Оксана Герасименко• 11 сентября 2020

Діти і книги: досвід закохування у читання

Передісторія... Я з дитинства була фанаткою читання, але моє дитинство проходило у часи без розважаючого телебачення (про телефони та Інтернет навіть і не мріяли) і тому книга була суттєвим інформаційним джерелом. Коли ж моя донька навчилася читати ( а це приблизно 10 років тому), я зустріла вражаючий ігнор книгочитання!

І почала робити помилки, якими ділюся з вами:

✖ Обурюватися - Як же ж так! От я у твоєму віці...?!
✖ Лякати - Твій мозок не розвивається, з тобою буде не цікаво спілкуватися іншим!
✖ Шантажувати - Якщо не прочитаєш 10 сторінок сьогодні, не отримаєш...!
✖ Маніпулювати - Прочитаєш цю книжку, куплю ...!

Всі ці дії не спонукали до зацікавленості книгами, а навпаки!

А тепер про дії, які допомоглиі які я тепер застосовую до свого молодшого сина (донька активно читає!)
✓Читайте дітям книжки вголос! І не обмежуйте це віком. Не важливо скільки дитині років - 3 чи 13.
✓Переказуйте книжки, які вам подобалися в дитинстві. Розповідайте про ваші враженнями.
✓Купуйте книги разом.
✓Чудовою традицією буде відвідування книжкового магазину або книжкової виставки. Якщо ж у вашому містечку або селищі їх не має, відвідайте разом бібліотеку - можно навіть нічого і не взяти почитати. Почніть просто зі знайомства - з розглядання книг.
✓Підписуйтеся в Інтернеті (соц.мережі) на українські видавництва. Вони викладають рецензії на свої видання та багато цікавої та корисної інформації (перелік рекомендованих видавництв. До того ж там часто можно натрапити на акції!)
✓Для початківців-читачів, рекомендую придбати комікси або короткі детективні історії для дітей.
✓Для дошкільнят та школярів початкової школи раджу оформити підписку на журнали. Наразі великий вибір, та мені подобається "Пізнайко".

Про те, як заохотити до читання розповіла, а тепер про те, як обирати книги для дітей.

Вибір дуже великий. І це чудово! Але часом, береш до рук яскраву книгу з інтригуючою назвою, а потім ... розчарування, а у мене траплялось і роздратування.

На що звернути увагу:

★ Як не дивно, на текст. Так, це вимагатиме додаткових 5 хвилин часу, але воно того варте. Відкрийте 3-ю або 6-у сторінку і спробуйте почитати 5-10 речень.

Що має збентежити:

  • русизми (використання російськомовних слів в україномовному творі), до речі, це не про мовні чи, не дай бог, політичні вподобання, а про якісний текст - не будемо засмічувати мову дитини суржиком.
  • діалектизми (слова, значення яких може пояснити людина, яка мешкає у певному регіоні -   наразі, це модно, але поки витратиш час аби вияснити що означає це слово, а потім пояснити його значення дитині, - вже і книгу перехочеться читати.
  • розташування тексту - текст повинен бути однакового шрифту і розташовуватися на світлому фоні, а не на ілюстрації (грішать цим видавці, і вам чи дитині потрібно буде суттєво напружитися аби прочитати текст на кольоровому фоні).
  • зміст - логічно завершені речення, доречно вжиті слова. Найскладніше! Але часом прочитавши фразу в Абетці "Вітер виє вітер свище не ляка Вітька вітрище", - замислишся про якість тексту в цілому.

★ Ілюстрації. Зверніть увагу на змістову та навіть кольорову якість ілюстрацій, фантазія художника справа зрозуміла, але у випадку з дитячою книгою мають бути зрозумілі рамки.

★ Рецензія та рекомендований вік. На внутрішній частині обкладинки (палітурки) розташовано короткий зміст книги та рекомендований вік читача.

★ Якщо ви з дитиною читачі-початківці, раджу починати з перевірених часом книг: казки (але не забуваємо перевірити текст та ілюстрації) та енциклопедії. На енциклопедії потрібно окремо звернути увагу.

Як на мене, товстезні енциклопедії про все-все з неякісним фото та текстовим матеріалом - розчарують вас і дитину.  Обирайте енциклопедії за конкретною тематикою і знову ж таки ілюстрації (в даному випадку фото ілюстрації) та якість тексту.

★ Якщо читач більш старшого віку, тут на допомогу всесвітня мережа Інтернет. Обирайте книги за віком, інтересами; читайте обов'язково рецензії, рекомендації щодо віку, відгуки. Якщо дитина наблизилася до підліткового віку, зверніть увагу на те, який жанр цікавить її і почніть з бестселерів. Цікавим експериментом може стати читання книги одночасно, наприклад, в електронному вигляді, ви зможете ділитися враженнями.

