Я на хвилинку• 15 сентября в 16:53

Податок на оренду житла: сплачувати доведеться всім

Ціни на оренду житла можуть вирости, розповідаємо чому.

На розгляд Верховної Ради України подано законопроєкт №14025, який має потенціал кардинально змінити правила гри на ринку оренди житла. Документ передбачає сучасний та автоматизований підхід до контролю доходів, отриманих через цифрові платформи, як-от OLX, Airbnb, DIM.RIA, ЛУН тощо. Його автори переконані: ці новації не лише зроблять ринок прозорішим, а й приведуть українське законодавство до європейських стандартів.

Як саме працюватиме новий механізм

Згідно з законопроєктом №14025, усі цифрові платформи, через які фізичні особи здають житло в оренду, зобов’язані автоматично ідентифікувати орендодавців та передавати до податкової детальну інформацію: прізвище, дату народження, адресу, податковий номер і всі деталі кожної угоди (об’єкт оренди, строки, сума тощо). Дані про оренду житла, паркомісць, навіть про прокат транспорту та особисті послуги — все потрапляє під автоматичне звітування.

Оператори платформ стануть податковими агентами — вони самі утримуватимуть податок з кожної транзакції та переказуватимуть його до бюджету.

До чого готуватися власникам житла та орендарям

Для орендодавців діятиме спеціальний податковий режим — якщо річна сума доходу не перевищує 6,7 млн грн і використовується окремий банківський рахунок, податок становитиме 5%. Для дрібних орендодавців і продавців (до трьох угод на рік на суму до 2 000 євро) діє спрощений порядок — вони можуть не відкривати окремий рахунок і не оформлювати підприємницьку діяльність.

За словами урядовців, головна мета змін — детинізація ринку. Як показує європейський досвід, прозорість породжує довіру, знижує рівень шахрайства та захищає обидві сторони угоди. Водночас експерти ринку попереджають: власники квартир, найімовірніше, перекладуть нові податкові витрати на орендарів, що може спричинити певне здорожчання житла.

Ще одна важлива зміна — з’явиться вимога ведення суворого обліку доходів навіть для тих, хто час від часу здає одну квартиру. Кожна угода буде зафіксована в держорганах — уникнути декларування стане неможливо.

У разі ухвалення закону ринок оренди стане відкритішим, а рух коштів — максимально контрольованим. Це полегшить отримання державної допомоги на оренду житла (зокрема для ВПО), бо її надаватимуть лише за наявності офіційного договору та підтвердженої угоди.

Законопроєкт розроблений у межах зобов’язань України як кандидата на вступ до ЄС та учасника ОЕСР, гармонізує податкову політику з європейськими директивами (зокрема, Директивою Ради ЄС 2021/514). Банки також залучаються до контролю: на вимогу податкової вони мають надавати інформацію про рух коштів на рахунках, через які проходять доходи від оренди.

