Ума Палата• 28 ноября 2020

Персонал та праця під час акцій. Премія або штраф?

Чорна п´ятниця. Замовлень кілька сотень, менеджери їх обробляють, але перепрацьовувати ніхто не збирається. У минулі роки ми (керівники) виходили їм на допомогу - клієнтів обдзвонювали, і оплати приймали, і посилки упаковували. Ще й премії платили їм за участь в акціях (по 2-3 тисячі додатково до зп). Цього року проведення розпродажу цілком на менеджерах. Ми (директор та власник бізнесу) - їм взагалі не допомагаємо. Набридло. За швидкістю обробки замовлень бачимо, що все погано. Навіть робочі телефони ніхто з них додому взяти не додумався. І там зараз кошмар, клієнти телефонують і пишуть з приводу замовлень, а ніхто не реагує. Обробляти ці замовлення вони будуть до кінця тижня, якщо не втрутитися нам зараз. Але ж якщо знову все візьмемо на себе - то як персонал навчиться працювати самостійно?
Премію давати нема за що цього року. А ось штрафувати буде за що. Як у вас в колективі таке вирішується?
автор Ума Палата • 29 ноября 2020
Ответ дляatrorubens
Боже-боже, Ви ніколи не працювали менеджером, певно?

Ну, давайте, я Вам на пальцях поясню.

Скажімо, у менеджер зарплата 10 тис, і він обробляє 30 замовлень на день, 22 дні в місяць, тобто 660 замовлень протягом місяця. Так триває тривалий час.
Його влаштовують такі умови праці.

Ви організовуєте акцію, і замовлень стає вдвічі більше. По 60 замовлень в день на менеджера, тобто 1320 в місяць. За ті самі 10 тисяч. До яких ви можливо (але не гарантовано!) додасте премію в розмірі10-20% від зп, тобто 1-2 тисячі.
Як Ви думаєте, менеджера все ще влаштовують його умови праці?

Якщо Ви зайдете в офіс і оголосите, що від сьогодні і на завжди буде саме такий об´єм роботи - вони встануть і підуть шукати іншу роботу. Але оскільки це акція, тобто тимчасове явище, то перетерпіти якийсь час - простіше, ніж шукати нову роботу. Ключове слово тут - перетерпіти. А Ви хочете від них ентузіазму і шаленої радості від того, що в них збільшився об´єм роботи при сталій зарплаті? Такого не буде ніколи, якщо тільки ви не посадите їх на гарний процент.

Підхід ’робота має бути виконана у будь-якому разі’ - теж виглядає погано. Замовлень завтра може впасти в 10 разів більше, ніж звичайно, то що, менеджер має розірватися на десяток шматочків?

Ще один важливий момент - коли роботи багато і робиться вона швидко - зростає відсоток помилок. Це аксіома. Якщо Ви штрафуєте менеджерів за помилки або змушуєте компенсувати збитки (відправили не туди = вартість переадресації, і т.д.) то їм вигідніше працювати в звичному темпі, аніж пришдвидшитися, отримати премію, а потім вирахування за кожну помилку.

Ну а вихід в сб і нд, чи роботу до пізньої ночі, чи з дому - це взагалі маразм. Людині потрібно відпочивати, щоб відновити сили і повернути собі працездатність, Ви не чули? Ну вийде вона в офіс в сб та нд, а потім Ви дасте їй вихідні в понеділок та вівторок? А хто її роботу в такому випадку в ці дні робитиме? Чи працювати без вихідних взагалі на благо Вашого бізнесу? У будь-якому разі, кількість замовлень за тиждень - стала величина, хоч на 5 частин її діли, хоч на 7.
Тож якщо я повинна збільшувати їм зарплатню під час акцій (замовлень же багато), то я можу і зменшувати її, якщо вони сидять та ковиряються в носі та йдуть додому раніше (є дні, коли замовлень 5-6 та нема що обробляти)? Це буде чесно. Сподобається така математика? Вважаю що ні. Тож треба розуміти - якщо я не зменшую зарплатню під час відсутності замовлень, під час карантинів, ще якої небудь фігні, то я очікую ініціативи та сумлінної праці, коли роботи раптово стає більше, ніж завжди.