? Вы ж ’читали давно’?
Кондуктор трамвая• 27 мая в 08:24
Ответ дляКринжова баба
Так вона не хорватською пише
ЛеньГуглить_правда• 27 мая в 08:42
Горватскей это где?
Я не чарівниця вам• 27 мая в 08:47
Ответ дляЗ бісиками
Щось я не зрозуміла яка це мова, білоруська?
автор через ИИ писала и ржет над всеми

АгатаХристя• 27 мая в 08:55
Ответ дляпобольшомусекретику
Перши раз на українским форуму
Давно читаю вашу файну форумну бесіду, айбо первый раз пишу сама.

Бегущаяпо• 27 мая в 09:34
Ответ дляКринжова баба
Потому что это украинский тролль резвится.
Бува і таке• 27 мая в 09:53
Ответ дляИзЮмрудная
Хреново троллите, это совсем не русинский
Какая-то помесь украинского, польского и чешского