Коли чекати на зміни

Наразі законопроєкт передано на розгляд профільного комітету. В разі позитивного висновку очікується швидкий розгляд у залі Верховної Ради. Експерти називають ці зміни «поворотним моментом» — після ухвалення закону практика «сірого» здавання житла має піти в минуле, а ринок стане пристосованим до вимог єдиного європейського простору.
Невидимка Майя• 15 сентября в 18:01
Ответ длякогдадеЦкие
То мені що зробити, хай бастують
Чи мені захищати чужі інтереси?навіщо то мені ?
Так я наче і не агітувала вас ні до чого ... думала ми просто обговорюємо нашу українську законотворчість і долбо...дятлів, які ці проекти творять
ШанельКуКу• 15 сентября в 18:01
Ответ длякогдадеЦкие
На мою нерухомість в Україні є попит
Но будет ли за цену выше)
Слоник-тоник• 15 сентября в 18:02
Ответ длякогдадеЦкие
Не знаю, за 12 років все платила на рахунок юрика
В Испании и Италии большинство сдает по чёрному
когдадеЦкие• 15 сентября в 18:02
Ответ дляНевидимка Майя
Ну ось так, є податки на це діло
По правильному, так
когдадеЦкие• 15 сентября в 18:02
Ответ дляШанельКуКу
Но будет ли за цену выше)
Легко, у людей робота з бронью поряд
когдадеЦкие• 15 сентября в 18:03
Ответ дляСлоник-тоник
Я зараз там і знімаю легально
Слоник-тоник• 15 сентября в 18:03
Ответ дляШанельКуКу
Правда в том ,что новых цен не будет)
На цену больше влияет спрос, а не издержки арендодателей
Так спрос как раз есть сейчас, потому как много людей остались без жилья
ШанельКуКу• 15 сентября в 18:03
Ответ дляСлоник-тоник
Туда же Греция, Португалия
ШанельКуКу• 15 сентября в 18:03
Ответ длякогдадеЦкие
Легко, у людей робота з бронью поряд
И что?)
ШанельКуКу• 15 сентября в 18:03
Ответ длякогдадеЦкие
Я зараз там і знімаю легально
И никогда не слышали про обилие нелегальной аренды?)
когдадеЦкие• 15 сентября в 18:04
Ответ дляШанельКуКу
И что?)
Нічого. Знайдіть схожу роботу
Я за хвилини здаю
Слоник-тоник• 15 сентября в 18:04
Ответ длякогдадеЦкие
Я зараз там і знімаю легально
Вы это не все
когдадеЦкие• 15 сентября в 18:04
Ответ дляШанельКуКу
Чула, але навіщо то мені
В мене є гроші
ШанельКуКу• 15 сентября в 18:05
Ответ дляСлоник-тоник
Но тем не менее цены в валютном эквиваленте в Киеве ниже довоенных остаются.
И окупаемость в среднем упала (а это при том, что рынок за 3 года так неплохо подрос)
Невидимка Майя• 15 сентября в 18:05
Ответ длякогдадеЦкие
Ну ось так, є податки на це діло
По правильному, так
Скільки з вашого кармана йде в податок за кордоном? З оренди я маю на увазі
когдадеЦкие• 15 сентября в 18:05
Ответ дляШанельКуКу
Туда же Греция, Португалия
Ми не Греція і не Португалія
В нас інша ситуація
Кардинальна
ШанельКуКу• 15 сентября в 18:06
Ответ дляСлоник-тоник
Вы это не все
Выше вы утвердили обратное. Можно сделать вывод, что большая часть слов просто ложь.
ШанельКуКу• 15 сентября в 18:07
Ответ длякогдадеЦкие
Ми не Греція і не Португалія
В нас інша ситуація
Кардинальна
Ага у нас в плане аренды все в разы хуже
Гадаю_По_шнуркам• 15 сентября в 18:07
Ответ дляАноним с кешбеком
смешно, что помешает мне с левым номером моб. дать обьявление ,там номер кв не указываеться все равно , налог на лишние метры и так плачу дурной хз за что,пошли в задницу
потому как скоро грядет продажа тел номеров по паспортам. поверьте, это будет
когдадеЦкие• 15 сентября в 18:07
Ответ дляНевидимка Майя
Нічого. Тут податок вищий
Я плачу плюс з доходів тут
Різниця десь 10,3 %на сьогодні
Угадайс• 15 сентября в 18:08
Ответ дляВсміхайлик
Бред какой-то. Я через знакомых сдавала. Просто так сказать передали знакомым. М таким успехом и риелтооу можно, он найдёт людей и без выставлений на платформах. Риелторам еще лучше 😅 начнёт через них больше людей оборот🙄
Я еще и договор не буду составлять, чтобы вообще никаких следов. Пошли на фиг. И так дешево сдаю, не повышаю стоимость людям уже несколько лет.
Слоник-тоник• 15 сентября в 18:08
Ответ дляШанельКуКу
Что-что я утвердила ?
Вы это большинство? Давно ли ?
когдадеЦкие• 15 сентября в 18:08
Ответ дляШанельКуКу
Ні, але як хочете
Можу щось сфоткати для контрасту
Пищалка• 15 сентября в 18:09
Ответ дляspart-5037
Завтра продажу симок сделают по паспорту. Как это уже везде.
Не зроблять. Бо це вигідний бізнес, оті всі холодні прозвони, школа англійської, ви виграли приз, юридична косультація, колектори
Гадаю_По_шнуркам• 15 сентября в 18:09
Ответ дляПищалка
сделают. вот увидите
Всміхайлик• 15 сентября в 18:10
Ответ дляУгадайс
Та договор то все фигня если у нотариуса не оформленный. Это чисто взаимодоверие двух сторон
когдадеЦкие• 15 сентября в 18:11
Ответ дляВсміхайлик
Оформити у нотаріуса недорого
Всміхайлик• 15 сентября в 18:11
Ответ длякогдадеЦкие
Оформити у нотаріуса недорого
Та я знаю.
когдадеЦкие• 15 сентября в 18:12
Ответ дляГадаю_По_шнуркам
В мене, мій український номер, вже років 5-6 привʼязаний до паспорту
Проблем не має з тим
Чого боятися ?
spart-5037• 15 сентября в 18:14
Ответ дляПищалка
Те найдут как уйти от закона. А на простых людях как обычно отразится