Жабры жабы• 17 августа 2021

Козаки – набагато давніше явище, ніж розповідали.

По-перше, козаки – набагато давніше явище, ніж розповідали у школі. Офіційно перша згадка про українських козаків міститься в польській хроніці 1489 року, яка описує похід польського війська під проводом королевича Яна Ольбрахта проти татар. Козаки тоді жили на території сучасної Вінниччини та прилеглих районів Кіровоградської, Черкаської та Одеської областей – це було Східне Поділля. Так от, поляки змогли успішно просуватися у подільських степах тільки тому, що дорогу їм показували тамтешні козаки, які добре знали місцевість. З цього напрошується висновок, що козаки мешкали там задовго до того самого 1489 року, коли про них вперше згадують офіційно.
По-друге, козаки – це значно ширше та масштабніше явище, ніж ми звикли думати. Запорозька Січ – лише збірна назва для цілої низки військових і адміністративних центрів українського козацтва, розташованих за порогами Дніпра. Протягом 1550-х – 1770-х років історики послідовно нараховують 7 або 8 Запорозьких Січей: Хортицьку, Томаківську, Базавлуцьку, Микитинську, Чортомлицьку, Кам´янську, Олешківську і Нову.
Найвідоміша з них – перша, Хортицька Січ. Але більшість сучасних істориків вважають, що то була не Січ, а дерев´яно-земляний замок, зведений на власний кошт князем Дмитром "Байдою" Вишневецьким. Знаменита "Конституція Пилипа Орлика" 1710 року, відома всім ще зі шкільного курсу, зовсім не була Конституцією в сучасному розумінні слова. Некоректно вважати її ані першою Конституцією в Україні, ані в світі. Це були запозичені з польсько-литовської політичної культури "договірні пункти" між обраним правителем (гетьманом) і його народом (козаками).
Попри те, що по суті цей документ не був Конституцією, він був абсолютно унікальним правовим явищем, адже задокументував ставлення козацтва до свободи. Вперше суспільний договір був укладений таки чином, що не цар чи володар дарував вольності народу, а сам народ обирав, по суті, керівного менеджера, який управляв на засадах чіткого розподілу влади. Так починалася демократія.
Цей документ також можна назвати однією з найперших антикорупційних програм України. Він робив неможливою узурпацію влади. Документ передбачав, що військові старшини мають бути обрані вільним голосуванням, що гетьман не має права самовладно привласнювати те, що належить громаді, не має права розділяти громадське майно між іншими людьми. Документ передбачав, що ніхто не може зловживати місцевими бюджетами, а якщо буде помічений у розтратах – має відшкодувати кошти з власної кишені. Суд має бути незалежним, і гетьман повинен виконувати його рішення. Відповідальність за різні рішення несуть різні інституції, а не гетьман одноосібно.
Скарби України
автор Жабры жабы • 17 августа 2021
У вересні 1658 року Військо Запорозьке під проводом гетьмана Івана Виговського уклало Гадяцьку угоду з Річчю Посполитою. За її умовами Річ Посполита перетворювалася з двоєдиної (польсько-литовської) на триєдину (польсько-литовсько-українську) державу. Тобто, козацька держава ставала третім рівноправним членом польсько-литовської унії. Одним із наслідків Гадяцької угоди стала чергова агресія Росії проти України і знаменита Конотопська битва 1659 року, в якій козацько-татарські війська розгромили московитів. Проте втілити в життя умови Гадяцької угоди так і не вдалося. На заваді стала позиція польської шляхти, рядового козацтва й селянства та промосковськи налаштованих козацьких старшин.
Протягом 1680–1791 років існувала Ханська Україна – територія на півдні України між Дніпром і Дністром, офіційно підпорядкована Кримському ханству. Тут також мешкали козаки, гетьманів для яких призначав кримський хан. Також з 1711 по 1734 рік Військо Запорозьке Низове перебувало під кримською протекцією.Петро Дорошенко
У пониззі Дніпра, поблизу сучасного Херсона, існувала Олешківська Січ. Ті запорожці вирішили, що краще жити під владою мусульманського хана, ніж православного царя Петра І.
автор Жабры жабы • 17 августа 2021
Переважна частина сучасного Донбасу у XVIII столітті входила до складу Запорозької Січі (’Вольностей Війська Запорозького Низового’), утворюючи Кальміуську і Єланецьку паланки. Ба більше, запорожцям належали й частково терени сучасної Ростовської області й Краснодарського краю Росії. Центром Кальміуської паланки вважалося городище Домаха (тепер – Маріуполь). Водночас, північна частина Донеччини входила до складу Ізюмського полку Слобідської України.
За часів Гетьманщини розвиток української культури та освіти був на надзвичайно високому рівні. Українська церква процвітала: її школи були найкращими в імперії; її добре освічених священиків завзято переманювали до себе росіяни; завдяки покровительству гетьмана Івана Мазепи зміцнилася її економічна база. Києво-Могилянська колегія генерувала таку кількість якісно освічених випускників, що вони не лише повністю забезпечували всі потреби тодішнього ринку праці Гетьманщини, а й активно залучалися Росією до державотворчих процесів. Тому слід козаків в історії та культурі Росії значно глибший, ніж там звикли це визнавати.
автор Жабры жабы • 17 августа 2021
Нащадки козацьких гетьманів прийшли до влади в Україні у XX столітті. Наприкінці квітня 1918 року гетьманом України проголосили Павла Скоропадського, предок якого Іван Скоропадський гетьманував на Лівобережжі з 1708 до 1722 року. Міністром закордонних справ став Дмитро Дорошенко – нащадок гетьманів Михайла, Дорофія, Андрія, Григорія і Петра Дорошенків. Міністром праці став Володимир Косинський – нащадок гетьмана Криштофа Косинського. Канцелярію Павла Скоропадського очолив Іван Полтавець-Остряниця – нащадок гетьмана Якова Остряниці. Резиденцією Скоропадського завідував Михайло Ханенко – нащадок гетьмана, також Михайла Ханенка. Крім того, Павла Скоропадського оточували численні нащадки козацької старшини. Так, Микола Сахно-Устимович і Федір Лизогуб у 1918 році стояли на чолі уряду, а особистим ад´ютантом гетьмана був полковник Василь Кочубей – далекий нащадок того самого генерального судді Кочубея, котрий зрадив Івана Мазепу.
Фифачка• 17 августа 2021
Кто прочтет все простыни, можно кратенько, о чём 😭?
автор Жабры жабы • 17 августа 2021
Ответ дляФифачка
Про козаків.
Кратенько для Вас
Моська-слон• 17 августа 2021
А чего еще раньше не вспомнить. Что это название из тюрских языков и сперва это были татары и половцы. И в польских записях упоминалось, что они муслимы. Так совсем по славянски звучит казак Мамай.
ГЛЮкоза• 17 августа 2021
Казаки, казаки!
Едут-едут по Берлину
Наши казаки.
Отполированный Артем• 17 августа 2021
Я когда-то читала про козакив характерникiв, что-то вроде элитного спецназа)
довольно интересно это те, которые якобы пули ловили
Насколько серьезный отбор по физическими данным, выносливости, знание психологии оружейного искусства, боевого, лекарственных растений и много др
автор Жабры жабы • 17 августа 2021
Ответ дляМоська-слон
У вас вже ассорті з татарів-муслімів.
Вчить історію,це цікаво

