Я на хвилинку• 15 сентября 2025
Податок на оренду житла: сплачувати доведеться всім
Ціни на оренду житла можуть вирости, розповідаємо чому.
На розгляд Верховної Ради України подано законопроєкт №14025, який має потенціал кардинально змінити правила гри на ринку оренди житла. Документ передбачає сучасний та автоматизований підхід до контролю доходів, отриманих через цифрові платформи, як-от OLX, Airbnb, DIM.RIA, ЛУН тощо. Його автори переконані: ці новації не лише зроблять ринок прозорішим, а й приведуть українське законодавство до європейських стандартів.
Як саме працюватиме новий механізм
Згідно з законопроєктом №14025, усі цифрові платформи, через які фізичні особи здають житло в оренду, зобов’язані автоматично ідентифікувати орендодавців та передавати до податкової детальну інформацію: прізвище, дату народження, адресу, податковий номер і всі деталі кожної угоди (об’єкт оренди, строки, сума тощо). Дані про оренду житла, паркомісць, навіть про прокат транспорту та особисті послуги — все потрапляє під автоматичне звітування.
Оператори платформ стануть податковими агентами — вони самі утримуватимуть податок з кожної транзакції та переказуватимуть його до бюджету.
До чого готуватися власникам житла та орендарям
Для орендодавців діятиме спеціальний податковий режим — якщо річна сума доходу не перевищує 6,7 млн грн і використовується окремий банківський рахунок, податок становитиме 5%. Для дрібних орендодавців і продавців (до трьох угод на рік на суму до 2 000 євро) діє спрощений порядок — вони можуть не відкривати окремий рахунок і не оформлювати підприємницьку діяльність.
За словами урядовців, головна мета змін — детинізація ринку. Як показує європейський досвід, прозорість породжує довіру, знижує рівень шахрайства та захищає обидві сторони угоди. Водночас експерти ринку попереджають: власники квартир, найімовірніше, перекладуть нові податкові витрати на орендарів, що може спричинити певне здорожчання житла.
Ще одна важлива зміна — з’явиться вимога ведення суворого обліку доходів навіть для тих, хто час від часу здає одну квартиру. Кожна угода буде зафіксована в держорганах — уникнути декларування стане неможливо.
У разі ухвалення закону ринок оренди стане відкритішим, а рух коштів — максимально контрольованим. Це полегшить отримання державної допомоги на оренду житла (зокрема для ВПО), бо її надаватимуть лише за наявності офіційного договору та підтвердженої угоди.
Законопроєкт розроблений у межах зобов’язань України як кандидата на вступ до ЄС та учасника ОЕСР, гармонізує податкову політику з європейськими директивами (зокрема, Директивою Ради ЄС 2021/514). Банки також залучаються до контролю: на вимогу податкової вони мають надавати інформацію про рух коштів на рахунках, через які проходять доходи від оренди.
Коли чекати на зміни
Наразі законопроєкт передано на розгляд профільного комітету. В разі позитивного висновку очікується швидкий розгляд у залі Верховної Ради. Експерти називають ці зміни «поворотним моментом» — після ухвалення закону практика «сірого» здавання житла має піти в минуле, а ринок стане пристосованим до вимог єдиного європейського простору.
Як саме працюватиме новий механізм
Коли чекати на зміни
Смурфик• 15 сентября 2025
Як тільки цей законопроект приймуть, усі ці платформи закриються. Ніхто не буде лівим шарашкам надавати особисті дані.
Триндичіха Байрактар• 15 сентября 2025
Ответ дляСмурфик
У них никто разрешения спрашивать не будет. Просто заберут данные и все дела.
Меломанка Маланка• 15 сентября 2025
а зачем нам европейские станданрты ? у нас что ЕС и у нас просто массовый въезд европейцев
ФФФФристайла• 15 сентября 2025
Как только потужни урядовци детенизуют свои доходы, так и мы, пересични громадяны, подтянуться. А пока, привет теневой рынок. Мы это проходили в Одессе ещё во времена совка. И это, я сильно сомневаюсь, что иностранные ресурсы будут что-то там предоставлять украинским мытарям.
Аноним с кешбеком• 15 сентября 2025
смешно, что помешает мне с левым номером моб. дать обьявление ,там номер кв не указываеться все равно , налог на лишние метры и так плачу дурной хз за что,пошли в задницу
Смурфик• 15 сентября 2025
Ответ дляТриндичіха Байрактар
Звідки вони їх заберуть, якщо людина їх не надасть особисто?
Триндичіха Байрактар• 15 сентября 2025
Ответ дляСмурфик
ОЛХ их будет требовать при реге
Шотуткоїться?• 15 сентября 2025
Ответ дляАноним с кешбеком
Сусіди, голови осбб і т д помішають
Смурфик• 15 сентября 2025
Ответ дляТриндичіха Байрактар
ОЛХ их будет требовать при реге
Який дурень буде через ЛОХ квартири здавати?
