Грибной_Дождик• 26 февраля в 17:18

Як безпечно позичити гроші до зарплати: повний гід з онлайн-кредитів в Україні

Пральна машина зламалась, дитині потрібен новий велосипед, а до зарплати чоловіка ще два тижні. Знайома ситуація для багатьох українських родин, і саме тому важливо розібратися, як безпечно позичити гроші та не потрапити у фінансову пастку.

Як читати кредитний договір: 5 пасток онлайн-позик та мікрокредитів

Перш ніж підписувати будь-який кредитний договір, варто перевірити саму компанію. Кожна фінансова установа, яка має право видавати позики в Україні, повинна мати чинну ліцензію від Національного банку. Самостійно це можна зробити на офіційному сайті НБУ — kis.bank.gov.ua. Достатньо ввести назву компанії або код ЄДРПОУ, щоб побачити всю інформацію про ліцензію та статус фінустанови.

Тепер про сам договір. Ось п'ять пунктів, на яких має зупинитися ваш погляд, перш ніж натиснути кнопку «Підписати».

  1. РРПС — Реальна річна процентна ставка. Реклама «під 0,01%» — це маркетинговий прийом. Справжню вартість кредиту показує лише графа РРПС у паспорті споживчого кредиту. Там враховані абсолютно всі комісії, платежі та відсотки за весь термін. Саме цю цифру треба порівнювати між різними пропозиціями.
  2. Нав'язана страховка. Банки та МФО нерідко додають страхування життя до суми позики на техніку або побутові товари. Згідно із Законом України «Про споживче кредитування» (№ 1734-VIII), ви маєте право відмовитися від такої страховки. Це знизить загальну вартість кредиту.
  3. Додаткові комісії. СМС-інформування, плата за обслуговування рахунку, комісія за видачу коштів на картку — все це може суттєво збільшити переплату. Уважно вивчіть розділ «Додаткові та супутні послуги» в паспорті кредиту.
  4. Умови дострокового погашення. Якщо з'являться зайві кошти — з дитячих виплат чи зарплати чоловіка — ви захочете закрити борг швидше. Переконайтеся, що за це не передбачені штрафи. За законом кредитор не має права стягувати додаткову плату за дострокове повернення споживчого кредиту.
  5. Штрафи та пеня за прострочення. Один-два дні затримки — і до тіла боргу додається пеня. У деяких компаніях вона нараховується щодня. Перед підписанням дізнайтеся точну суму штрафу за кожен день прострочення, щоб розуміти реальні ризики.

Ці п'ять пунктів допоможуть уникнути більшості неприємних сюрпризів. А головне правило — ніколи не підписувати те, чого ви не прочитали повністю.

Розстрочка, кредитка чи мікропозика на картку: що обрати для сімейного бюджету

На ринку фінансових послуг в Україні є три основних інструменти, і кожен із них підходить для різних ситуацій. Розстрочка (оплата частинами) — ідеальний варіант для купівлі побутової техніки, якщо банк затвердив кредитний ліміт. Ви не переплачуєте відсотки, а комісію сплачує магазин.

Проте в умовах воєнного стану банки часто зрізають ліміти по картках або зовсім відмовляють у розстрочці без офіційного підтвердження доходу.

Кредитна картка вигідна тим, хто розуміє механізм грейс-періоду. У більшості банків пільговий період становить 55-62 дні без відсотків на покупки. Якщо повернути всю суму вчасно, користування буде безкоштовним. Але є підводні камені. За зняття готівки банки беруть комісію від 2% до 4%, а сама операція зазвичай не підпадає під грейс-період. Тобто відсотки починають нараховуватись одразу.

Мікропозика від небанківських компаній — інструмент для тих, кому гроші потрібні терміново й у невеликій сумі. Матусі в декретній відпустці часто стикаються з відмовами традиційних банків через відсутність довідки про доходи з місця роботи. Якщо гроші потрібні екстрено, а банк зрізав ліміти, можна скористатися послугами ліцензованих мікрофінансових компаній.

Щоб знайти надійного кредитора, який схвалить заявку без зайвих перевірок та дзвінків родичам, використовуйте перевірені фінансові сервіси. Наприклад, безпечно подати заявку та швидко отримати кошти на свою картку можна на цій платформі: https://lovilave.com.ua/access/kredyt-srochno-bez-vidkazu.

Головне — брати рівно ту суму, яка потрібна, і повертати її в межах пільгового періоду. Який би варіант ви не обрали, завжди порівнюйте РРПС від кількох кредиторів. Навіть різниця в кілька процентних пунктів може заощадити сімейному бюджету відчутну суму.

Головні помилки позичальників: як правильно розрахувати кредит та уникнути боргів

Перша і найпоширеніша помилка — брати більше, ніж потрібно. Якщо пралка коштує 12 000 грн, не варто оформлювати мікропозику на 15 000 «про всяк випадок». На ті 3 000 грн теж нараховуватимуться відсотки. За 30 днів при ставці 1,5% на день ця «подушка безпеки» обійдеться додатково у 1 350 грн. Гроші, які можна було б витратити на продукти для родини.

Друга критична помилка — перекредитування. Це ситуація, коли нову мікропозику беруть, щоб закрити стару. Так працює класичний механізм боргової ями.

Кожен наступний кредит збільшує загальне навантаження, а відсотки нараховуються вже на більшу суму. Якщо ви опинилися в такій ситуації, зверніться до свого кредитора з проханням про реструктуризацію або кредитні канікули замість оформлення нового боргу.

Третя помилка — ігнорування правила 30%. Це фінансовий орієнтир DTI (Debt-to-Income), яким користуються банки по всьому світу. Сума щомісячних платежів за всіма кредитами родини не повинна перевищувати 30% сукупного доходу сім'ї. Сюди входять зарплата обох батьків, дитячі виплати та інші регулярні надходження.

Наприклад, якщо сукупний дохід сім'ї становить 25 000 грн на місяць, усі кредитні платежі разом не повинні перевищувати 7 500 грн. Якщо вже є розстрочка на телефон з платежем 2 000 грн, то безпечний залишок для нового кредиту — не більше 5 500 грн на місяць. Перевищення цієї межі створює ризик, при якому будь-яка непередбачена витрата може дестабілізувати сімейний бюджет.

Ще один важливий момент — завжди перевіряйте свою кредитну історію в УБКІ - ubki.ua, (Українському бюро кредитних історій) перед оформленням нового кредиту. Навіть одна прострочена мікропозика може вплинути на рішення банку щодо розстрочки на побутову техніку. Раз на рік кожен громадянин має право отримати свою кредитну історію безкоштовно.

Фінансова грамотність — не розкіш, а необхідність для кожної родини. Перш ніж оформлювати будь-який договір оферти, порахуйте реальну вартість кредиту, зважте свої щомісячні витрати і переконайтеся, що платіж комфортно вписується в сімейний бюджет. Відповідальне ставлення до позик — найкращий спосіб захистити свою родину від фінансових проблем.