Котогосподиня• 30 октября в 10:49

Пластичний хірург Світлана Работенко: “Абдомінопластика - це рішення, яке повертає впевненість”

- Світлано Анатоліївно, сьогодні пластична хірургія розвивається дуже швидко. Але абдомінопластика залишається однією з найпопулярніших операцій. Чому?

- Тому, що живіт - центр нашого тіла. Саме він найбільше реагує на вагітність, гормональні зміни, коливання ваги. Для багатьох жінок це - зона, яку найважче відновити самостійно. Вони можуть роками працювати у спортзалі, правильно харчуватися, але надлишок шкіри від цього - не зникає. Тоді абдомінопластика стає рішенням, яке повертає впевненість.
Це не просто операція для краси, а відновлення форми після важливих життєвих етапів.

- Які типи абдомінопластики існують?

- Є кілька варіантів, залежно від об'єму. Мініабдомінопластика - це корекція нижньої частини живота, коли шкіра втратила пружність, але надлишок - невеликий.
Класична - більш розширена операція з ушиванням перерозтягнених м’язів і переміщенням пупка. Існує також вертикальна або комбінована абдомінопластика, коли потрібно прибрати шкіру після суттєвого схуднення.
Світлана Работенко зазначає - Я завжди підбираю методику індивідуально. Для мене важливо робити не по шаблону, а враховувати пропорції тіла, щільність тканин і навіть спосіб життя людини.

- Ви часто наголошуєте, що операція — це командна робота.

- Так, це правда. Усе починається задовго до операції. Анестезіолог, асистенти, медсестри, медичні координатори та адміністратори - кожен перфектно виконує свою роль.
Я завжди кажу - успіх - це не лише руки хірурга. Це злагоджений механізм, де всі є частиною цілої системи, турботи про пацієнта. Ми супроводжуємо пацієнта від першої консультації та до того моменту, коли вона знову вдягає улюблену сукню чи джинси, які давно стали маленькими.

- Тож наскільки важливий психологічний аспект у таких операціях?

- Насправді він - величезний. Тіло й психологічні аспекти дуже пов’язані. Жінка, яка соромиться себе, часто ховає об’ємним одягом не лише живіт, а й впевненість. Вона перестає носити улюблений одяг, уникає пляжу та й навіть дзеркала.
Після операцій я бачу, як пацієнтки розквітають. Змінюється не лише постава, а й погляд.
Абдомінопластика стає своєрідною точкою перезавантаження.

- Ви згадали про діастаз. Наскільки часто він зустрічається і як впливає на самопочуття?

- Діастаз - це розходження прямих м’язів живота, яке часто виникає після пологів. Багато жінок навіть не здогадуються, що він у них є.
Окрім естетичного дефекту (живіт випирає), це може спричиняти біль у спині, слабкість у м’язах, проблеми з поставою.
Під час абдомінопластики ми відновлюємо м’язовий каркас - це як «внутрішній корсет», що підтримує живіт. Після цього жінки кажуть, що відчувають себе сильнішими фізично та впевненішими.

- А як визначити наявність діастазу самостійно?

- Існує доволі простий спосіб. Лежачи на спині, потрібно трохи підняти голову й плечі, напружуючи прес. Якщо між м’язами відчувається проміжок або ніби “провал”, це може свідчити про діастаз. Звісно, точний діагноз ставить спеціаліст після огляду хірурга та УЗД.
У багатьох випадках люди намагаються “підкачати прес”, але це лише погіршує ситуацію, бо при діастазі м’язи розходяться ще більше. Саме тому важливо звернутися до фахівця, а не діяти наосліп.

- Чи можливо усунути діастаз без операції?

- На ранніх стадіях - таке можливо. Допомагають спеціальні вправи для глибоких м’язів, спрямовані на зміцнення поперечного преса. Але якщо розходження більше, ніж 2 см, ефект буде мінімальним.У таких ситуаціях ми рекомендуємо абдомінопластику - саме під час цієї операції  м’язи вшивають. Вони знову з’єднуються по серединній лінії, формуючи міцний “корсет”, який підтримує живіт і спину.
Результат - не лише естетичний, а й функціональний. Покращується поставa, зменшується біль, повертається відчуття сили в центрі тіла.

- А як відрізнити живіт після пологів від діастазного живота?

- Дуже просто. Якщо навіть через пів року після пологів живіт залишається опуклим, ніби “надутим” - це вже привід перевіритись у фахівця.
Діастаз не зникає самостійно, бо тканина, яка розтягнулась, не може скоротитися без допомоги.
Іноді жінки думають, що проблема в жирових відкладеннях, але насправді причина - у м’язовому розходженні. Саме тому абдомінопластика часто поєднується з відновленням м’язового каркаса - це комплексне рішення, яке повертає живіт до правильної форми.

- Що б ви порадили жінкам після пологів, щоб запобігти діастазу або вчасно його виявити?

- Найперше - не поспішати з фізичними навантаженнями. Організм потребує часу для відновлення.
Головне - не соромитись звертатися до лікаря. Діастаз - це не вада, а природна зміна, яку можна й потрібно коригувати. Сучасна медицина, особливо абдомінопластика, демонструє чудові результати у таких випадках.

- В яких випадках абдомінопластику не проводять?

