Малая Налегке• 1 час назад

Залишили квартиру-готуйтесь до нових податків: біженців попередили

Мінфін пропонує змінити підхід до визначення податкового резидентства фізичних осіб. Якщо законопроєкт ухвалять у запропонованій редакції, для визнання людини резидентом України може бути достатньо відповідності хоча б одній із передбачених умов. Це може стосуватися українців, які давно живуть за кордоном, але зберегли в Україні житло, реєстрацію, бізнес або сімейні зв’язки, повідомляє адвокат Роман іванов.

Міністерство фінансів 24 лютого 2026 року винесло на громадське обговорення законопроєкт щодо імплементації правил протидії ухиленню від оподаткування відповідно до європейської директиви ATAD. Документ передбачає низку змін до Податкового кодексу, серед яких — новий підхід до визначення податкової резидентності фізичних осіб.

При цьому йдеться саме про запропоновані зміни. Законопроєкт ще не означає, що нові критерії вже діють.

Як визначають резидентство зараз
Чинні правила передбачають послідовну перевірку кількох критеріїв.

Спочатку враховується місце проживання людини. Якщо вона має місце проживання і в Україні, і в іншій державі, дивляться, де розташований її центр життєвих інтересів — тобто де людина має тісніші особисті та економічні зв’язки.

Якщо визначити центр життєвих інтересів неможливо, враховується перебування в Україні не менше 183 днів протягом податкового року. Лише після цього за певних обставин може застосовуватися критерій громадянства.

Що хочуть змінити
У запропонованій редакції підхід стає іншим. Фізична особа може вважатися резидентом України, якщо відповідає хоча б одній із визначених умов.

Серед них:

постійне місце проживання в Україні або інформація про місце проживання чи перебування в реєстрі територіальної громади;
перебування в Україні 183 і більше днів у будь-якому періоді тривалістю 365 днів;
наявність центру економічних інтересів в Україні, у тому числі реєстрація як самозайнятої особи;
наявність центру особистих інтересів в Україні.
Саме останній критерій може бути особливо важливим для українців, які після початку повномасштабної війни переїхали в інші країни.

Чому квартира в Україні може мати значення
У проєкті до ознак центру особистих інтересів віднесено, зокрема, наявність у власності в Україні житлової нерухомості, яка не здається в оренду та не використовується для підприємницької діяльності.

Тобто ситуація може виглядати так: людина живе та працює в Німеччині, більшу частину року проводить там, але в Україні має власну квартиру, якою ніхто не користується для бізнесу і яку не здають в оренду.

Сам факт наявності такого житла пропонується враховувати як одну з ознак центру особистих інтересів.

Окремо можуть враховуватися сімейні зв’язки. Зокрема, якщо чоловік або дружина чи хоча б одна неповнолітня дитина має постійне місце проживання, реєстрацію або фактично перебуває в Україні.

Чи означає це автоматично податки в Україні
Не варто трактувати законопроєкт як правило «є квартира — одразу платиш податки в Україні».

Питання податкового резидентства може залежати також від міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування та конкретних обставин людини.

Чинний Податковий кодекс передбачає, що доходи фізособи-резидента з іноземних джерел включаються до загального річного оподатковуваного доходу, якщо інше не встановлено законодавством або міжнародним договором. Податки, сплачені за кордоном, за визначених умов можуть бути зараховані в Україні.
Кофе в лобби• 1 час назад
Это хорошее решение. Во Франции оно поменялось лет 15 назад точно. Сейчас не знаю

автор Малая Налегке • 1 час назад
Ответ дляКофе в лобби
Я тоже так считаю. Слишком много развелось хитрых, среди уехавших нищебродок.
Мальчижка• 1 час назад
Ответ дляКофе в лобби
Податки на нерухомість і так сплачуються. Хоч в Україні знаходишся, хоч ні. Що ще треба?
Карамелька• 1 час назад
Ответ дляМальчижка
Мало, еще нужно.
Мальчижка• 1 час назад
Ответ дляКарамелька
Мало, еще нужно.
Кому мало? Зеленим гнидам?
автор Малая Налегке • 1 час назад
Ответ дляКарамелька
Мало, еще нужно.
Если я правильно поняла, кто выехал и у кого кв в Украине, будет платить налоги в Украине и это правильно.
Стріляний птах• 1 час назад
Ответ дляМалая Налегке
або попродають квартири
Витворунка• 1 час назад
Ответ дляМалая Налегке
Це ті ніщєбродки які бісять вас зданими квартирами ?
автор Малая Налегке • 1 час назад
Ответ дляСтріляний птах
або попродають квартири
..И тогда все для изменится...