Рекомендована література!
3-6 років
٭ Улюблені вірші (існує 3 частини, всі дуже класні)
٭ Марина та Сергій Дяченки "Повітряні рибки" (короткі тексти і просто фантастичні ілюстрації)
٭ Енн Хогарт "Мафін та його друзі"
٭ Вадим Левин "Лошадь в колошах"
٭ Виктор Драгунский "Денискины рассказы"
٭ Віталій Кириченко "Багато веселих історій"

7 - 10 років
٭ Юрген Баншерус "Справа для Квятковського"
٭ Катя Матюшкіна "Віники лапаті" та інші книги цієї авторки.
٭ Малгожата Стрековська-Заремба - всі книги про Філіппека, всі книги про детектива Кефірчика, "Канікули з коровою, танком і злодієм"
٭ Комікси "Джеронімо Стілтон"
٭ Ганна Вдовиченко "36 і 6 котів" (3 книги)
٭ Памела Треверс "Мері Поппінс"
٭ Меган МакДоналд "Джуді Муді" - всі частини
٭ Джеремі Стронг читати все, що перекладено українською

10-13 років
٭ Володимир Арєнєв "Сапієнси"
٭ Роальд Дал "Матильда", "Великий Дружній Велетень"
٭ Марк Твен "Том Сойер"
٭ Наталія Щерба "Часодії" серія книг
٭ Аліс Патермюллер "Лотта та іі катастрофи" серія книг
٭ Джоан Роулінг "Гарі Потер" серія книг
٭ Террі Прачетт "Колір Магії"
٭ Кетрін Вудфайн "Загадка механічного горобця"

Досить складно створити універсальний список рекомендованої літератури, то ж це тільки перша частина!)

Автор: Оксана Герасименко (засновниця пізнавальних проектів для дітей та дорослих)
Назад к темеВсе фото темыКомментарии автораМои ответы
nova_mama• 11 сентября 2020
Ответ дляMartaa
О, «Піноккіо» теж мені здався набагато глибшим, ніж «Буратіно». Читала сама в дитинстві, було трішки страшно.. проте, читаємо зараз з молодшим і маємо ще цікаві теми для обговорення. Думаю, ця книжка і для дорослого цікава, хоча б тим, що той же Джепето, старий бідний італієць, який явно не проходив батьківські курси у психологів, не кричав, не бив Піноккіо (хоча й мав намір після того, як потрапив у в‘язницю тому, що Піноккіо наговорив на нього), а терпляче йому показував і пояснював..
Я не читала ’Піноккіо’ у дитинстві, прочитала разом із сином, це його д/з було. І влучне д/з, дякувати вчительці.
Ні мені, ні йому не було страшно. Синові було 9 на той момент. Книга майже з тим самим сюжетом, з якого нібито трошки викинуто у ’Пригодах Буратіно’, а насправді викинуто головне.
У італійців суттєво інший менталітет, і це видно й по дитячий літературі.
Якщо Ви читали Носова ’Огірки’, то думаю, разючу різницю помітили.
Я з дитинства не пам´ятала це оповідання, а влітку разом рештою збірки ’Фантазери’ перечитала. Ой-ой...
Martaa• 11 сентября 2020
Ответ дляnova_mama
так, може і у менталітеті справа.. ’огірки’ не читала, гляну :) Носова знаю по ’Нєзнайкє’ , читатла з цікавістью тільки 1 частину, решта прочитана, але вже тоді відчувалась якась фальш.
nova_mama• 11 сентября 2020
Ответ дляMartaa
Там буквально дві сторінки. Швиденько прочитаєте.
Тільки дітям маленьким, думаю, не варто :)
Незнайка - так, трошки комунітизований, але мої діти того не відчули.
Вся збірка Фантазери цікава, трошки треба розповісти про дитячі табори хіба що.
От ’Огірки’...
Martaa• 11 сентября 2020
Ответ дляnova_mama
От ’Огірки’...
Прочитала, да уж.. ще з огляду на те, як ті колхози організовувались.. а мама добра, просто вигнала, а могла би і до міліції відвести..
nova_mama• 11 сентября 2020
Ответ дляMartaa
Угу, ’краще без сина, ніж з таким’.
А потім: ’Ой, чому дітки мене не розуміють, не шанують’.
Martaa• 11 сентября 2020
Ответ дляnova_mama
Угу, ’краще без сина, ніж з таким’.
ага.. а діти, особливо емоційні, читали і на себе приміряли...
дякую за рекомендацію ’Чарівника країни Оз’, знайду почитати, цікаво :) хоча Волков наче нормально читався :)
nova_mama• 11 сентября 2020
Ответ дляMartaa
Волков і мені чудово читався.
Але деякі цікаві моменти він викинув.
Не буду писати спойлерів :)
Martaa• 11 сентября 2020
Ответ дляnova_mama
Волков і мені чудово читався.
Але деякі цікаві моменти він викинув.
Не буду писати спойлерів :)
Зрозуміла :) «надо брать» :) дякую 🌷🌷🌷
Kirillina• 16 февраля 2021
А почему не раскрыта тема чтения малышам в возрасте до 3 лет? Я считаю, что к книгам любовь нужно приучать едва ли не с первых месяцев жизни. Брала своему сыну занимательные книжки-игры https://mamaluk.ua/detskie-knigi/. Постепенно ’репертуар’ меняли. Сейчас в 6 лет спокойно читает, а, главное, с удовольствием!
автор Оксана Герасименко • 18 февраля 2021
Ответ дляKirillina
Добрий день!
Згодна з вашим зауваженням. Готова виправитися. Дякую за зауваження!)