- Пластика живота не проводиться при онкологічних захворюваннях, серйозних патологіях серця та судин, цукровому діабеті в стадії декомпенсації, гострих інфекціях, порушеннях згортання крові. Також операція протипоказана під час вагітності, годування груддю та при плануванні вагітності найближчим часом. Якщо ви маєте хронічні захворювання, обов'язково повідомте про це на консультації — я оцінюю кожен випадок індивідуально.

- Якими є основні ризики чи ускладнення після операції?

- Я завжди чесна і відверта з пацієнтками. Тому на консультаціях пояснюю, до чого треба бути готовим, як буде проходити відновлення. Будь-яке хірургічна операція, абдомінопластика має свої ризики - набряки, тимчасову втрату чутливості, синці.

Світлана Работенко зауважує -  При дотриманні рекомендацій і правильній підготовці вони минають швидко та безслідно. Ми обов’язково робимо аналізи, УЗД, консультуємось з терапевтом.
Медична безпека - на першому місці. Я завжди кажу: гарний результат неможливий без здоров’я. Тому ніколи не беруся за операцію, якщо є хоча б найменші протипоказання.

- Де буде ховатися шов після абдомінопластики?
- Шов після абдомінопластики розташовується в нижній частині живота, уздовж лінії бікіні. Я завжди ретельно планую його розміщення так, щоб рубець легко приховувався під білизною і купальником.

Одразу після операції шов буде помітним — це природний процес загоєння. Проте з часом, за умови правильного догляду та дотримання рекомендацій, рубець поступово світлішає, стає м'якшим та менш виразним. Зазвичай через 6-12 місяців він стає майже непомітним.

Для найкращого загоєння я рекомендую уникати прямих сонячних променів на зону рубця. Також можна пройти курс косметологічних процедур, які прискорять процес відновлення шкіри.

-Як проходить реабілітація після абдомінопластики?

Після абдомінопластики пацієнт залишається в клініці на добу під наглядом хірурга та медперсоналу. У цей період призначаються знеболювальні та антибіотики. Перші 24 години важливий щадний режим без активності. Наступного дня пацієнт отримує детальні рекомендації та їде додому.

У перші дні можливий дискомфорт при рухах, набряки тканин, які поступово зменшуються і зникають через два тижні. Загальне відновлення займає близько місяця.

Світлана Работенко додає - Протягом 4-6 тижнів обов'язково носити бандаж та компресійну білизну. Спочатку може змінитися чутливість навколо пупка — вона відновлюється протягом двох місяців.

Остаточний результат можна оцінити через два місяці після операції.

- Як змінюється життя пацієнтів після пластики живота?

- Радикально. І не лише зовні. Пацієнти позбуваються зайвого, тому навіть хода змінюється, вони починають інакше рухатися - легше та впевненіше. Багато хто повертається до спорту.
Жінки, які після пологів роками уникали дзеркала, кажуть: «Я знову почуваюся собою».
У мене була пацієнтка, яка розповідала: “Я більше не боюся купити сукню і обтягуючі джинси, бо знаю, що мені буде личити будь-що”.

Для мене це - найкраща оцінка роботи.

- Наскільки важливо довіряти пластичному хірургу?

- Довіра - основа усього процесу. Між лікарем і пацієнтом має бути повна відкритість. Я завжди пояснюю всі деталі - від розташування розрізу до і реабілітації.
Між лікарем і пацієнтами немає заборонених чи незручних питань. Пацієнт має розуміти, що відбувається. Саме тому багато хто з моїх пацієнтів, коли звертається до мене вдруге - вже не як до лікаря, а як до партнера, який пройшов із ними важливий етап.

- Які ваші особисті правила у роботі?

- Перше - ніколи не робити того, у чому не впевнена. Друге - слухати пацієнта. І третє - завжди залишатися чесною.
Я можу відмовити, якщо бачу, що операція не потрібна або не дасть бажаного результату.

- Ви згадали, що операція часто стає для жінки початком нового етапу. У чому саме це проявляється?

- У свободі. Людина перестає обмежувати себе - у виборі одягу, у русі, у радості.
Багато пацієнток після абдомінопластики кажуть: “Я нарешті відчула, що можу дихати”. І це не метафора - справді, відновлення м’язів покращує дихання.
Але найцінніше - психологічна свобода. Людина перестає жити з відчуттям “мені заважає цей надувний круг на животі”. Вона повертає собі впевненість, і це видно навіть у тому, як вона заходить до кабінету.

- Що ви відчуваєте після кожної вдалої операції?

- Це особливе відчуття. Коли після операції пацієнтка прокидається, усміхається й каже: “Я дуже щаслива, що зробила це. Шкодую лише, що не зробила цього раніше”. І це - найщиріша емоція.

- Світлано Анатоліївно, що б ви хотіли сказати жінкам, які вагаються - робити абдомінопластику чи ні?

- Не бійтесь піклуватись про себе! Турбота — це не розкіш, а потреба кожної жінки. Якщо вас щось непокоїть - поговоріть про це з лікарем. Не вірте міфам, не дослухайтесь до чужих страхів.
Пластика живота - це безпечна, сучасна процедура, яка змінить не лише форму живота, контур тіла, а й ставлення до себе самої, впевненість. Пластичну операцію робити варто для себе, а не для когось.