Хлопаю ресницами• 15 сентября 2025
Расцветет ’сарафанное радио’ +телеграммканалы. Всех делов-то. Очередной неработающий Закон.
Аноним с кешбеком• 15 сентября 2025
Ответ дляШотуткоїться?
Сусіди, голови осбб і т д помішають
смешно, я из 4-х квартир на площадке знаю только одну , аналогично остальные квартиры ,в новостоях никто никого не знает и голови осбб тоже (точнее я знаю что такой есть в теории)
Заліковий троль• 15 сентября 2025
А мне интересно , как вышеобозначенные платформы будут в качестве налогового агенты самостоятельно удерживать с меня налог с каждой транзакции и перечислять его в бюджет , если арендатор платит мне на карту , минуя посредников .
Аноним с кешбеком• 15 сентября 2025
Ответ дляТриндичіха Байрактар
ОЛХ их будет требовать при реге
ну укажут левой бабушки у которой и квартир то нету
Слоник-тоник• 15 сентября 2025
Ответ дляАноним с кешбеком
А зачем вообще давать объявления на лохе? Куча групп в ТГ каналах по аренде. Там тысячи людей сидят онлайн и риелторы тоже
Смурфик• 15 сентября 2025
Ще момент! Здогадайтеся, на чию кишеню ляже в кінцевому результаті сума податку?
Це якщо цей законопроект приймуть і всі будуть здавати квартири через ЛОХ.
Аноним с кешбеком• 15 сентября 2025
Ответ дляСлоник-тоник
самая действенная платформа, ну не хотят люди других читать (даю на все и фейсбук тоже, там вообще одни неадекватики с зоопарками)
Слоник-тоник• 15 сентября 2025
Ответ дляТриндичіха Байрактар
ОЛХ их будет требовать при реге
И пусть требует, кому он сдался)
Я сняла квартиру найдя ее в тг канале киевском, без всякой комисмии. А на лохе одни риелторы сидят, ещё и им комиссию 50%. Идут лесом
Всміхайлик• 15 сентября 2025
Бред какой-то. Я через знакомых сдавала. Просто так сказать передали знакомым. М таким успехом и риелтооу можно, он найдёт людей и без выставлений на платформах. Риелторам еще лучше 😅 начнёт через них больше людей оборот🙄
Слоник-тоник• 15 сентября 2025
Ответ дляАноним с кешбеком
Забейте в Гугле - тг канал аренда Киев, там тысячи людей онлайн сидят
Аноним с кешбеком• 15 сентября 2025
Ответ дляСлоник-тоник
я в курсе, то не мой контингент... дорогие жк там не популярны
Смурфик• 15 сентября 2025
Особливо насмішила фраза ’Кожна угода буде зафіксована в держорганах — уникнути декларування стане неможливо.’
Слоник-тоник• 15 сентября 2025
Ответ дляАноним с кешбеком
Популярны тоже, тем более там риелторы пасутся и точно так же будут предлагать вашу квартиру как и на лохе
Аноним с кешбеком• 15 сентября 2025
Ответ дляВсміхайлик
100% просто будут не продавцы товар предлагать, а арендаторы писать типа запрос ,а им предлагать будут
Всміхайлик• 15 сентября 2025
Ответ дляСмурфик
С таким успехом селишь людей и без той угоды. Ну таке. Как всегда что-то пытаемся и ничего не понятно
Пік Антна• 15 сентября 2025
а як справи з ріелторами, які комісію беруть за повітря.
Це питання врегулювати не хочуть?
Всміхайлик• 15 сентября 2025
Ответ дляАноним с кешбеком
Та я´вообще было дело знакомому риелтору ключи дала. А у него и так есть люди которые готовы снять. Даже и не надо объяву выставлять на этих платформах. Многие в инсте риелторы выставляет или га своих страницах тг фейсбуках.
Аноним с кешбеком• 15 сентября 2025
Ответ дляВсміхайлик
их все обойти сейчас хотят и даже я как арендатор т.к со мной торгуються чтобы с этим прилипалой рассчитаться, а мне оно нафиг,если они не могут сами инет открыть,наивно полагая что риелтор больше них знает что то, а не вместе с ними первый раз пришел
Пік Антна• 15 сентября 2025
Ответ дляСлоник-тоник
И пусть требует, кому он сдался)
розмістила оголошення на ОЛХ, ріелторів не переношу. В результаті лише вони і зводили, супер робота - взяв готове оголошення власника, привів потенційного орендаря і 5000 в кармані. Нуль відповідальності і нічого робити не треба.
Аноним Советчик• 15 сентября 2025
Ответ дляСлоник-тоник
Тут не согласна. На олх самый быстрый вариант сдать квартиру. Я как правило или день-в-день, или в течении 1-2 дней сдаю. В тг же через 5 мин объявление улетело вверх и толку ноль