ДА да да• 08 ноября 2018

Вчителі української мови, допоможіть, будьте ласкаві!

Поясніть, яка різниця між складеним дієслівним присудком і додатком, вираженим неозначеною формою дієслова?
Стервочка• 08 ноября 2018
У складеного дієслівного присудка 1 компонент модальне дієслово (хотіти, могти) або фазове (почати, продовжувати). Цей присудок не можна трансформувати в конструкцію з іменниковим додатком.
Натомість додаток, виражений неозначеною формою дієслова, можна трансформувати в іменниковий додаток: наважився виступити = наважився на виступ; відмовився відповідати = відмовився від відповіді, запропонував поїхати = запропонував поїздку. Дієслово в таких конструкція не модальне, а повнозначне, має самодостатнє лексичне значення.

Стервочка• 08 ноября 2018
У якому класі це вчать? звичайної школи? Просто я не вчитель)
Крем для арбуза• 08 ноября 2018
синтаксис у восьмому. але прямо щоб додаток, виражений дієсловом,- щось я в ступорі щодо прикладу. мабуть, це поглиблений рівень
Крем для арбуза• 08 ноября 2018
Не розглядаються такі додатки в ’поглибленому’ підручнику.

Можливо, прикладом такого додатку мають бути якісь розмовні конструкції, типу ’є що їсти’... але це тільки моє припущення.
В старому абітурієнтському довіднику і вузівському підручнику в якості прикладу додатку подано те, що в шкільному ’поглибленому’ підручнику описано як складний присудок.
Можливо, це різні точки зору на проблему, різні трактовки.
Крем для арбуза• 08 ноября 2018
але будь-що, в ’складЕному’ присудку - фігурує слово-зв´язка. в інших випадках (’склаДНий присудок’ чи додаток) - повнозначні дієслова... може, так. як варіант.
автор ДА да да • 08 ноября 2018
Ответ дляСтервочка
Це 8 клас звичайної школи. Мені здається, вони не користуються поняттям ’модальне’. Треба простіше пояснення.

Знайшла правило, що нфд є додатком, коли дві дії виконують різні особи (вчив малювати, порадили відпочити).
автор ДА да да • 08 ноября 2018
Ответ дляСтервочка
дякую
Крем для арбуза• 08 ноября 2018
Ответ дляСтервочка
Ось приклади ’інфінітивного додатку’ з одного посібника: ’наказав косити’, ’вилізла погрітися’. Як їх трансформувати?
Крем для арбуза• 08 ноября 2018
і взагалі, який стосунок конкретна граматична форма слова в конкретному реченні має до якихось там потенційних перетворень...

автор ДА да да • 08 ноября 2018
Ответ дляКрем для арбуза
ніяк
Крем для арбуза• 08 ноября 2018
Ответ дляГербалайф и Ко
ніяк
А я не у Вас спитала.
Ви ж самі питаєте - значить, не в курсі.
автор ДА да да • 08 ноября 2018
я читаю ваш пост і думаю над цим.
автор ДА да да • 08 ноября 2018
я, звичайно, вже давно закінчила інститут, але додатку-дієслова взагалі не пам´ятаю
Крем для арбуза• 08 ноября 2018
Це взагалі не предмет розгляду для школярів, я так думаю. При викладанні в непрофільних класах все, що не впливає на розвиток мовлення і правопис, не має значення. А дана проблема -вузькопрофесійна і на якість вивчення мови в шкільному обсязі не впливає.
автор ДА да да • 08 ноября 2018
Домашнє завдання - придумати речення з дієсловами-додатками. Дитина має розуміти, що робить.

Не дай бог, на ЗНО буде подібне завдання
Крем для арбуза• 08 ноября 2018
Ответ дляГербалайф и Ко
От з вузівського підручника (академічного), 2010 рік:
’У ролі додатка може виступати суб´єктний інфінітив....’ бла-бла... ’пообіцяєте берегти’, ’уникали дивитися’.

