Лерка20• 13 апреля 2023

Кто жил в Ссср?

Как там было на самом деле? Правда был во всем "рай, как в Северной Корее сейчас" или все же больше тюрьма народов? Что было хорошего и плохого?
Тамара0104• 14 апреля 2023
А потім, виявляється, що у нас тв передач українських немає.

Шматочок хмарки• 14 апреля 2023
Ответ дляТамара0104
Почитайте, це не про дерева, це про геноцид
Одна з тих страшних речей, якими ламали українців за совєтів - то податок на дерева (і кущі) та масова примусова вирубка садів.

Їх було кілька: 1929го, 1939го, 1948го і останній 1953го, буквально перед самою смертю Сталіна.

В деяких селах люди самі вирубували дерева і кущі, бо не мали чим платити (за несплату карали). В інших - це робили показово бригади ’буксірів’ і червоноармійців.

Скасували його в 1954 р.

Те, який вплив мав цей аспект геноциду на українську культуру - важко оцінити. Про це детально мають говорити як історики, так і ботаніки. Але якщо коротко: було знищено десятки старовинних сортів яблук, груш, слив, жерделів і морелів (старі різновиди абрикос), смородини, вишень, черешень, малини, суниці, бросквини (старовинна назва персиків). От ви куштували коли-небуть дулі? Не ті, що з маком, а я маю на увазі різновид дрібних ранніх літніх груш, дуже запашних і солодких, він був поширений на території Речі Посполитої із 16 ст. (і аж до 19 ст. не мав конкурентів). Деякі культури - чишкун, айва, старовинні сорти горіхів, вишнево-черешневі гібриди, персики - просто зникли, часом навіть назви не лишилося... (Мені здавалося, що фізаліс - це нова культура. А виявляється, його масово вирощували в кін. 19 ст. і називали ліхтарником.)

...А разом із тим усим - зникли рецепти солодощів і домашніх наливок.

І навіть слова - зникли.

От ви знали, що первісно означало слово ’смаколик’? На Фастівщині, в районі с. Яхнів і с. Мала Половецька ще з царських часів - від скасування кріпацтва і до першого податку на садки, тобто майже три покоління - селяни вирощували на продаж для Києва масово фрукти і ягоди. Кожна сім´я мала свою спеціалізацію - смородина, малина, аґрус... або яблука, або вишні. А ’смаколик’ - це цукати, виготовлені за принципом сухого київського варення.

Коли податок на садок скасували, мій дідо - Петро Сікачина - заповзявся посадити садок. Це була його стрижнева мрія, життєва опора. Того ж року селянам-колгоспникам дозволили мати більші присадибні ділянки. І ось родина отримала рівніший наділ на город, а схил яру дозволено було засадити садком і використовувати як сінокіс. А сам яр - для стримання ерозії - засадити швидкоростучими деревами (дід посадив верби, осокори, вільхи, терносливи, а також ліщину й бузину). Ерозія припинилася. Загалом тоді по селу було висаджено багато дерев - лісосмуги між полями, стримуючі балки по ярах, ялини, верби, осокори, тополі, дуби. Це по суті врятувало село й поля довкола нього. Інакше б прийшли суховії.

Так ось, щоб змогти посадити садок із яблунь і груш - всі дерева дід сам щепив - він обійшов усі довколишні села в пошуках живців. Бо плодових дерев, що вціліли - були одиниці. Йому вдалося роздобути: донешту, антонівку, семеренку, пепенку, шафран, папіровку, джонатан, сніжний кальвіль і ще якесь дрібне раннє солодке яблуко (за моєї пам´яті в нас його ніхто, крім корови, не їв, на Вінничині це - ’канхветка’). Крім того, 4 сорти груш. Сливи і вишні росли дикі. 4 сортові сливи посаджені були вже в кінці 1960х. Найважче було відновити популяцію абрикос і горіхів - дідові молодші брати, які пішли у військові, надсилали дідові кісточки з Кавказу. Ще одну морелю місцеву дід нашукав у лісосмузі. Смородина в нас росла дика - велетенські кущі в півтора людські зрости, з дрібними кислими ягодами, дуже пахучими. Порічки й малина з´явилися пізніше.

