побольшомусекретику• вчера в 23:26
Добрый вечур, сестричкы! Давайте ся спознаєме ♥
Добрый вечур, милі дівчата!
Мене кличут Данка. Я етнічна Русинка, жию у Горватскей. Давно читаю вашу файну форумну бесіду, айбо первый раз пишу сама.
Знаєте, маю таку думку-експеримент. Нашы языкы — русинськый і украйинськый — они же як сестры. Дуже подобні, айбо каждый має свою душу, свої особливі словечка.
Мені страшенно цікаво: а чи зможеме мы ся вольно розуміти, коли обі будеме писати як говориме в дома, без «перекладу» у голові? Я буду писати по-свому, по-русинськы (лем кирилицёв, обы вам было легко читати), а вы по-украйинськы. Такой собі мовный місточок.
Розкажіте, як вы ся маєте? За што любите літо? Чи може якісь домашні рецепты обговориме? Так хóче ся простого, теплого спілкування без політикы, лем жіноча бесіда.
Напишіте, прошу, чи розумієте тоту фразу: «У мене днесь такой файный настрой, файка бы ся з вами кавы напити тай наговорити».
Напишіте, прошу, я не розумію по-руськы. Пишіте по-украйинськы, будьте ласкаві.
Буду ся тішити на вашу одповідь!
Слава і честь вам, файні украйинськы невісточкы
Буду ся тішити на вашу одповідь!
Ищу Аленя• сегодня в 00:04
Ответ дляЗ бісиками
Щось я не зрозуміла яка це мова, білоруська?
Русинська
Алгонавт• сегодня в 00:04
Ответ дляЗ бісиками
Здається, що русинська. Теж спочатку подумала, що білоруська
побольшомусекретику
• сегодня в 00:04
Ответ дляИщу Аленя
Данка, а розкажіть нам про національну кухню Хорватії.
Можна просто про свої улюблені нескладні страви)
Кухня у Горватскей барз богата и розмаїта. Кажди реґион ма свої шпециялитети. На приклад, у Славониї ше єдло роби моцно, зачинасте и од срца, вельо меса, кобасїци, паприкаш. На приморю ше єст вецей риба, оливово олєй, зелєнїна.
Зоз шицких горватских єдлох найбаржей любім паприкаш. То єст єдна ладка юшка з месом, барз червена од млєтей паприки. Муши ше вариц долго, покля месо нє одпаднє од косцох. Найлєпши єст другого дня. Є то єдноставне, алє барз богате на смак.
А зоз нашого русинського вареня — то мусовац єст обовязково. То єст наш, домашнї хлєб зоз булох. Моя баба го пекла каждо соботу. Розмаже ше зоз масцю и посипле зоз червеней паприки... нема лєпшого! Ище барз любім ґомбовце — то таки кнедлї зоз сливкама, обаляни у маку из цукром. То ше заедно присмакує. Наше варење єст таке же штрангулї ше з маком, пирогі, лєнїва піта, булка, така файна. Ту ше позна же сми ше нажили на панским хлєбу и на роботу.
Ищу Аленя• сегодня в 00:06
Ответ дляЗ бісиками
А де такою говорять зараз?
Сербія, Хорватія, той регіон
побольшомусекретику
• сегодня в 00:06
Ответ дляРозумна Губка
В тоту хвілю позерам серіал ’Смерть в раю’. А по цілім жывоті - роблю головным бухґалтером на фірмі
Файно, а я робим як продавачка у бутику зоз облаченьом) Тераз ше патрам серию ’Чарне зеркало’)
Ищу Аленя• сегодня в 00:07
Ответ дляпобольшомусекретику
Дякую.
А лінивої піти знаєте рецепт?)
побольшомусекретику
• сегодня в 00:09
Ответ дляИщу Аленя
Дякую.
А лінивої піти знаєте рецепт?)
Дзекую!
А лєнїву питу, знам рецепт, правда же!) Ту єст така найлєгша пита на швеце. Ше роби зоз облами, сира, яєц и малко масци. Моя баба гварела: ’Найважнєйше, же би рука била ладка и же би ше нє барало довго мешац’. Треба шицко нахуцко помешац, розцагац на плех и напечиц. Нєшка вечар ти пишем рецепт до деталю, кед сце заинтересовала!)
булоТАЙминуло• сегодня в 00:13
Ответ дляЗ бісиками
Русинская.
Непонятно только, зачем автор притворяется? Русины - очень интересная национальная и языковая группа со сложной судьбой. Можно было бы про это поговорить, ну, если бы у аудитории хватило интеллектуального потенциала.
А автор устроил чистое шапито.
Единственное, что может подтвердить эта тема, что люди, владеющие украинским языком, всегда поймут любой восточно европейский язык в достаточной мере для поддержания диалога.
А люди, знающие только и исключительно русский, не поймут написанное даже на уровне контекста.
А автор устроил чистое шапито.
ИзЮмрудная• сегодня в 00:13
Ответ дляпобольшомусекретику
Я розумим українски на слух, алє гуториц на нїм нє знам. Язики наши трохи подобни. Шицко ше инак пише. Ви ме розумице?