В профільному підручнику, повторюся, за 8 клас (2016) цього в розділі ’Додаток’ уникнули взагалі. І правильно зробили! Краще читати книжки, переказувати, писати твори, працювати над помилками і заглядати в словники і правила правопису, - ніж витрачати час на незначні питання, якими, тим не менш, можна геть закрутити собі мізки...
автор ДА да да • 08 ноября 2018
УМ Заболотних 8 клас, стор. 54
’Зверніть увагу...’ і вправа 121: з поданими дієсловами складіть і заишіть речення...’
автор ДА да да • 08 ноября 2018
Про мізки згодна. Дякую
Крем для арбуза• 08 ноября 2018
Ответ дляГербалайф и Ко
УМ Заболотних 8 клас, стор. 54
Знаєте, вміти бути конформістом - корисна навичка. От що вам лишається, крім як узяти і зробити те що сказано: понавигадувати речень з ’хочу написати’ і ’дайте відпочити’...

От погугліть ’інфінітивний додаток’ - купа джерел буде наводити як приклад ’інфінітивного додатку’ те, що інші джерела вважають складним присудком, або складеним присудком - і жодне з цих джерел не констатує існування всіх цих трьох видів членів речення одночасно!

Значить, це якесь спірне питання.
Але досить однозначна вправа в підручнику.

Мне без сахара• 09 ноября 2018
Ответ дляКрем для арбуза
’Вилізла погрітися’ - це не додаток виражений інфінітивом. Тут присудок вилізла , вилізла з якою метою? - погрітися. Отже ’погрітися’ - обставина.
Мне без сахара• 09 ноября 2018
Ответ дляГербалайф и Ко
Додаток може бути виражений дієслово , а саме - інфінітивом. До нього від присудка ставиться питання З.в.
Мне без сахара• 09 ноября 2018
Ответ дляГербалайф и Ко

Буде обов´язково 1 завдання: визначити синтаксичну роль виділених слів. І часто цей інфінітивом, який виступає додатком, і дають.
Крем для арбуза• 09 ноября 2018
Ответ дляМне без сахара
А питання З.в. звучить, мабуть, ’що РОБИТИ’ ? Чому не розглядати будь-які непоширені речення як неповні і поширені додатком чи обставиною: бо ’я косив’ - це ’я робив що? косив!’

Я згідна, що я дещо не в тему приплела оте ’вилізла погрітися’, яку Ющук у посібнику не відніс до додатків, а просто закликає відрізняти від складеного (чи складного, чи якого там) присудку.

Але я не можу не констатувати, що оце софістичне колупання з постановкою питань - просто вбиває мову і бажання щось говорити взагалі...

Або ви займаєтеся синтезом, або аналізом. Одночасно робити ці протилежно направлені дії - неможливо!
Легше вже, мабуть, використовувати традиційні латинські назви: суб´єкт, предикат... щоб хоч не плутати, який процес іде на даний момент. Ніж ото колупатися бозна з чим.
Крем для арбуза• 09 ноября 2018
Ответ дляМне без сахара
І перед ’виражений інфінітивом’ у Вас мала бути кома.
Мне без сахара• 09 ноября 2018
Ответ дляКрем для арбуза
Згодна ( а не згідна).
Мне без сахара• 09 ноября 2018
Ответ дляКрем для арбуза

То Ви ще не бачили, як визначали синтаксичну роль у реченні, де було словосполучення ’сік з яблук’.
Стервочка• 09 ноября 2018
Ответ дляКрем для арбуза
У складеному присудку фігурують не слова-зв´язки, а допоміжні дієслова. Їх треба розрізняти.
Стервочка• 09 ноября 2018
Ответ дляГербалайф и Ко

хороше пояснення.
Стервочка• 09 ноября 2018
Ответ дляКрем для арбуза
потенційні перетворення виявляють граматичну специфіку форми. Це метод трансформацій, і його широко використовують і для пояснень, і для досліджень.
Стервочка• 09 ноября 2018
Ответ дляКрем для арбуза
приклади не виразні і не вдалі. Вилізла з якою метою? погрітися - загалом обставина.