Міністерство оборони оголосило про створення нової цифрової системи, яка фактично перетворить процес мобілізації та служби на безперервний ланцюг електронного контролю. Механізм отримав назву «Чекін мобілізованого» і має стати відповіддю на проблему самовільного залишення частини, кількість випадків якого зростає з початком повномасштабної війни. Про це повідомив керівник Головного управління інформаційних технологій Міноборони Олег Берестовий під час Digital Defence Forum у Києві.
Першим елементом системи стане електронний військовий квиток, інтегрований у застосунок Резерв+. У ньому фіксуватиметься вся інформація про переміщення військовозобов’язаного: коли, де і ким був відсканований його QR-код, у якому підрозділі та за яких обставин. Розробники переконують, що у випадку спірної ситуації система дозволить відтворити повну хронологію подій і дії посадових осіб, усуваючи суб’єктивні трактування.
Уся інформація збиратиметься у систему «Оберіг», яка синхронізуватиметься з іншими цифровими базами оборонного сектору. Фактично кожен крок мобілізованого відображатиметься у режимі реального часу, створюючи прозорий цифровий слід для командування.
На наступних етапах Міноборони планує запровадити повний електронний супровід мобілізованого — від моменту направлення на медкомісію до прибуття у військову частину та подальшої служби. Йдеться про цифровізацію медичної документації, формування електронних списків для відправки у навчальні центри, автоматичну передачу інформації між системами «Оберіг» та «Імпульс», а також фіксацію прибуття до частини та подальших переміщень.
За словами Берестового, така модель генерації та аналітики даних дозволить оперативно виявляти підозрілі відхилення у переміщеннях і своєчасно реагувати на ризики СЗЧ. На його думку, це переведе контроль за військовими із суб’єктивної площини в об’єктивну — на основі інформації, а не припущень.
Разом із тим ініціатива вже викликає дискусії. Експерти визнають високий рівень диджиталізації, але зауважують: цифровий контроль потребуватиме значного збільшення штату аналітиків та операторів, які здатні працювати з потоками даних у режимі реального часу. Крім того, суспільство очікує пояснень щодо того, яким буде механізм захисту персональних даних, хто матиме доступ до інформації та як саме відбуватиметься моніторинг.
По суті, Міноборони формує систему тотального цифрового спостереження за мобілізованими, яка охоплюватиме весь їхній шлях у секторі оборони — від першої взаємодії з військкоматом до служби у частині. У відомстві вважають це необхідним кроком для зменшення випадків самовільного залишення частини, тоді як суспільна реакція свідчитиме про те, чи буде новий механізм сприйнято як ефективний інструмент контролю, чи як ризик для приватності та прав військовослужбовців.
Wendy Rhoades• сегодня в 13:49
цікаво, як це має виправити ситуацію?) Ну відсканувався в своїй частині, а більше ніде не з´явився. І що?
Хто його і де буде шукати?
Ответ дляWendy Rhoades
Хто його і де буде шукати?
Всего нам не расскажут и правильно сделают