Мальчижка• 1 час назад
Ответ дляСтріляний птах
або попродають квартири
І гроші вивозяться з України і витрачаються не в ній. Ідеально.
Бесконечность-не предел• 1 час назад
Удивительное решение. Сейчас я пока не трогаю квартиру в Одессе, надеюсь, что война закончится и я смогу приезжать летом на месяц, работая удаленно, мне контракт позволяет. Приехать, потратить деньги, поддержать связи с друзьями и родственниками. Если этого стране не надо, ок, придется квартиру со временем продать, деньги вывезти. Интересно, что выиграет страна в таком случае?
автор Малая Налегке • 1 час назад
Ответ дляМальчижка
Нашли на ком экономику держать
автор Малая Налегке • 1 час назад
Ответ дляБесконечность-не предел
Меньше народу-больше кислороду. Так гласит народная мудрость.
А мало будет народу, мир открыт. Еще привезут кого надо. И получше качеством, чем беглые нищебродки.
Мальчижка• 51 минуту назад
Ответ дляМалая Налегке
Нашли на ком экономику держать
Для тупих країна це люди. А так люди виїхали, ще і майно своє по-забирають. Рано чи пізно фінансувати Україну перестануть чи не в такому обсязі і тоді подивимося.
Бесконечность-не предел• 38 минут назад
Ответ дляМалая Налегке
Мозги, вам срочно нужны мозги 😂😂😂
люблю_тортики• 34 минуты назад
А депутаты и прочие провластные товарищи, которые за время войны накупили по 500 квартир, участков и домов - может, с них начать?
Я свою квартиру продала и купила в другом регионе, но если и тут события усилятся, продам и Увезу деньги.
Покращення снова в ту сторону, чтоб оставить страну по максимуму без её народа
Непогодка• 12 минут назад
Ответ дляМалая Налегке
Что в этом правильного?
Со многими странами заключён довоговор о двойном налогообложении так что алаьнп выйдет
Ля-ля-ля• 10 минут назад
Мое мнение - делается это для другого и сейчас это вопрос сильно разгоняют. Вопрос в уплате налогов, например при получении наследства. Налоговый резидент, если получает наследство платит в зависимости от степени родства - по нулевой ставке или 10% (5 налог +5 военный сбор), а хотят всех сделать нерезидентами и чтобы платили 23% все и те, у кого по резиденству и близкому родству с наследодателем нулевая ставка должны будут отстегнуть 23% государству . С августа налоговая уже может отслеживать пересечения границы и уже начинаются вопросы.
МинерАлочка• 9 минут назад
Можно подумать, что люди выехали из страны по собственной воле. А теперь, гады такие, не хотят пособием делиться с ненькой.
Тем, кто пишет эти законопроекты желаю остаться в одних трусах, потерять всё украденное непосильным трудом и не иметь возможности выехать из этой страны, которую они превратили в беспредел.

ТебеОноНадось• 3 минуты назад
Ответ дляМалая Налегке
Вот стервы да? Пусть назад под ракеты чешут, ишь какие хитрожопые🤣 сегодня в Соломенском районе ракета опять 12 человек убила, а они шастают по своим заграницам
Милота• 3 минуты назад
А мне интересно, у меня в доле 1/3 квартиры, продать невозможно, собственника мама против.

Чего от меня хотят? Приват достал уже требует резидентур указать )
ТебеОноНадось• 1 минуту назад
Ответ дляМалая Налегке
Ясно, бот 3 рубля отрабатывает