Мамай чортом дихав проти всякого панства, проти кривди, проти горя людського, проти всіх зухвальців, хто тільки важився на Україну зазіхати, та й мусив воювати з ними.Тож і був собі лагідної вдачі мирний чоловік воїном звитяжним, хитрим та спритним, — щира козацька душа! — таким спритним, що не брали його ні шабля, ні куля, ні меч, — не брали-таки, аж сама пані Смерть либонь відступилась від нього .

автор Жабры жабы • 17 августа 2021
Ответ дляОтполированный Артем
Сірко не програв жодного бою.Про нього дуже багато легенд
ЧуПа ЧупС ВсЕгДа ПрАв• 17 августа 2021
Ответ дляОтполированный Артем
Мне еще понравилось как Иваном Сирком, известным характером, 100 лет после смерти матери в Турции пугали непослушных детей. Он родился с зубами, а в те времена люди говорили, что родился убийца, но его отец-священник успокоил всех, что будет убивать врагов. Так и случилось, он участвовал во многих битвах и никогда не было поражений, всегда с победой возвращался. Удивительная жизнь, удивительный человек со сверхспособностями. Супергерой того времени. Почему не снимут крутой фильм про него. Интересно куда делись эти тайные знания и умения.
Отполированный Артем• 17 августа 2021
Ответ дляЧуПа ЧупС ВсЕгДа ПрАв
Да, автор выше о нем упомянула
Вот с современными спецэффектами и компьютерной графикой бомбезные фильм бы получились
Латвийские_Номера• 17 августа 2021
Кто не знает прошлого, тот не знает прошлого. Поэтому очень важно нам сейчас всем знать свое прошлое. Ибо, кто не знает прошлого, тот не знает прошлого! Потому что у тебя нет прошлого, если ты не знаешь прошлого. Отсюда вывод: если ты не интересуешься прошлым, то прошлое тоже не будет интересоваться тобой!
Задолбулька• 17 августа 2021
Ответ дляЖабры жабы
Так, чудовий чоловік був, тільки свого гетьмана зрадив.
автор Жабры жабы • 17 августа 2021
Ответ дляЗадолбулька
Часи були іншими, під час будь-яких набігів чи то яничар чи то московитів вирізувались міста до коліна з усім населенням.
Сірко - то найдивовижніша постать в історії України...
Батурин наприклад’братський’ народ стер разом з церквами і немовлятами.Единовіірці
КрытыхРынков• 18 августа 2021
Ответ дляЖабры жабы
Девочки, посоветуйте , исторические каналы на Ютубе ( про укр. Историю)
УраганнаЯ• 18 августа 2021
Як мало ми знаємо нашої справжньої української історії. Сама захоплююсь цим і знаходжу нових українських істориків, які відкривають цю завісу
УраганнаЯ• 18 августа 2021
Шкода, що на цьому сайті такі теми не дуже популярні. Я читаю таке в фейсбуці