Hololek• 05 июля в 11:30

Відхилення у розвитку чи ні. Мами зайдіть будь ласка

Донці 10 місяців. Помічаю, що відрізняється від знайомих нам діток.
З самого народження у неї не було взаємодії з дорослими, гуління було просто в стелю, посмішка зʼявилась ближче до 4 місяців, коли зʼявився лепет - лепече сама по собі, але не до дорослих у бажанні щось сказати власною мовою.
Немає вказівного жесту і навіть якось бажання щось попросити у дорослого, іграшку або водичку, на мої розмови або запитання просто дивиться і мовчить.
Не розуміє як збирати сортер, піраміду, хоча б кільце одягати одне на паличку, загалом що не пояснювала - практично нічого не робить.
Але мене поруч потребує, але зі мною ніяк не взаємодіє практично.

Але у той же час відгукується на імʼя, посміхається, зацікавлено спостерігає за всім що я роблю, лепече (бабаба, мамама, татата), фіз розвиток прекрасний.

Педіатр каже чекати до року.
Дуже переживаю що вона і раніше і зараз не намагається з нами комунікувати, щось показувати, просити і тд.

Розкажіть, можливо у когось таке саме було, то що зараз, що робили, до кого звертались.
Дякую.
Прошу до лікарів не відправляти - уже записані.
Мій не такий• 05 июля в 11:31
Вы не обижайтесь, но только врачи и смогут дать ответ. Как было у кого-то не информативно вообще.
So_so• 05 июля в 11:32
Начните с проверки слуха методом ксвп.
Не худа ні разу• 05 июля в 11:32
Она не слишком еще мала для сортера и пирамидки?
Копирайторша• 05 июля в 11:33
Если Вас тревожит состояние ребенка, найдите другого педиатра, ’ждать до года’ звучит как отговорка
Коплю на груди• 05 июля в 11:34
Ви дуже багато хочете від 10місячноі дитини
автор Hololek • 05 июля в 11:35
Ответ дляНе худа ні разу
Я думаю, що мала, а педіатр питає за це. Типу вона має імітувати що я роблю, наприклад одягати колечко на паличку.
автор Hololek • 05 июля в 11:36
Ответ дляМій не такий
Я розумію. Дякую.
БлинчикБезСметанки• 05 июля в 11:36
Какой еще УЖ в 10 месяцев? Вообще мамы с ума посходили. Успокойтесь и не читайте ерунду в интернете.
Добродійка• 05 июля в 11:37
Дуже добре, що ви так уважно спостерігаєте за розвитком донечки — це важливий крок для вчасного виявлення можливих особливостей. Ваш опис дійсно викликає занепокоєння, і я розумію ваші переживання. Давайте розглянемо ваші спостереження з різних боків.

---

Що турбує (ознаки, на які варто звернути увагу):

Немає вказівного жесту (в нормі з’являється до 9–10 міс.).

Немає прагнення комунікувати з дорослими: не просить, не показує, не намагається привернути увагу, не повторює прості жести.

Лепече “в нікуди”, а не у відповідь чи з метою “розмови”.

Немає гри з призначенням: не кладе кільце на пірамідку, не сортує предмети — навіть у вигляді спроб.

Не відповідає на звертання емоційно або дією — лише дивиться.

Ці ознаки можуть бути маркером ризику порушення розвитку комунікації або ранньої форми аутизму, але це не діагноз — а сигнал, що варто уважніше спостерігати і, можливо, не чекати “до року”.

---

Що тішить (позитивні сигнали):

Відгукується на ім’я — це дуже важливо, і це хороший знак.

Посміхається у відповідь — є емоційна реакція.

Фізичний розвиток в нормі.

Лепече різні склади — баблінг з приголосними — теж добре.

Спостерігає за вами — є інтерес до людини.

---

Що можна зробити вже зараз:

1. Не чекати до року. Педіатри часто кажуть “почекати”, але сучасна практика (особливо у сфері раннього втручання) каже: якщо батьки мають занепокоєння — краще перевірити раніше.

2. Зверніться до спеціалістів:

Дитячий невролог.

Психолог або психіатр дитячого віку, який працює з раннім розвитком (наприклад, фахівець з РАС — розладів аутистичного спектру).

Фахівці раннього втручання (в Україні є регіональні центри, часто при реабілітаційних закладах або благодійних організаціях).

3. Вдома: працюйте над встановленням контакту:

Ігри типу “ку-ку”, “дай ручку”, “зроби як я”.

Спробуйте “розірвати шаблон” — наприклад, дати їй закриту пляшку з водою і почекати, чи звернеться за допомогою (дивиться на вас, тягне руку).

Вводьте жести: “на”, “дай”, “браво”, “бай-бай”.

4. Відеоспостереження: ви можете зняти коротке відео типових ситуацій — як вона лепече, як ви з нею граєтесь, як реагує на ім’я, спроби комунікації — це дуже допоможе фахівцям оцінити розвиток.

---

Підсумок:

Ваші спостереження цілком обґрунтовані. Можливо, ваша донечка просто розвивається у своєму темпі, але водночас є кілька “червоних прапорців”, які краще обговорити з профільними фахівцями вже зараз — не чекати ще два місяці.

Чим раніше помітити і підтримати розвиток, тим більші шанси, що все надолужиться.

Якщо хочете, я можу:

Допомогти сформулювати запит до фахівців.

Запропонувати вправи/ігри для розвитку комунікації.

Пояснити, як працює система раннього втручання в Україні.