До дерев ставилися з благоговінням. Зрубати? Гріх. Кожне вимерзле чи поламане бурею дерево - оплакували. Кожне весняне саджання - свято і символічний акт ’я живу, я росту, я вірю в майбутнє... і коли навіть я помру, дерева - залишаться’.

Вікіпедія пише, що відновити шкоду завдану цими сталінськими указами і втамувати ’фруктовий голод’ вдалося в 1969р. Як на мене, відновити шкоду не вдалося ніколи - втрачені сорти й культивари, природні гібриди... вони втрачені навіки. Зупинка селекції та розвитку на три десятиліття - це втрачений час. І головне, що зцілить душевний біль тих, хто пам´ятав з дитинства, як поторочі в чорному з червоними зірками вирубували щойнорозквітлі садки? Такі рани зціляє тільки Бог. Такі гріхи прощає тільки Бог.

Наш обов´язок - пам´ятати.

Автор: Зоя Жук.
Щиро дякую за цікаву інформацію. Пізніше почитаю про це детальніше. Мені чомусь здавалось, що слово ’смаколик’ прийшло до нас із Західної частини України, а виходить Фастівщина. Аґрус у бабусі в Сумській області куштувала тільки, зараз і в магазинах бачила, хоча раніше точно не було, мама завжди привозила від бабусі) І цукровий буряк скільки не шукала немає в нас, а в Сумській області був)
Takamaka• 14 апреля 2023
Ответ дляscsv1347
У нас в городе был магазин ’Океан’, там той селёдки и морепродуктов каких только не было.
А образование советское - лучше в мине! И никто меня в этом не переубедит. Я побывала в капиталистических странах, насмотрелись на все прелести ихней медицины и образования. Растят рабов для строек и заводов.
Где и в чем Вы там выращивание рабов увидели? Люди свободны делать выбор. Кому-то может больше и не надо при адекватной оплате труда. Да и на заводах и стройках тоже кто-то должен же работать.

А в ссср статья за «тунеядство», уравниловка в зарплатах и условиях труда (если не по блату) независимо от способностей, интеллекта и результата; личная жизнь как бы и не совсем личная, вплоть до разборов «морального облика» на комсомольских и партийных собраниях, и много других прелестей. Людей дрессировали быть как все и не выделяться из общей массы.

Чем это лучше возможности выбирать, пробовать свои силы в разных областях, свободно перемещаться и работать там, где интереснее, где выше оценивают навыки и способности, где есть смысл расти и развиваться?
Тамара0104• 14 апреля 2023
Ответ дляШматочок хмарки
Сама недавно прочитала. Думаю, що ми ще багато чого дізнаємось. Мій батько, 1954 року народження, казав що в дитинстві фруктів і ягід не їв. В селі плодових дерев було мало, а колгоспний садок охороняли. Були яблука, невеликі і шовковиця. Ще груша, але не родила.
Тамара0104• 14 апреля 2023
Ответ дляscsv1347
Це все, що треба знати про ’лучшеє в мірє совецкое образованіє’:
Видання «Тexty.org.ua» склало схему походження нобелівських лауреатів. Інфографіка складена як в абсолютних цифрах - так і пропорційно до кількості населення кожної країни.

У таблиці включені всі медалі - природничі, економічні, миру, літератури.

В абсолютних цифрах - жодного сюрпризу, США на першому місці. Далі в десятці, зі значним відставанням, також переважно країни «першого світу».

