Блондинка в Законе• 28 декабря 2020

Дідух – до хати, біда – з хати.

Доки містяни призвичаювались до європейської традиції прикрашати вдома ялинку, українське село вперто притримувалось свого звичаю: на Святвечір, після появи першої зірки на небі, до хати заносили святковий сніп – Дідух. При цьому приказували: «Дідух – до хати, біда – з хати».
Лише в українській культурі є такий автентичний символ різдвяного свята, як Солом’яний Дідух. Головний атрибут Різдва – дідух – то свята пам’ять зоряного неба, то сніп-Рай, який щороку від покоління до покоління, од віку до віку оновлюється в родині, єднаючи давні покоління з сучасними. Він завжди був, є і залишиться таїною вічності. Дідух символізує урожай, добробут, а ще дідівський дух, тобто всіх предків роду. Це не звичайний сніп сіна, він впускав до хати святковий настрій, мир, добробут, затишок – вірили наші діди.
Слово «дідух» прийшло зі старослов’янського і в перекладі означає «дух предків». Це символ святого відродження всього живого, що є на світі. А готували Дідуха - з першого снопа обжинків. І саме з Дідуха брали зерно на кутю. На його виготовлення брали колоски жита, вівса, пшениці – необмолочені, як є. Прикрасами слугували сухі квіти, ягоди калини, різнокольорові стрічки. Ще й додавали різне зілля, адже дідух - це ще й оберіг для родини. До прикладу, мак оберігав від злих сил, а льон відповідав за те, аби цілий рік не боліла голова. Дідух міг мати три, п´ять чи сім ніг.
До хати дідуха урочисто вносив голова сім´ї та старший син, промовляючи "Дай Боже ті свята провести і других дочекатись в здоров´ї та щасті до другого року". А далі його ставили в найпочесніше у хаті місце – на покутті під іконами. Лише після цього ритуалу можна було приступати до вечері.
Дідух перебував в оселі аж до Водохреща 19 січня, коли його спалювали. Зараз традиція поступово відновлюється і навіть на центральних площах міст поруч з зеленою красунею, можна побачити і давній різдвяний символ.
Можна тільки пошкодувати, що на сьогодні втрачено величезну кількість знань щодо світоглядного значення Дідуха у традиціях українського народу. Повернення цих звичаїв сприятиме відродженню українського розуміння сутності Бога, сутності життя та його чеснот – духовності народу, чого найбільше не вистачає нам сьогодні.
автор Блондинка в Законе • 28 декабря 2020

Тепличная• 28 декабря 2020
ой памятаю в дидинстві старший чоловік вносив його в хату перед вечерею а ще сіно під стіл клали, нема вже таких традицій, відходять, хоча дідух ще є.
Царевна в уггах• 28 декабря 2020
Ответ дляТепличная

Как весело Вы жили.
Интересно,ГДЕ?
Телочка• 28 декабря 2020
Духовность- хорошо. Но нищему народу не до духовности. Дидухом сыт не будешь. К сожалению пока так.
Если предложить заробидчанину в Италии выбор- продолжать работать там и зарабатывать для семьи или вернуться сюда и думать о дидухах и возрождении духовности , то выбор будет очевиден!
Тепличная• 28 декабря 2020
Ответ дляЦаревна в уггах

Как весело Вы жили.
Интересно,ГДЕ?
так було дуже весело, на різдво завжди всі діти приїздили з усіх куточків України. Львівська область.
Автопортрет нурофена• 28 декабря 2020
Удалено администрацией...
Царевна в уггах• 28 декабря 2020
Ответ дляТепличная
Ой,здорово.
А мне 50,Киев,о таком даже понятие не имела.
Рождество и Николая никогда не отмечали
Тепличная• 28 декабря 2020
автор тут вас не зрозуміють на форумі

Та_все_ок_будет• 28 декабря 2020
Ответ дляТелочка
Це українські традиції, Ваша меркантильність зараз ні до чого (
Тепличная• 28 декабря 2020
Ответ дляЦаревна в уггах
Ой,здорово.
Рождество и Николая никогда не отмечали
жаль, так багато українських традицій є цікавих. На Андрія ’збитки’ робили незаміжнім дівчатам, колядки, щедрівки за столом всією родиною. Вертепи в дитинстві це взагалі ціла пригода була.
Ватный Пупс• 28 декабря 2020
’Ставили под иконами’
Как-то Дидух вместе с иконми не вяжется
УраганнаЯ• 28 декабря 2020
Ответ дляЦаревна в уггах

