ЛюблюДевчонок• 19 июня в 22:16

Викрадене «Євангеліє Стефана Яворського» віднайшли в росії

На пресконференції, що відбулася 12 червня у Національному заповіднику «Софія Київська» завідувач науково-дослідного відділу «Інституту "Свята Софія"», кандидат історичних наук Ігор Нетудихаткін заявив, що «Євангеліє Стефана Яворського» (1703), яке походить з Софійського собору у Києві, очевидно, було вивезене з України за кордон незаконно.
Науковець навів докази, що викрадене «Євангеліє Стефана Яворського» віднайшли в росії.
«У публікації про те, що у 2021 році в Санкт-Петербурзі було відкрито Музей християнської культури, я звертаю вашу увагу на Євангеліє у вітрині. На окладі цього Євангелія ви бачите сюжети, відомі всім, хто знайомий з Софійським собором, оскільки на ньому образ, в основу якого покладена іконографія храмової ікони Софійського собору у Києві - Образ «Софія – Премудрість Божа». Можна побачити також нижній бік металевого окладу цього Євангеліє. Також, погодьтеся, знайомий сюжет. Це друга частина, так званого, «Софійського диптиху», який зараз можна побачити в нашому іконостасі – ікона «Сім Святителів». Очевидно, що мова йде про те, що в Санкт-Петербурзі нині експонується славетне «Євангеліє Стефана Яворського» – вихованця та викладача Києво-Могилянської академії, а пізніше – Рязанського та Муромського митрополита», - повідомив кандидат історичних наук Ігор Нетудихаткін.
«Євангеліє Стефана Яворського» відоме усім дослідникам ризниці Софії. Воно згадане у всіх описах ризниці Софійського собору до радянського часу. Це Євангеліє було вкладене в Софійський собор, в його ризницю у 1703 р. Стефаном Яворським, колись – вчителем майбутнього митрополита Київського Рафаїла Заборовського (1731 – 1747), а на той час митрополитом Муромським та Рязанським і місцеблюстителем Патріаршого престолу у Москві.
«І ось Стефан Яворський, перебуваючи у Москві, куди його забрали за розпорядженням Петра І, у 1703 році він робить такий дорогоцінний вклад в Софійський собор. Ось таке вишукане Євангеліє. Чому воно суголосне нашому іконостасу? Оскільки, коли митрополит Рафаїл Заборовський у 30-40 років XVIII століття робив новий іконостас для Софійського собору, то у якості зразків для написання його головних ікон, він взяв образи з окладу головного, на той час, Євангелія Софійського собору – «Євангеліє Стефана Яворського», яке вже на той час десятки років «жило» в сакрумі (священому просторі) Софії Київській», - вважає науковець.
Як «Євангеліє Стефана Яворського» опинилася у Санкт-Петербурзі і росії?
У 1995 році на сторінках журналу «Мир музея» вийшла стаття про «Євангеліє Стефана Яворського». Автор статті - російська мистецтвознавиця Ельвіра Самецкая. В цій статті авторка зауважила, що за 150 тисяч доларів «Євангеліє Стефана Яворського» було придбане в якомусь антикварному магазині російським національним музеєм.
Що таке російський національний музей? Це один з перших приватних музеїв російської федерації, який було засновано у 1993 році. Про те, як Євангеліє взагалі потрапило на аукціон та як воно полишило Україну у статті не сказано.
Науковцю очевидно, що у 1934 році, коли було засноване Всеукраїнське музейне містечко на території Києво-Печерської лаври, то предмети з ризниці Софії переміщували до Лаври.
Ігор Нетудихаткін вважає: «На мій погляд, у статті в головному музейному журналі рф мав би бути обґрунтований сам факт придбання російськими приватними колекціонерами у 90-ті роки в загадковому антикварному магазині цього головного Євангелія з Софійського собору. Замовниками статті, не виключено, були самі приватні колекціонери. Про конкретне місце, де було придбане євангеліє, і звідки саме воно до нього потрапило у статті не було зазначено. На обкладинці цього журналу ми бачимо нижній бік окладу Софійського Євангелія, а на титулі обкладинки це вкладний лист. Лист, який містив інформацію про привід для коштовного оздоблення цього Євангелія, яке було надруковане у 1689 р. І от там видно, що коштовне Євангеліє у 1703 р. було оформлене у дорогоцінний металевий оклад і вкладене саме у Софійський собор у Києві – заради «прикраси Софії Київської».
А Я Самая Самая• 19 июня в 22:16
Кто бы сомневался

автор ЛюблюДевчонок • 19 июня в 22:19
З відкритих джерел відомо, що у 2008 р. співробітники Російського національного музею у Москві відкрили філію у Санкт-Петербурзі, яка відома як «Музей християнської культури». Цей музей було організовано на подвір’ї Константино-Єленінського жіночого монастиря у Санкт-Петербурзі. У 2021 музей було урочисто перевідкрито. У його експозиції було представлене «Євангеліє Стефана Яворського» (1703), яке насправді походить з Софійського собору у Києві і, очевидно, було вивезене з України за кордон незаконно.
Упродовж десятиліть науковці Національного заповідника «Софія Київська» працюють над пошуком пам´яток, що зберігалися у Софійському соборі, і які сьогодні перебувають в росії.
Пффф 100%• 19 июня в 22:37
Так і є. І поки у нас все «не на часі», сусіди гребуть і загрібають усе до чого руки дотягнулися.