Хреново троллите, это совсем не русинский
Ищу Аленя• сегодня в 00:15
Ответ дляпобольшомусекретику
Дзекую!
Я й не знала, що я знаю русинську)))
Диво просто, як легко все зрозуміти
Але Облами - це що? Ніби мука, борошно?
Диво просто, як легко все зрозуміти
Але Облами - це що? Ніби мука, борошно?
побольшомусекретику
• сегодня в 00:15
Ответ дляИзЮмрудная
Я нє знам руски. Пишце мі, прошу, по українски, кед вам нє барз цєжко.
булоТАЙминуло• сегодня в 00:15
Ответ дляИщу Аленя
Дівчата, ну по будьте хоч трохи для прилічія ввічливими.
Данка з Хорватії ніби.
А ви вже помішалися на тих тролях.
Краще б рецепти смачні розпитали)
Данка з Хорватії ніби.
А ви вже помішалися на тих тролях.
Краще б рецепти смачні розпитали)
Ну, конечно из Хорватии. А откуда еще. Сегодня как раз там по национальному телевидению рассказывали про Советчицу. Просили людей здесь регистрироваться и нести в массу забытую русинскую культуру.
побольшомусекретику
• сегодня в 00:18
Ответ дляИщу Аленя
Я й не знала, що я знаю русинську)))
Диво просто, як легко все зрозуміти
Але Облами - це що? Ніби мука, борошно?
Диво просто, як легко все зрозуміти
Але Облами - це що? Ніби мука, борошно?
У нас обла — то мука, з котрей ше меши хлєб. А булка — то картопля, а нє мука!
Христя в тiстi• сегодня в 00:19
Ответ дляпобольшомусекретику
Так цікаво, наче польська тільки кирилицею
Ищу Аленя• сегодня в 00:20
Ответ длябулоТАЙминуло
Русинская.
А автор устроил чистое шапито.
О, хосспади...
Були вірусологи, політологи, атомщики, екологи, уфологи, військові експерти. Є й лінгвісти-ясновидці)
Луноходик_Ик• сегодня в 00:22
Нет никаких русин, это кремлевский проект по дестабилизации Закарпатья и Украины.
побольшомусекретику
• сегодня в 00:24
Ответ дляЛуноходик_Ик
Я писала же нє розумим руски язик. Пишце мі, прошу, по українски. За мне ти слова нєпознати
Ищу Аленя• сегодня в 00:24
Ответ дляЛуноходик_Ик
Піпець! Що робицця...
Ви в СБУ вже подзвонили?
Зайканалужайке• сегодня в 00:26
Ответ дляпобольшомусекретику
Нє. Я хочам ше сприятельовац и погуториц. Жиєм нє у Москви, алє у Вуковару. Були у Горватскей?
А Ви з Хорватії , не одразу зрозуміла....
побольшомусекретику
• сегодня в 00:26
Дзекую за гуторку, дзивчата! Приятно мі було з вами посидзиц и погвариц. Югре рано на роботу, мушим спац. Добру ноц, пишем вам югре заш. Лагки ноци и сладки сни!
Луноходик_Ик• сегодня в 00:27
Ответ дляИщу Аленя
Піпець! Що робицця...
Ви в СБУ вже подзвонили?
В УКРАИНЕ нет никаких русин.
В Украине есть украинцы.
Украинец венгерского происхождения - Мадьяр, например.
Возможно есть украинцы русинского происхождения.
Но вот русин не украинцев нет.
парадокс.
А Украинцы есть, кремль - НА КОЛЕНИ.
В Украине есть украинцы.
Но вот русин не украинцев нет.
парадокс.
А Украинцы есть, кремль - НА КОЛЕНИ.
Луноходик_Ик• сегодня в 00:29
Ответ дляИщу Аленя
Піпець! Що робицця...
Ви в СБУ вже подзвонили?
Сначала преданность и служба Украинскому государству - а потом все остальное.
Вот если Мадьяр Бровди скажет нам что нужен второй государственный язык - Венгерский, значит будет венгерский.
А когда вылазят непонятно кто и требуют политических прав - вы сначала принесите пользу Украинскому государству.
Служите Украинскому государству.
И тогда все будет окей.
Служите Украинскому государству.
И тогда все будет окей.
булоТАЙминуло• сегодня в 00:41
Ответ дляИщу Аленя
О, хосспади...
Ну, чистая Кунсткамера.
ПриснитсяЖЕ• сегодня в 01:15
Ответ дляпобольшомусекретику
Слава Горватскей и Руснаком. Хочам ше там одпочиц
Руснак -это кто?
Всім шампаньського• сегодня в 01:26
Ответ дляпобольшомусекретику
Звичайно. Це ж як наш суржик тільки з білоруським акцентом😁
Кринжова баба• сегодня в 01:29
Ответ дляНе люблю натовп
Ага, заморских
Какая то помесь народов мира))))
100%, я тут зібралася до Хорватії, вивчала мову, то щось ця хорватка дивно пише)