Уси Пуси• 05 апреля в 13:42
Понад один мільйон молодих жінок в Україні не вчиться і не працює. Чому?
Молоді українські жінки не вчаться і не мають оплачуваної роботи не тому, що вони без освіти. Багато з них доглядають за дітьми чи родичами — і альтернативи не мають. Виникають складнощі із працевлаштуванням та навчанням й у жінок ВПО. Дослідники пояснили, чому так відбувається.
Уси Пуси
• 05 апреля в 13:42
Жінки, які перебувають поза освітою та ринком праці, мають NEET-статус (Not in Education, Employment, or Training. — Ред.), Таких в Україні 1,34 мільйона віком від 15 до 34 років — це дані комплексного дослідження, яке проводили наприкінці 2025 року ГО «Інститут молоді» на замовлення ІСАР Єднання.
62% цих жінок мають дітей, а 67% живуть у фінансовій скруті, а приблизно 9% з них мають інвалідність. Жінки з NEET-статусом мешкають переважно в сільській місцевості або у маленьких містечках
Як пояснюють автори, результати дослідження дозволяють зрозуміти, що заважає працювати та навчатися молодим жінкам і дівчатам та що з цим робити.
«Це дуже велика робота, яка формує карту реальних потреб, страхів і очікувань молодих жінок, які сьогодні залишаються “невидимими” для ринку праці...», — каже міністр молоді та спорту України Матвій Бідний.
Уси Пуси
• 05 апреля в 13:42
Невтішні цифри
Результати дослідження «Дівчата та молоді жінки поза освітою, зайнятістю та професійним навчанням в Україні: бар´єри, потреби та шляхи до інтеграції на ринку праці» показують, що твердження «незайняті жінки не мають освіти» — це стереотип. Бо 70% опитаних дівчат і молодих жінок у NEET-статусі мають вищу або фахову освіту.
Причин, чому ж молода жінка не може знайти роботу або не йде вчитися, багато. Дослідники називають їх бар’єрами. Наприклад, 67,5% жінок у віці 15-29 років не мають оплачуваної роботи, бо доглядають за дітьми чи родичами. Альтернатив у них немає. Із опитаних молодих жінок у NEET-статусі 26,6% мають статус внутрішньо переміщених осіб.
Уси Пуси
• 05 апреля в 13:42
Майже половині (48,7%) молодих жінок, які опинилися поза ринком праці та освітою, виповнилося 25-29 років. Дослідники кажуть, що пік припадає саме на період, коли жінка завершила навчання, але не закріпилася в кар’єрі.
Загалом же в Україні 35% жінок 15-34 років, які не вчаться і не мають оплачуваної роботи. Тоді як чоловіків у такому віці та статусі лише 11,8%.
Уси Пуси
• 05 апреля в 13:43
Що заважає жінкам учитися і працювати
Автори дослідження кажуть, що існує багато бар’єрів, які заважають молодим жінкам вчитися та працевлаштуватися:
доглядові обов’язки,
економічна недоцільність зайнятості,
обмежені можливості локальних ринків праці,
проблеми зі здоров’ям (депресія, травма, інвалідність),
брак професійного досвіду,
низька самооцінка, завищені очікування до ринку праці,
гендерні стереотипи та традиційні ролі жінки.
Читайте також
доглядові обов’язки,
економічна недоцільність зайнятості,
брак професійного досвіду,
Читайте також
Уси Пуси
• 05 апреля в 13:43
Дослідники зазначають, що 9 із 10 жінок не знають, де шукати допомогу.
Дівчата і молоді жінки поза освітою та зайнятістю — не однорідна чи пасивна група. Вони мають значний потенціал і готові до активності, якщо отримають доступні та чутливі до їхніх обставин можливості. Наше дослідження показує: проблема не у відсутності бажання — а у відсутності інформації про можливості,
— вважає Наталія Тілікіна, голова ГО «Інститут молоді», керівниця дослідження.
Уси Пуси
• 05 апреля в 13:43
Що робити молодим жінкам?
Автори дослідження кажуть, що ситуацію може виправити комплексний підхід. Потрібно працювати персонально з жінками, надавати їм психологічну допомогу. Водночас варто розширювати мережу дитсадків, масштабувати послугу «муніципальної няні».
Допоможуть у працевлаштуванні безоплатні практичні курси за тією чи іншою професією, розвиток навичок комунікації та взаємодії в колективі. Потрібно долати гендерні стереотипи, заохочувати працедавців брати на роботу молодих жінок, їм можна пропонувати, наприклад, гранти. Сприятиме зайнятості українок підтримка їх як підприємиць.
Уси Пуси
• 05 апреля в 13:43
Розширення економічних прав і можливостей дівчат і жінок є центральним для відновлення України, забезпечення її стійкості та соціальної згуртованості. Чимало дівчат і молодих жінок знаходяться поза освітою, зайнятістю і професійним навчанням, і це сталося не через їхній вибір. На їхнє життя впливає війна, вимушене переміщення, обов’язки по догляду за членами родини, порушення освітнього процесу, психосоціальний стрес, обмежені можливості і структурні бар’єри,
— пояснює голова Представництва ЮНІСЕФ Мунір Мамедзаде.
