ЗавЛабСнаб• 01 апреля в 14:36

Репродуктивне здоров'я після 35 років: як підвищити шанси зачаття?

Всі чули про годинник, що тікає, в контексті біологічного годинника жіночого організму. Якщо продовжити цю аналогію з погляду лікарів, то в 35 років лунає бій цього годинника, й починається зворотний відлік. Чи справді репродуктивне здоров'я після 35 років під загрозою та як підвищити шанси на успішну вагітність?

На будь-які питання, пов'язані з репродуктивним здоров'ям, дадуть кваліфіковану відповідь фахівці клініки «Мати та дитина»: https://mdclinics.com.ua/ua/

AD_4nXdcmM1Mtv-_elszkkM3fYXpDj5hBLejSlZ6mcRAB_rA79n1vOJ4PXieg53jOYGs2b7CcIYt-f74b33c5cUB_dvPCMyXPwS4qmr2IuAbhyeNr2ApgVRjsALnjJ2fNmVYIN5fNRgIQ9_BPW36RcSHpJ0?key=_MqfQ8aHXapG96ulvjJekXas

Біологічний годинник та фертильність

У тому, що жіноча репродуктивна функція після 35 років починає зниження, є частка правди. Це пов’язано з поступовим виснаженням оваріального резерву, тобто запасу фолікулів в яєчниках, а також з погіршенням якості яйцеклітин. Якщо зниження резерву фолікулів не настільки критично, оскільки для зачаття достатньо лише одного, то якість яйцеклітин може відіграти значну роль.

Відомо, що фолікули, з яких утворюються яйцеклітини, формуються в яєчниках дівчинки у внутрішньоутробному періоді розвитку, тобто ще до її народження. Після народження частина фолікулів руйнується, а ті, що залишаються, вже не оновлюються, і тому старіють. І якщо до старості в 35 років ще далеко, то від старіння яйцеклітин не відмахнутися, бо воно має наслідки. По-перше, з віком у яйцеклітини ущільнюється зовнішня оболонка, тож сперматозоїди можуть не бути здатними подолати її, щоб потрапити всередину. По-друге, мутації можуть руйнувати генетичний матеріал у ядрах клітин, їхню ДНК. Через це зростає ризик формування нежиттєздатного ембріона чи ембріона з генетичною та хромосомною патологією.

Чому саме 35 років?

Насправді цифра 35 — приблизна та умовна. У більшості з нас є не такі вже й далекі знайомі, хто успішно народив здорову дитину після 40 років. Фертильність не припиняється 35, вона припиняється з настанням менопаузи. В Україні середній вік настання менопаузи припадає на 51 рік. Чому ж лікарі говорять про 35 років? Річ у тім, що починаючи з 35 років (знову-таки в середньому) починається помітне зниження репродуктивної функції. Звичайно, помітно це не зовні, а за результатами діагностики, до того ж все індивідуально. Індивідуальний вік зниження фертильності залежить від генетичної схильності, а також стану здоров'я, умов життя, супутніх захворювань. До того ж нещодавні дослідження показують, що старіння репродуктивної системи відсувається, що пов’язують зі зростанням рівня життя. Зараз середній показник зниження репродуктивної функції становить вже не 35, а майже 37 років. Але за традицією орієнтиром залишається 35.

Як підвищити шанси на зачаття після 35 років?

У більшості здорових жінок шанси на успішне зачаття після 35 залишаються високими, хоч і нижчими, ніж на піку фертильності, який припадає на десятиліття між 20 і 30 роками. Але за наявності проблем з репродуктивною системою вже не можна гаяти часу, потрібно вживати заходів не відкладаючи. Рекомендація фахівців наступна: жінкам у 35 років або більше не слід намагатися завагітніти самостійно більш ніж пів року. Якщо протягом пів року вагітність не настала, треба звернутися до репродуктолога та пройти обстеження. Воно покаже, варто продовжувати самостійні спроби далі, чи потрібне медичне втручання.

Записатися на консультацію репродуктолога можна за посиланням: https://mdclinics.com.ua/ua/uslugi/konsultaciya-reproduktologa/

Відкладене батьківство

Не всі жінки готові вагітніти до 35 і навіть до 37, причини можуть бути різними. Відкладене батьківство — це спосіб зберегти молоді якісні яйцеклітини для пізнішої вагітності. Їх вилучають з яєчників, діагностують, заморожують та зберігають у кріобанку доти, поки жінка не захоче скористатися ними для екстракорпорального запліднення. Це підвищує шанси на зачаття та народження здорової дитини, коли настане час.

Автор: Массуд Наталія Олександрівна — акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83
  • Київ, вул. Ірпінська 62-Б