Сиренькая• 04 декабря 2023

Про Миколая в Україні

Для тих, хто говорить, що в Україні Миколая колись не було.
В Україні Миколай — найбільш шанований святий. Іще сто років тому хатня ікона Чудотворця стояла майже в кожній українській домівці. Святий Миколай — улюбленець дітей, захисник у біді, рятівник від неволі.

У різних народів святого-доброчинця називають по-різному. Нідерландці кажуть — Nicolaas, німці — Nikolaus, угорці — Miklós, поляки — Mikołaj. Залежить від того, у якій транскрипції передається грецьке ім’я Nicolaos, або — "переможець народів". Миколая поважають однаково і католики, православні й протестанти, оскільки культ святого розвинувся ще до поділу християнської Церкви. У європейських культурах його образ переплівся з віруваннями у хатнього духа та прапредка. Так створилися легенди про Сінтерклааса, Пер-Ноеля і Йоулупукі.

Образ Святого Миколая в українській культурі подолав власний шлях, і пов´язаний із Володимиром Великим, мазепинським бароко, козацтвом та чумацтвом, зі спробою знищення у радянський період і відродженням після відновлення Незалежності.
Майже всі християнські народи мають звичай обдаровувати малих дітей вночі перед днем святого Миколая. Сама традиція виникла у середньовічній Німеччині. Батьки дарували малечі одяг, взуття, ласощі, книжки для школи. подарунки підкладали таємно. З часом цей звичай поширився на сусідні країни, зокрема на Польщу. А звідти вже перейшов на Правобережну Україну, яка тоді перебувала під Річчю Посполитою.

Сьогодні найвідомішим персонажем із "миколайським" іменем є Санта Клаус. Але чому він приносить подарунки не 6 грудня, а на Різдво? І чому він подорожує у санях, в які запряжені північні олені й застрибує у димар? Відповідь є. Вона проллє світло на те, чому український Миколай ходить із ангелом і чортом.

Санта Клаус — це поєднання образу святого Миколая з традиційним для європейських народів "різдвяним дідом". Нідерландський Сінтерклаас набув сьогоднішнього вигляду завдяки творам письменників, художників, мультиплікаторів. У країні, наповненій переселенцями різного етнічного походження та віровизнання, було створено, по суті, нового, загальноприйнятного святкового персонажа, не прив’язаного до жодної конфесії й суто символічно пов’язаного з Різдвом.

Майже всі народи мають архаїчні вірування у предків, які приходять на Різдво чи Новий рік у вигляді білобородого мудрого діда або тотемної тварини — охоронця роду. Ці божества хочуть пересвідчитися, чи гідні в них нащадки. Якщо все гаразд, то нащадків обдаровують. Якщо ж печалька, то карають. Наприклад, різками.

У Франції дітлахів обдаровує Пер-Ноель — "Батько Різдва". У Латвії й Італії приходить "Різдвяний Дід", у Грузії — "Сніговий Дід", у Швеції — Різдвяний гном. У Греції — Василь. Фінські діти чекають Йоулупуккі — "Різдвяного цапа". Норвезького Юлебукка супроводжує чарівна коза, яка приносить людям достаток і благословення.

Язичницьке коріння є в культі святого Миколая і в українців. У багатьох наших казках фігурує персонаж "дід". Він "як молоко білий", "з довгою білою бородою". Допомагає добросердним і щирим, а також несправедливо скривдженим, та чудесно їх обдаровує. Цілком можливо, що це образ предків, як і різдвяний старець у інших європейських народів.
Російський Дід Мороз стоїть осторонь цієї традиції. Перманентно "прорубуючи вікно в Європу", росіяни й собі сто років тому організували діда з мішком подарунків. Утім його корені відрізняються від витоків європейських двоїстих добро-злих предків чи хатніх духів. Мороз у слов’ян — це винятково негативний образ. Він із лісу, з-поза меж людської окультуреної території. Морозить людей і худобу, нищить посіви і плодові дерева. Українці на Святвечір намагаються задобрити Мороза, пропонують страви, а потім заклинають не приходити на поля і до худоби.