Анонім-ка• 05 апреля в 13:45
Може ви не в курсі але наприклад в таких населених пунктах, як Лебедин не працюють дитячі садочки
Як мама має працювати, якщо дитину немає куди діти?
Уси Пуси
• 05 апреля в 13:45
Ответ дляАнонім-ка
В самый разгар полномасштабного российского вторжения в 2022 году жительница Чугуева Юлия Семеева закончила обучение в Купянском медицинском колледже. И это было не лучшее время для поиска работы — государственные учреждения и бизнес релоцировались подальше от линии фронта, или же вообще приостанавливали работу. Да, собственно, и сама 19-летняя медсестра вынуждена была уехать из Харьковской области в Кропивницкий.
Уси Пуси
• 05 апреля в 13:46
В Кропивницком Семеевой удалось устроиться оператором колл-центра в компании Нафтогаз. Но после возвращения домой в том же 2022-м начались многомесячные поиски работы.
«Это было очень сложно, — вспоминает тот период собеседница NV, — и опыта не было. Искала уже любую работу, потому что медсестер в то время вообще не нанимали».
Для определения такой категории молодых граждан, которые и не учатся, и не работают, существует устоявшийся термин — NEET, который расшифровывается как Not in Education, Employment or Training («вне образования, работы и профессиональной подготовки»). Комплексное исследование, проведенное в Украине в октябре-ноябре 2025 года общественной организацией Институт молодежи по заказу ИСАР Единение, свидетельствует: в статусе NEET находятся 22,5% украинцев в возрасте 15−34 лет, то есть 1,9 млн человек. Среди них 1,34 млн — это девушки и молодые женщины, и еще 530 тыс. — молодые мужчины. При этом исследователи обнаружили выразительное гендерное неравенство: женщин в этом статусе втрое больше, чем мужчин — 35% и 11,8% соответственно.
язззззь!!!• 05 апреля в 13:47
Ответ дляАнонім-ка
Я работала в интернете, тоже были причины почему ребенок не мог посещать садик. Но если глобально, то нужны государственные программы. Сделать дуальное обучение, это будет выгодно всем и человек, выучившись, не пойдет со своим дипломом кассиром.
Уси Пуси
• 05 апреля в 13:47
Ответ дляязззззь!!!
А кто будет работать кассиром?
Чумачечая_• 05 апреля в 13:53
Ответ дляУси Пуси
Що робити молодим жінкам?
Под это дело создадут за счёт бюджета и грантов контору, куда держиморды запхают своих супруг для выгуливания нарядов и ювелирки. И будут сытые да холёные бабы рассказывать лишившимся всего ВПО или загнанным женщинам на минималку, как им надо жить и прокачивать себя. По факту, ничего не изменится. Старая, но рабочая схема для распила бабла.
Панна Кота• 05 апреля в 13:50
Ответ дляУси Пуси
Що робити молодим жінкам?
Розширювати мережу дитсадків, а хто там працювати буде за копійки. Тому й не працюють молоді жінки, що не хочуть йти на мінімалку, краще вдома сидіти.
Вбигудях• 05 апреля в 13:51
Багато прифронтових міст, де садочки в принципі не працюють. Як і багато шкіл.
Уси Пуси
• 05 апреля в 13:51
Ответ дляВбигудях
Там и детей нет, потому и не работают.
Вбигудях• 05 апреля в 13:52
Ответ дляУси Пуси
Там и детей нет, потому и не работают.
В Харькове, маня, много детей. В Запорожье, Сумах и Херсоне.
Панна Кота• 05 апреля в 13:52
Ответ дляУси Пуси
Больницы и поликлиники государственные работают и в Харькове, и в Чугуев, медиков не хватает. Не захотела на минималку работать, вот и все.
Уси Пуси
• 05 апреля в 13:52
Ответ дляВбигудях
Недостаточно для рентабельной работы дошкольных учреждений
Вбигудях• 05 апреля в 13:53
Ответ дляУси Пуси
Панна Кота• 05 апреля в 13:53
Ответ дляУси Пуси
А кто будет работать кассиром?
Кассиры зарабатывают больше , чем воспитатели и медсестры с образованием.
Уси Пуси
• 05 апреля в 13:54
Ответ дляПанна Кота
Не важно кто сколько зарабатывает, важно поменьше работать.
Моська-слон• 05 апреля в 13:54
Значит могут себе позволить или не хотят,чтобы в подвале спали дети в саду
Панна Кота• 05 апреля в 13:55
Ответ дляУси Пуси
Там и детей нет, потому и не работают.
Да конечно. В Харькове сотни тысяч детей. Из-за обстрелов не работают пятый год.
Уси Пуси
• 05 апреля в 13:55
Ответ дляПанна Кота
Тысячи детей под обстрелами?!