Форточка• вчера в 16:24

Зі скількох років можна носити лінзи для зору

69f0e25b1356c.webp

Можливість носіння лінз визначає не цифра в паспорті, а готовність дитини самостійно дотримуватись досить суворих правил гігієни та догляду. Всі діти різні, відповідальність і самодисципліна у них формуються в різний час, тому неможливо назвати певний термін.

Чи встановлений мінімальний вік для носіння контактних лінз

Офіційних вікових обмежень для лінз немає. У медичній практиці їх призначають навіть немовлятам після операцій на очах або у разі деяких вроджених порушень зору, але тоді увесь догляд забезпечують батьки та лікарі. Але коли йдеться про повсякденне носіння, орієнтиром вважають 8–12 років.

В різних джерелах зустрічаються різні цифри, але все залежить від індивідуальної готовності дитини та рекомендацій офтальмолога. Для когось контактні лінзи зручні вже у молодших класах, а комусь лікар радить почекати до підліткового віку.

Від чого залежить, чи можна дитині носити лінзи

Вирішальний чинник — рівень відповідальності. Навіть якщо дитині вже виповнилося десять чи дванадцять років, офтальмолог орієнтується на інше.

Що слід оцінити:

  1. Рівень гігієни. Дитина має бути привчена до гігієни, зокрема до регулярного миття рук з розумінням, навіщо це потрібно.
  2. Розвиток дрібної моторики, яка визначає здатність акуратно вдягати та знімати лінзи, не травмуючи очей.
  3. Здатність підтримувати режим, не порушувати час носіння, вчасно знімати лінзи й правильно їх зберігати.
  4. Зворотний зв'язок — готовність повідомляти дорослим або лікарю про дискомфорт, почервоніння чи інші проблеми.

Але навіть якщо дитина демонструє всі потрібні якості, відповідальність за рішення несуть батьки та офтальмолог. Лікар дає медичну згоду, а батьки забезпечують практичну підтримку та контроль.

Завдання лікаря:

  • оцінити стан очей, загальне здоров'я дитини та рівень розвитку потрібних навичок;
  • визначити, чи немає протипоказань до носіння лінз;
  • підібрати оптимальний тип лінз та режим носіння;
  • навчити техніці надягання, зняття та догляду, переконатися, що дитина робить це впевнено.

Що роблять батьки:

  • контролюють дотримання правил гігієни та режиму;
  • допомагають дитині у перші тижні освоєння;
  • стежать за запасом розчину та контейнерів;
  • не залишають поза увагою скарги чи видимі ознаки дискомфорту.

69f0e25b0dd42.webp

Які контактні лінзи краще підходять дітям і підліткам

Вибираючи лінзи для дитини або підлітка, лікарі орієнтуються на безпечність та простоту використання. Зазвичай вони рекомендують:

  • Одноденні лінзи. Їх не потрібно очищати та зберігати, увечері їх просто викидають. Це знижує ризик інфекцій та робить процес максимально простим. Саме тому їх вважають найзручнішими та найбезпечнішими для початку.
  • М'які лінзи. Завдяки еластичності вони комфортні в носінні, їх легше переносять діти.
  • Силікон-гідрогелеві лінзи. Сучасний матеріал пропускає більше кисню до рогівки, що знижує ризик сухості та подразнення.
  • Спеціальні лінзи для контролю міопії. В окремих випадках офтальмолог може призначити такі лінзи для уповільнення прогресування короткозорості.
  • Ортокератологічні (нічні) лінзи. Їх використовують під суворим контролем лікаря: надягають на ніч, тоді вони тимчасово змінюють форму рогівки, даючи змогу вдень ​​обходитися без корекції.

Оптимальний вибір залежить від медичних показань та рівня відповідальності дитини, але зазвичай рекомендують почати саме з одноденних лінз.

Які переваги та ризики мають лінзи для дитини

Контактні лінзи можуть бути корисними та зручними для дітей та підлітків, але їхні позитивні сторони слід розглядати разом із можливими труднощами.

Зазвичай лінзам замість окулярів у дитячому та підлітковому віці віддають перевагу через самооцінку, коли дитина соромиться носити окуляри, або комфорт. Лінзи не заважають руху, тож можна займатися спортом, танцями, рухливими іграми. Також вони не тиснуть на вуха та перенісся, не обмежують поле зору оправою та не пітніють.

З іншого боку, у разі порушень правил гігієни або догляду існує ризик інфекції, а під час тривалого носіння лінзи спричиняють дискомфорт, зумовлений сухістю та подразненням. Безпечність лінз з мінімальними ризиками гарантована лише за регулярного дотримання всіх правил, які мають увійти до звички.