Тримайтеся — ви чудова мама, і зараз робите найважливіше: уважно спостерігаєте, не ігноруєте і готові діяти 💛
ПотеряласЯ Я...• 05 июля в 11:39
Чого це ви вирішили, що в 4-6-10 міс дитина має вам щось намагатись казати? Про свої бажання вона повідомляє плачем.
І сортер, піраміди в цьому віці ще не збирають.
А як буде збирати після року, залежить від інтелекту (це вроджені параметри), з високим збирають в рік, з невисоким - пізніше, але невисокий - ще не означає розумову відсталість, він в нормі вариює від 70 до 150.
Також люди мають різний темперамент (це теж певною мірою вроджені параметри), який видно вже в дитинстві - хтось вариює і вимагає, а хтось спокійно сидить і посміхається.
10 міс - занадто рано, щоб судити про психічне недорозвинення, зараз більше дивіться на фізичний розвиток і спостерігайте далі.
Уважність - це добре, але не перегинайте з вимогливістю до дитини
Коплю на груди• 05 июля в 11:39
Ответ дляHololek
Педіатор питає, а потім каже чекайте до року?
У мене ніколи такого не питали.
автор Hololek • 05 июля в 11:41
Ответ дляКоплю на груди
У мене ніколи такого не питали.
Пощастило, я за вас рада)
Завжди недо...• 05 июля в 11:43
Ответ дляHololek
Піраміду в рік дитина збирає, моя пізніше почала. Я не намагалась сильно навчити цьому, іграшки в доступі, показала і пішла по справам. Вказівний жест теж появився пізніше. Але от
Непонятно• 05 июля в 11:44
в моєї дитини так аутизм проявлявся, ще до першого відкату. оця відсутність бажання взаємодії з дорослими це саме головне на мою думку
Сосиска_Втесте• 05 июля в 11:45
Сортер и пирамиду реально рановато.
Указательный жест учите сами, прям ее пальчиком, и не ждите, что за 5 раз запомнит.
Остальное сложно сказать, ребенок маленький очень. Вы молодец, что следите за этим!
Байрактара• 05 июля в 11:47
Автор, 10 мес. Совсем маленький еще ребенок. И да, в этом возрасте месяц - это уже просто огого какая разница, ребенок в 10 мес и в год - уже совершенно разные по умелкам дети.
Я так в 10 мес катала сына в коляске и поражалась как другой ребенок в год уже ножками ходил сам, а мой на тот момент только стоял у опоры, и мне казалось самостоятельная ходьба где-то очень далеко. Но в год он уже так же ходил, а может даже лучше. УЖ появился где-то тоже в 11-12 месяцев только.

Сортер в 10 мес?) а на работу ему еще не надо устраиваться?)
Смайлик• 05 июля в 11:47
Ответ дляНепонятно
так. теж вважаю, що це викликає питання. а от сортер і піраміда то ще явно зарано. та й вказівний жест ніби пізніше зʼявляється. Але все одно в цьому віці лише спостерігати. після 1, 5 буде зрозуміліше
автор Hololek • 05 июля в 11:48
Ответ дляСосиска_Втесте
Сортер и пирамиду реально рановато.
Дякую вам дуже
автор Hololek • 05 июля в 11:48
Ответ дляСмайлик
Дякую!
автор Hololek • 05 июля в 11:51
Ответ дляБайрактара

Дуже смішно, ваші жарти дуже доречні.
Байрактара• 05 июля в 11:52
Ответ дляHololek
Дуже смішно, ваші жарти дуже доречні.
Все остальное вы, конечно же, пропустили и прицепились к безобидной шутке.
Что я вам скажу, загоняйтесь дальше, раз вам это так нравится.
Фоточки нема• 05 июля в 11:53
З 12 місяців можна пройти діагностику ADOS-2.
сладкий_ноябрь• 05 июля в 11:55
Ответ дляСосиска_Втесте
Сортер и пирамиду реально рановато.
Ні, не рано.
Нормотипових дітей не потрібно вчити вказівному жесту
Не худа ні разу• 05 июля в 11:57
Ответ дляHololek
Она должна, но не в 10 мес. У меня двое детей, пирамидку стали собирать когда уже ходили, я это помню, а ходить стали ближе к году. Показывайте пока как собирать, а каком порядке, цвета называйте. Она все впитывает и начнет сама собирать. А именно сортер у нас был гораздо позже уже.
сладкий_ноябрь• 05 июля в 12:06
Автор, я б йшла вже до психіатра. Приватного, який спеціалізується на спектрах і знає як працювати з ними.
Аутизм ставлять навіть з 8 міс, але не всі аутисти в 8 міс мають прояви, високофункціоналтних звісно в такому віці не видно,
ТаЕщеОптимистка• 05 июля в 12:07
у нас мой племянник до 1.5 года не разговаривал со взрослыми вообще, врачи в один голос подтверждали аутизм, умственную отсталость, нервологи и лоры разводили руками, слух и голос есть но вот не говорит. Физическое развитие при этом было отличное, никто не мог понять в чем дело, поставили аутизм. В результате заговорил сам и т.д оказалось что интеллект наоборот слишком высокий и он просто не считал нужным до определенного момента что либо с глупыми этими взрослыми обсуждать ))) Сейчас первый отличник и гордость школы)) всякое бывает нужно наблюдать и не ставить крест на своём ребенке раньше времени в таких случаях.
Поліпривіт всім• 05 июля в 12:10
Ответ дляНе худа ні разу
Для пирамидки не мала она
автор Hololek • 05 июля в 12:14
Ответ дляТаЕщеОптимистка
Дуже дякую за відповідь
Поліпривіт всім• 05 июля в 12:14
Автор, Вы наблюдайте, но не накручивайте себя слишком.
автор Hololek • 05 июля в 12:14
Ответ длясладкий_ноябрь
Дякую вам, уже записалась.