*Дані по Росії включають водночас і весь СРСР, і втікачів від СРСР, як-от пиьсменника Івана Буніна.
Безникая• 14 апреля 2023
Ответ дляLady Luck 99
Все, что я от родителей слышала, колбаса дешевая была, ещё что-то там дешевое было. Зимой окна на распашку были, бо тааак топили.
Если, честно вообще не знаю, по чем там можно ностальгировать.
А как получалось так отопить? Я тоже заметила что что-то с каждым годом все холоднее. Помню в детстве жара была в доме, может по другому коммуникации делали
Безникая• 14 апреля 2023
Ответ дляЕлена1265
Некоторые даже путешествовали по СССР 🤷🏻‍♀️
Мне кажется тогда просто денег ни у кого не было, вот и не выезжали, а у кого были спокойно передвигались. Моя бабушка к дочери (моей тете) постоянно ездила в Германию каталась и в макцкву за новыми вещами и мебелью даже
darsi• 14 апреля 2023
Ну как вам сказать. После просмотра Международной панорамы, видя как бездомные живут на картонном ящике а Америке, я была тогда счастлива, что родилась в СССР. Из плохого помню длинный очереди. Мама идет с работы, я возле магазина ее встречаю и мы стоим за маслом, колбасой, хлебом. В магазинах полно одежды, но купить нечего, фасоны неактуальные. Очереди за обувью импортной помню. Ее даже мало кто мерил - гребли все подряд. Если не подойдет, можно было продать. Мне первые «взрослые» туфли купили за 30р - как бы совсем не дешево они стоили тогда. Блат процветал. Хорошую путевку в санаторий, хорошие книги, мебель - все доставали через знакомых. Я бы не сказала, что была легкая беззаботная жизнь. Поэтому я удивляюсь современным «совкодроч..ам», мечтающим об СССР-2. Я, лично, туда возвращаться не хочу.
Takamaka• 14 апреля 2023
Ответ дляКлаваЧерепиця
Мені 47, ненавиджу совок усієї душею.
Мені досі іноді кошмари сняться, як я стою в черзі, і мама не встигає прийти.
Черги за всім на світі - сметаною, оселедцем, свіжим хлібом, ковбасою по 2.20... а якщо шоколадні цукерки чи сир завезли - то могли і побитися в черзі і взагалі - більше пів кілограма в руки не давати!!!
Страшенний дефіцит всього на світі, відсутність елементарних речей типу туалетного паперу, дезодорантів, підгузків, прокладок, нормальних олівців чи фломастерів...
Якщо вистояв 2 доби в книжковий і вибив таки трьохтомник Джека Лондона, то до нього ’в нагрузку’ доводилося купляти якийсь чи не 10-томник матеріалів з 25 чи якого там пленуму кпрс чи подібної х**ні.
Радянська школа це окрема тема. Грубість вчителів, рукоприкладство, доноси, підлабузництво, некомпетентність... це все про неї.
Про політику і писати не буду, то не на 2 строки тексту.
Я можу довго писати, але ну нафік. Минуло і минуло, головне, аби не повернулось.
Плюсик під кожним реченням. Особливо, під останнім.

Takamaka• 14 апреля 2023
Ответ дляБезникая
Нет, дело было совершенно не в деньгах. Просто почитайте про выездные визы. Получить такую визу - это была сверхзадача.

