Дюагональ• Изменено 27 августа 2023

Газда-это украинское слово?

Часто слышу его на западе Украины , типа хозяин .
Даха-сваха• 27 августа 2023
Ответ дляЯкось так і живу
Страви з тіста з начинками є в багатьох культурах. Згадайте китайські гьодзи, італійські равіолі, східні манти та ін. Це досить давній пласт страв. Про турецьке походження вареників не читала ніде. А от про те, що польські пироги запозичені поляками в русинів (тобто українців) мені самі поляки розказували якось. Там вони і пирогами називаються за іменем того, хто їх цій страві навчив. Початково вони їх називали руськими пирогами. На заході України назва ’пироги’ прижилася в період, коли ці території були під владою Польщі і влада просувала ополячення.
Як і коли з´явилися ті чи інші слова, ми напевно ніколи так і не взнаємо, а те що пишуть в книжках, то лише думки авторів тих книжок.
Я наприклад завжди задавалася питанням, а звідки з´явилися перші слова, які ми всі читаємо та розуміємо, хто їх придумав🤔

Якось так і живу• 27 августа 2023
Ответ дляЧекаю завтра
Хазяїн собаки можна сказати, а ґазда собаки не скажеш. Так що хазяїн це приналежність
Просто всі ці слова про приналежність, але якісь мають додаткові конотації, якісь ні. Хазяїн теж має. Див. значення в тлумачному словнику http://sum.in.ua/s/Khazjajin
http://sum.in.ua/s/Ghospodar
http://sum.in.ua/s/Gazda (прим.діал. тому що словник радянських часів курсу на зближення мов).
http://sum.in.ua/s/Vlasnyk
Особисте сприйняття може бути різним, але є словники, які показують загальну ситуацію зі слововживанням і відтінками значення. Щоправда, часом треба ще трохи знатися на лексикографії, щоб знати, як ті словники трактувати
Якось так і живу• 27 августа 2023
Ответ дляЧекаю завтра
Для мене ’господар собаки’ звучить приблизно так само дивакувато як ’володар собаки ’
Володар і власник теж неабсолютні синоніми, до речі. Володар старослов´янізм, має відтінок звеличення й наразі обмежене вживання, хоча той самий СУМ радянських часів намагався розширити його вживання як абсолютного синоніма до ’власник’
Якось так і живу• 27 августа 2023
Ответ дляДаха-сваха
Теорій виникнення мов і мовлення багато, це окрема наука. Якщо цікаво, йдіть на філологічний, там вчать. Я не філолог, так... З дотичної сфери. А філологи прямо реально вчать
Даха-сваха• 27 августа 2023
Ответ дляЯкось так і живу
Добре, дякую.
Чекаю завтра• 27 августа 2023
Ответ дляЯкось так і живу
Звичайно, володар це так пафосно, щось на кшталт ’володар всесвіту’...
АБВГДэшница• 27 августа 2023
Ответ дляДаха-сваха
Газда запозичено з угорської мови, що означає власник.
Власник tulajdonos
hrystia• 28 августа 2023
Ответ дляДюагональ
Ещё были в Карпатах и там на вареники , говорят пирожки
Я сразу не поняла , почему так)
Пироги, а не пиріжки.
Нога на ногу• 28 августа 2023
Ответ дляДюагональ
В украинском языке нет такого слова
Є, це слово української мови.
Думаю, СУМ це достатньо авторитетне джерело. http://sum.in.ua/s/gazda

побольшомусекретику• 28 августа 2023
Ответ дляА Я Самая Самая
Ага, майдан, базар.
І ринок)
побольшомусекретику• 28 августа 2023
Ответ дляА Я Самая Самая
Ага, майдан, базар.
’Арійсько-українське’ буде торг, торговиця торговище.