Здраствуйте , у меня такой вопрос , я гражданин Украины а моя жена и двое детей граждане РФ, могут ли нас по спонсоркой программе пустить в США ? или их гражданство это проблема?
мне просто нужен ответ на данный вопрос , а если можно это сделать то может кто то подскажет где и как
Возможно с НЕ украинцами, в скобках первого предложения.
Beneficiary
The Ukrainian citizen (or their non-Ukrainian immediate family member) who is outside the United States and who may be considered for parole under Uniting for Ukraine.
Immediate family members in this process include:
the spouse or common-law partner of a Ukrainian citizen; and
their unmarried children under the age of 21. NOTE: If a child is under 18, they must be traveling with a parent or legal guardian in order to use this process.