Вкаблучках• 23 марта 2021

М.В.Лисенко - 22 березня 1842 згадуючи славетного

...навчався на факультеті природничих наук Київського універу, а музика перемогла і він пішов за її покликом, бо з дитинства жив серед української народної музичної творчості на Полтавщині і народна пісня, танець, казка, легенда стали живильним джерелом його творчості. А потім і світ літератури дозволив в музиці втілити громадянське, соціально важливе...
Найбільш плідними були 80-90 роки 19 століття і музична повінь розлилася в його творчості романсами, піснями, композиціями до серії творів Т.Г.Шевченка.
І, звісно - опери: "Різдвяна ніч"," Утоплена", " Наталка-Полтавка", три дитячі опери на сюжети народних казок і - шедевр - "ТАРАС БУЛЬБА"...!
Опера на чотири дії - достатньо велика, бо й подій стосується історичних.
Коли прочитав книгу М.Гоголя, то вона й зазвучала у всій повноті композиторського таланту і отримала яскраву звукову та зображувальну картину дійства.
Мабуть, ніхто так не зрозумів Гоголя, як Микола Віталійович. Йому вдалося музикою зобразити те протиріччя, з якого народжується ВИБІР. Важкий і болісний, але Герой твору його обирає.
Цю оперу Микола Васильович почав писати ще 1874 року і робота над нею тривала досить довго, але й твір вийшов досконалим. Клавір був закінчений 1890 року.
І першим, хто його почув, був Петро Ілліч Чайковський. Якраз в цей час Чайковський перебував в Києві.
Лисенко занепокоєно показав його відомому метру та товаришу і чекав присуду...
Чайковський був вражений і листки клавіру затремтіли в його руках, а на очі навернулися сльози. Більше нічого: тільки обійняв Миколу, поплескав по плечу і широким жестом біля фортепіано, наче пробіг правицею над клавіатурою. А обличчя його сяяло радістю і щирим захватом. Ця мовчазність означала і захоплення, і задоволення, і повну згоду.
Висока оцінка!
Прочитання М.Старицьким гоголівського тексту у вигляді лібрето і музика злились в одне ціле. Народилася одна з найкрасивіших українських героїчних опер
Братья Капли• 23 марта 2021
Автор, кем Вы работаете?

всемВсёИмного• 23 марта 2021
ачего ж говорят что до незалежности москали всегда угнетали украинцев?
Карпатський грибар• 23 марта 2021
Всех и всегда угнетать невозможно. Книги были на украинском, но не все читали - тогда за плугом надо было ходить. Но когда перевели на украинский Святое письмо - то вот этот Текст прочитали бы все. И тогда появился Эмский указ о запрете украинского книгопечатания.
Мальчун-задирун• 23 марта 2021
Але ж маячня.
Нагадує вступ з якоїсь недолугої книжки з укр.літератури.
Або вставка ж журналу для домогосподарок.