Наприкінці XIX століття російський письменник Олександр Островський написав казку "Снігуронька". Мороз там постає злим дідуганом. Снігуронька — гине від кохання та сонячного тепла. З часом з цього Мороза зліпили образ, подібний до Миколая, Санта Клауса та інших різдвяних персонажів — щоб бути "як усі".
На початку 1920-х у СРСР заборонили і Діда Мороза, і різдвяну ялинку як релігійні явища. У 30-х — знову відновили. Щоправда, різдвяна ялинка стала вже новорічною й увінчувалася не Віфлеємською зіркою, а червоною п’ятикутною. А Дід Мороз не лише обдаровував, а й навчав дітей коритися радянській владі й ненавидіти "ворогів народу". Нове потужне свято — Новий рік — мало об’єднати жителів усієї країни, незалежно від культурної та релігійної ідентичності. Єднатися "радянським людям" пропонувалося саме довкола російського персонажа.
Семицветка• 04 декабря 2023
Ответ дляВоленс-неволенс
Был. Пока там не уничтожили украинцев и на их места не привезли сброд кацапский
Ну, до революции может и был.
Добродійка• 04 декабря 2023
Ответ дляЗавжди з рушником
А день народження Лєніна святкували?
А были варианты в школе или детском саду в 1986 году отказаться от этого действа?
Кумедна• 04 декабря 2023
Ответ дляЛуковая
Не слышали поколения, выросшие в совке? Верю. Но история Украины - это не только совок. Точнее совок - это очень короткий период в истории Украины.
Куда делись Перун и Мокошь? Навязали чужую религию, а наши и рады плясать под дудку «цивилизованного мира».
Пацан к успеху шел• 04 декабря 2023
Ответ дляСемицветка
Щас и вам напишут, что в Одессе ватники
Ой, щаз заплачу прямо))
Сейчас и в Одессе окажется, что были справжни украинцы, пока не привезли кацапов. 🤡
Пойду лучше про любовников почитаю, тут глухо.
Семицветка• 04 декабря 2023
Ответ дляЗавжди з рушником
А день народження Лєніна святкували?
Не помню) Наверное, во времена моей мамы праздновали.
Луковая• 04 декабря 2023
Ответ дляКумедна
Чужую религию ’навязал’ киевский князь более 1000 лет назад)
Завжди з рушником• 04 декабря 2023
Ответ дляВоленс-неволенс
А что просили у него? Есть святые у которых просят погоду. Есть святые у которых просят беременность. Николая что просили и что он давал людям?
Що можна просити у Чудотворця?
Ганцю в кєдах• 04 декабря 2023
Ответ дляКондуктЕр тролейбуса
Николаев, Херсон, Крым- не было такого праздника. Налетайте)
Странно. Я из Донецкой области, мне 38. В моем детстве был такой праздник.
Семицветка• 04 декабря 2023
Ответ дляВоленс-неволенс
Удалено администрацией...
Офигеть, сам Петросян к нам пожаловал уж пошутили так пошутили))
Дрібка щастя• 04 декабря 2023
Так то в основному через дітей, а дорослим ну фіолетово. Всі такі побожні стали, як і патріоти.
Шальная коклетка• 04 декабря 2023
Не святкували ми Миколая.
Ніколи.Ніхто про це дитяче свято не знав, мені вже 62.Оце лише останні роки
Вінницька обл
автор Сиренькая • 04 декабря 2023
Ответ дляКондуктЕр тролейбуса
Припускають, що культ святого Миколая виник у Києві завдяки Володимиру Хрестителю. За переказом, князь привіз до столиці перший образ Чудотворця із Херсонеса, де прийняв хрещення. Під час закладення Десятинної церкви Володимир велів збудувати у храмі окремий приділ, присвячений Миколаю, і в ньому поставив херсонеську ікону.

Культ святого Миколая ішов в Україну з Візантії різними каналами — через перекази й легенди, рукописні книги, мандрівні фольклорні сюжети. Уже в ХІ столітті в Україні-Русі відзначали свята Миколая — зимове, 6 грудня (19 грудня) та весняне, 9 травня (22 травня). Зимове — на честь Миколаєвого ’народження для вічності’, а весняне — в пам’ять про перенесення його мощей із Лікії до італійського міста Барі.
Мамзелькіна• 04 декабря 2023
Ответ дляВоленс-неволенс
Удалено администрацией...
Я с Днепра, тоже в детстве не было у нас такого праздника - даже в школе никто про него не упоминал, лет 10 назад начали отмечать
Завжди з рушником• 04 декабря 2023
Ответ дляДобродійка
Звідки я знаю обичаї Луганської області (чи з якої ви? там де про Святого Миколая ніхто не чув?)
Семицветка• 04 декабря 2023
Ответ дляГанцю в кєдах
И вам 19 числа под подушку клали конфеты?
автор Сиренькая • 04 декабря 2023
Ответ дляШальная коклетка
Не святкували ми Миколая.
Вінницька обл
А до вас?
Семицветка• 04 декабря 2023
Ответ дляДрібка щастя
И не говорите)))
Шальная коклетка• 04 декабря 2023
Ответ дляСиренькая
А до вас?
Так само,як і до вас
Не пириживай• 04 декабря 2023
Ответ дляЗавжди з рушником
А день народження Лєніна святкували?
Я только день его смерти, но это мой ДР, так совпало... А Николая у нас тоже не праздновали.. Уже когда мой сын был маленький, начали сладости под подушку ложить, начало 2000-х...
Завжди з рушником• 04 декабря 2023
Ответ дляСемицветка
Вище написали, що врємєна вашої мами були у 1986)
автор Сиренькая • 04 декабря 2023
Ответ дляМамзелькіна
А до приходу радянської влади?
Семицветка• 04 декабря 2023
Ответ дляЗавжди з рушником
Я в школу ещё не ходила в 1986. В детском саду не праздновали др ленина))
автор Сиренькая • 04 декабря 2023
Ответ дляШальная коклетка
Так само,як і до вас
До мене був. Почитайте історію
Завжди з рушником• 04 декабря 2023
Ответ дляСемицветка
Тобто навіть про Масляну не чули?
Мамзелькіна• 04 декабря 2023
Ответ дляСиренькая
А до приходу радянської влади?
На 100% не могу знать. Но мама моя тоже выросла в Днепре, и тоже не говорила про такой праздник
Добродійка• 04 декабря 2023
Ответ дляЗавжди з рушником
З Запорізької. Не знаєте, то не нав´язуйте своє бачення. У нас наприклад козацтво вивчалось и вивчається. А у вас? Підозрюю, що увага приділялася та приділяється іншим історичним персонам.
автор Сиренькая • 04 декабря 2023
Ответ дляМамзелькіна
Був він завжди.
Шальная коклетка• 04 декабря 2023
Ответ дляСиренькая
До мене був. Почитайте історію
Не хочу читати.вірю вам на слово.При моїй мамі не було,вона ще жива.
При мені-не було.
І при моїх дітях -теж.
Семицветка• 04 декабря 2023
Ответ дляЗавжди з рушником
Тобто навіть про Масляну не чули?
Это было. Но при чем Николай к масленице?
автор Сиренькая • 04 декабря 2023
Ответ дляДобродійка
Свято Миколая запорізькі козаки дуже поважали і мали його ікону, яка їх оберігала.