Как весело Вы жили.
Интересно,ГДЕ?
Моя мама і зараз кутю в солому ставить . І розказувала,що і дідух завжди в хату вносили. Діти стукали в вікно і звали мороза кутю їсти. Мої діти стукали:)
УраганнаЯ• 28 декабря 2020
Ответ дляАвтопортрет нурофена
Удалено администрацией...
Ну у вас не вносили, а у нас вносили
Я только за!• 28 декабря 2020
Київська область , Тетїівщина, такого звичаю не існувало в ниших місцинах, до речі як і Миколай, що приносив подарунки дітям.... перепитала у мами аж до своїх прабабів, які народилися до 20 століття і на початку, про такі звичаї ніколи не згадували у спогадах.
КоКоКоКоКоКо...• 28 декабря 2020
духовность - она не в традициях, она в головах и моральных ценностях. давайте еще вспомним, как раньше за поруганную невинность девушек наказывали, как детей работать заставляли, как людей розгами секли просто так. и в эти времена как раз и были названные ’чесноти и духовність’...
Бармалеина• 28 декабря 2020
Харьковская область. Первый раз об этом слышу. И как у вас славно сочетаются иконы и дидух.
УраганнаЯ• 28 декабря 2020
Ответ дляЯ только за!
Миколай і в нашій місцевості дарунки не приносив:) Не було такого звичаю. Чернігівська область. Гостинці приносили на Василя , 14.01. А Дідух був і кутя на покуті.
УраганнаЯ• 28 декабря 2020
Ответ дляБармалеина
А что именно Вас смущает? Славно сочетаются и крашенки и паски.

Бармалеина• 28 декабря 2020
Ответ дляУраганнаЯ
Вы знаете, если копнуть поглубже в православие, там столько вопросов возникает. Та же Масленица. А гадание на церковные праздники?
УраганнаЯ• 28 декабря 2020
Ответ дляБармалеина
Да. Традиции сохранились с периода язычничества. Их не смогли победить и просто трансформировали.
Я только за!• 28 декабря 2020
Ответ дляУраганнаЯ
Кстати, как и имена церковь приняла с язычества, Владимир, Ярослав, Людмила, Владислав и т.д. двойные сочетания . особенно Ярослав ( славим Ярыла, бога солнца в языческих словянских племенах).....
Ответ дляАвтопортрет нурофена
Удалено администрацией...
Ваших оцінок не потребую.
Хаміть дома своїй мамі за таке ваше виховання.
Воістину,хто чим наповненний,той тим і ділиться з оточуючими.
Автопортрет нурофена• 28 декабря 2020
Ответ дляБлондинка в Законе
Ваших оцінок не потребую.
и где же вы узрели хамство? по себе что ли судите.
это уже такой предсказуемый ответ, стоит типо сильно традиционным написать, что много где не было таких как у них традиций, так сразу оскорбления, обижульки и губки вареничком.
а вы своей маме хамите. мне моей не за что, разве что спасибо, что не было у меня глупых забобонов.
Ответ дляАвтопортрет нурофена
Нагадаю,то не я вас до вчительки посилала за оцінками.
Ви влізли гонорово.Ви хто щоб чужій людині то писати?
Я звичайно розумію,що нема у вас традицій, нема й виховання.
На що то писати в такій гарній темі?
Йдіть собі з Богом.
Автопортрет нурофена• 28 декабря 2020
Ответ дляБлондинка в Законе
На що то писати в такій гарній темі?
Йдіть собі з Богом.
Удалено администрацией...
Русалка на ветвях• 28 декабря 2020
Ответ дляЯ только за!
А я із західної, але не Львівщина. У нас теж в родині дідуха не було.
Але ж це не привід заперечувати існування такої традиції в українських сім´ях. Етнологи вивчають, що було і як. Розповідають. Хто хоче, цікавиться, підтримує, створює свої власні спогади.
Як би там не було у наших сім´ях, завжди зналося, що таке дідух, як він виглядає і що уособлює. Бо це спадщина нашого народу.