Менее Более• 29 мая 2014

Проверьте перевод анг, пожалуйста

Девочки, кто владеет хорошо анг, проверьте перевод, пожалуйста! Спасибо!

Ukrainian geopolitical thought the first third of the twentieth century.: historiographical deion

This paper analyzes the geopolitical orientation of Ukraine in the historical literature of the early twentieth century. It is shown geopolitical ideas Grushevkiy, V.Lypynskoho, D. Doroshenko, S.Tomashivskoho. Emphasis is on the differences of their foreign policy orientations and priorities. It is emphasized that some of the geopolitical situation and approaches remain practical importance in today´s environment. The features of the formation of geopolitical views of Ukrainian historians. Substantiates the view that the starting point of Ukrainian geopolitics can only own territory and their own interests, which is absolutely a priority.

Key words: Ukrainian geopolitics, Ukrainian self-determination, Western orientation.
natalia_81• 29 мая 2014
а как переводится deion?
Taisiia• 29 мая 2014
гугл-транслейт в поміч, тільки машинний переклад поредагувати треба буде
автор Менее Более • 29 мая 2014
вот им и переводила, а поредактировать не тяну(((
deion - опис
Taisiia• 29 мая 2014
може краще historiographical approach, типу як підхід?
Taisiia• 29 мая 2014
дайте український чи російський варіант, бо в деяких реченнях важко зрозуміти, про що мова
elena-bakai• 29 мая 2014
Боже, спасибо тебе что нет еще машины, которая переплюнет 5 лет ин.яза!!! автор, дайте оригинал, пожалуйста. а то, может, сама работа и хороша, но рецензия на английском звучит устрашающе.
автор Менее Более • 29 мая 2014
Українська геополітична думка
перш. трет. ХХ ст.: історіографічний опис
В статті аналізуються геополітичні орієнтації України в історичній літературі початку ХХ століття. З’ясовано геополітичні ідеї М.Грушевського, В.Липинського, Д.Дорошенка, С.Томашівського. Наголошується на відмінностях зовнішньополітичних орієнтацій та їхній пріоритетності. Підкреслюється, що окремі геополітичні положення і підходи зберігають прикладне значення у сучасних умовах. Визначено особливості формування геополітичних поглядів українських істориків. Обґрунтовано думку, що відправною точкою української геополітики може бути лише власна територія і власні інтереси, які є абсолютно пріоритетними.
Ключові слова: українська геополітика, українське самовизначення, західноєвропейська орієнтація.
автор Менее Более • 29 мая 2014
девочки, спасибо!!!!!!
elena-bakai• 29 мая 2014
мне уже даже интересно что там за глагол в последнем предложении, которого явно не хватает.
elena-bakai• 29 мая 2014
Ukrainian geopolitical thought the first third of the twentieth century.: analistic deion
This paper analyzes the geopolitical orientation of Ukraine in the historical literature of the early twentieth century. The geopolitical ideas of Grushevkyi, V.Lypynskiy, D. Doroshenko and S.Tomashevskyi are described. A special emphasis is put on the differences of their foreign policy orientations and its priorities. It is also underlined that nowadays some geopolitical positions and approaches still have practical meaning. The peculiarities of the Ukrainian historians geopolitical views formation are stated. The view concerning the starting point of Ukrainian geopolitics can only be the own territory and its own interests, that are an absolute priority, is laid down.
Key words: Ukrainian geopolitics, Ukrainian self-determination, west-european orientation.

пы.сы. это не перевод, а лишь моя редакция вашего чудо-варианта)
elena-bakai• 29 мая 2014
ой-ой-ой. сорри. не туда и не то вставила. сейчас исправлю
elena-bakai• 29 мая 2014
This paper analyzes the geopolitical orientation of Ukraine in the historical literature of the early twentieth century. The geopolitical ideas of Grushevkyi, V.Lypynskiy, D. Doroshenko and S.Tomashevskyi are described. A special emphasis is put on the differences of their foreign policy orientations and its priorities. It is also underlined that nowadays some geopolitical positions and approaches still have its practical meaning. The peculiarities of the Ukrainian historians geopolitical views formation are stated. The view concerning the starting point of Ukrainian geopolitics can only be the own territory and its own interests, that are an absolute priority, is laid down.

пы.сы. это не перевод, а лишь моя редакция. вот это то, что нужно было отправить сразу.
elena-bakai• 29 мая 2014
я не могу понять что происходит, но в названии я пишу DEION, а не deion
elena-bakai• 29 мая 2014
что-то с системой. нужно написать ДЕСКРИПТИОН. латиницей не берет
автор Менее Более • 29 мая 2014
Девченки, всем большое спасибо!!!! вы меня спасли!