А еще очень и очень рекомендую автобиографическое произведение Станислава Курилова «Один в океане». Читается на одном дыхании. Про историю побега из ссср.
Безникая• 14 апреля 2023
Ответ дляjulianik
Кому там рай в СССР був?
Дітям номенклатурних босів?
Чи може вже всі забули право телефонного звінка в судовій системі?
Ото щастя мати ковбасу із паперу та за прокладками та памперсами до перекурів із-за бугра бігати.
Кстати, бабушка работала на заводе, говорила что в колбасу добавляли туалетную бумагу, так что это правда. Рассказывала еще сотрудники и посрать, простите, могли туда. Кошмар) поэтому у нас никогда не было в доме сосисок и докторской колбасы
nikolayev• 14 апреля 2023
Конечно сейчас лучше! Нечего даже обсуждать.
Тамара0104• 14 апреля 2023
Ответ дляБезникая
Мабуть в ГДР їздила, так вона ж під сесером була, тому туди реально було поїхати. Пам´ятаю, у мами чоботи ГДРовські були, майже не носила, берегла. Ви читали, як люди тікали з ГДР в ФРГ? Перелазили через стіну, навіть під загрозою бути розстріляним, багато хто помер. Дітей перекидали.
nikolayev• 14 апреля 2023
Самое странное, что про куни я, будучи подростком, прочитала в комсомольском журнале, ’Ровесник’. Целая рубрика была, на подобные темы.
И очень нравились женские комбинации, отдел в магазине был. Это было красиво. Сейчас эта вещь, почему то исчезла из нашего гардероба.
HupBaHa• 14 апреля 2023
Ответ дляElenaMari
Вот сейчас модно искусственные шубы, а в то время натуральные носили, ошибка
разное носили, в том числе и искусственные, но страшные как смерть
HupBaHa• 14 апреля 2023
Ответ дляЭ-велин@
Куда вы так офигенно путешествовали? В Турцию от завода путевки выдавали?
во сне
HupBaHa• 14 апреля 2023
Ответ дляЛерка20
Ага,типа вечные лозунги-идем к светлому коммунизму,к которому так и не пришли за 70 лет,согласна зомбирование и сплошное ущемление прав,человек принадлежит не себе,а партии
«Нам солнца не надо — нам партия светит, Нам хлеба не надо — работу давай»
HupBaHa• 14 апреля 2023
Ответ дляКлаваЧерепиця
Мені 47, ненавиджу совок усієї душею.
Takamaka• 14 апреля 2023
Ответ дляТамара0104
Теж про ГДР подумала. До країн соцтабору ще можна було з’їздити, але теж далеко не всім.

darsi• 14 апреля 2023
Ответ дляnikolayev
Первая треш-газета СПИД-инфо. Чего там не писали только, глаза на лоб лезли.
a_n_e_t• 14 апреля 2023
Прочитайте ’Архіпелаг Гулаг’ Солженіцина, зрозумієте, як жили в СССР. Такій шок в мене не одна прочитана книга у житті не визивала.
Тамара0104• 14 апреля 2023
Ответ дляБезникая
У нас в домі, після того як поставили лічильник на тепло, вручну прикручують опалення, бо опалювати на всю - дорого.
nikolayev• 14 апреля 2023
Ответ дляdarsi
СПИД-инфо появилось, перед самым распадом СССР. Тогда вышло много желтой прессы.
’Ровесник’ это другое поколение советских детей, еще до перестройки.
HupBaHa• 14 апреля 2023
Ответ дляnatapril
А що,чоботи кожного місяця купуються?
раз в квартал хотя бы по две пары, на каждый сезон
HupBaHa• 14 апреля 2023
Ответ дляnatapril
Харьков. Понятно,что нужно было пошевелиться, чтобы их купить.
а сейчас не надо этой фигней заниматься, можно купить что угодно вообще не выходя из дома
HupBaHa• 14 апреля 2023
Ответ дляrybka21
Не тільки блатних.
В нашому класі дві дівчинки танцювали в районному будинку піонерів в ансамблі народного танцю, всім ансамблем їздили до Артеку. Звичайні діти зі звичайних сімей.
ну вот, всего 2 девочки
HupBaHa• 14 апреля 2023
Ответ дляslaviana
А сейчас, не квест?
нет сейчас никаких квестов. все доступно
HupBaHa• 14 апреля 2023
Ответ дляFlower Girl23
Ну скажу я Вам, если сравнивать теперешний период с периодом СССР до развала, я бы сказала - сравнение явно не в пользу нынешнего времени...
в чем, кроме рашособак, которых скоро выгоним? в остальном отличное время
HupBaHa• 14 апреля 2023
Ответ для-Инга-
вот и вся суть ностальгии по совку.
А вы говорите бабушки за молодостью скучают)). Да тут женщина пирожки с повидлом больше не ела, они и стали ее ассоциацией с ссср
тоже поражаюсь... бесплатно те пирожки не ела бы и годами не ем, а тут человек прям мечтает
HupBaHa• 14 апреля 2023
Ответ дляЭйфик Х
Да, не таял до апреля. Обычные окна. Батареи чугунные , топили, в майке и трусах дома ходили. Всегда форточки настежь были.
форточки и сейчас открыты зимой, и что