пышка_мышка• 20 января 2023
Як відноситеся до фемінітивів?
Точніше до їх нав´язування. От чесно, мене вже місцями це бідбішує. Ну блін, не подобається мені членкиня/ психологиня/ стоматологиня і ТД. Хтось хоче показати, що він жінка профі? Окей. То не навязуйте це іншим як єдиний вірний варіант.
А взагалі, оці всі так звані виступи за рівність з чоловіками.... Можна так, щоб без перегибів? Так, ми маємо мати одинакові права в суспільстві. Не має бути ніде дискримінації за гендерним признаком. Але коли деякі упороті починають боротися щоб не відкривати двері, не дарували квіти і ТД. То бажання підійти , стукнути в сказати, що дорогенька, ти можеш сама все що завгодно робити. Не потрібно добиватися того, щоб це використовували з усіма. Мені блін подобається, коли чоловік відкриває і притримує двері, допомагає нести важку сумку, дарує квіти, оплатить нашу вечерю і ТД. Ну не може фізично бути у нас на 100% однаково. Чоловік не може народити дитину, а жінка підняти ті грузи, які може підняти чоловік. Не потрібно йти проти природи. Ну , або дайте можливість не таким " продвинутим" залишитися все таки слабкою жінкою, а не феміністичною тяговою кобилою
Ms. Доброта• 20 января 2023
Плач Ярославни через введення феминітивів і є прояв комплексів з приводу гендерної нерівності.
100pudov• 20 января 2023
Ответ дляMs. Похвала
Oksana Zabuzhko (Оксана Забужко)
МОВНЕ. *Втомлено* Гаразд, про фемінітиви. Там, кажуть, якась кобіта заявила, що її професійну гідність принижує, коли її звуть ’психологиня’, а не ’психолог’, зчинився рейвах, і кілька душ і 1 журналіст прийшли мене питати, що я з цього приводу думаю. Ну ок, ’най буде’, - все ліпше, ніж про вбитих дніпрянських дітей думати. Тим більше, що це теж, певним чином, усе та сама війна.
Бо в цьому сюжеті насправді все дуже просто: людина, котра таке написала (і ті, котрі відчувають так само), тим всього лиш засвідчила, що вона, як казав про себе Сталін, ’чєлаек рюскай культури’, - навіть якщо на позір технічно досконало опанувала українську, вона її не відчуває. В даному випадку - не відчуває, що фемінітиви в українській не просто граматично правильні, а й оцінково нейтральні.
А в російській - от же ж в чім штука, ні. Не нейтральні. Тому ’лікарка’ - це жіночий рід іменника, а ’врачиха’ - пейоратив (образливе). ’Редакторка’ - жін. рід від ’редактор’ (і ’головна редакторка’ цілком норм. звучить!), а ’редакторша’ - атож, знецінення (відтінок залежить від контексту). От панійці і ’психологиня’ так принизливо звучить. Бо всі дєвочки, виховані на поезїї ’Сєрєбрянного Вєка’, змалечку запам´ятали, як пристрасно боролась Ахматова за те, щоб її визнали не за якусь там ’поэтессу’, а за цілого ’поэта’, і таки перемогла! (герой Андруховича таких літературних дєвочек уявляв з пенісом і тестикулами - бо, як на українськомовну прошивку, це дійсно смішна проблема, але це нам вона смішна, а в Росії це ні разу були не жарти...)
Чому так? та тому що, встонадцяте повторю Юрія Шевельова, ’кожна мова є чортячо небезпечний свідок історії народу, котрий ту мову вживає’ (с). Тому що в нас були жіночі школи, жіноче право на володіння майном (материзна), завдяки чому в нас жінки, м.ін., фундували університети й академії, і шлюбна угода з обумовленим жіночим вихідним (’понеділкуванням’) була, і ще ціла купа пундиків, які й не снились нашим сестрам навіть у просвіщенній Європі (’малороссы позволяют говорить женщинам!’, - з жахом записав у кінці ХІХ ст. німець, що провадив реєстри переселенців в Оренбурзькі степи). От. А в Росії був ’домострой’, і невістка звалась ’сноха’ - та, себто, кого ’сношає’ чоловіча частина родини. І дві, здавалось би, близькоспоріднені слов´янські мови саме цю культурну прірву й відбили: коли в одній фемінітиви - це звичайна граматична функція роду, а в другій і в ХХ, і в ХХІ-му ще столітті - приниження, зашите глибоко в колективній пам´яті тицяння носом, що ти не людина, ти бабадура, дірка для злягання, соррі, сношанія (’сегодня я, с Божьей помощью, вы...л Керн’, - як писав другові рос. класик, котрий досі вважається в них зразком куртуазности, бо іншої там не знали, - те, що їхня солдатня всюди, куди не влізе, масово ґвалтує жінок, є одним із віддалених наслідків цього самого споконвічного жіночого безправ´я, ). Ясно, що образливо, як же ж ні...
Відтак виникає два питання.
1) Що з цим робити? та просто, усвідомити, що ви тягнете в українську мову чужорідні культурні маркери: свою ’травму снохи’ намагаєтесь прищепити на нашу ’материзну’. Усвідомлення - як відомо з психології, перший крок до зцілення від травми. Добре, що проговорили, можете собі ще для практикуму щодня нагадувати, що Леся Українка не мала проблем Ахматової з ’поетом’ і ’поетесою’. Навіть її мама не мала. (Зате я мало не тридцять років нема-нема та й мушу виправляти в титрах під моїм іменем ’письменника’ на ’письменницю’ - бо наших журналістів переїхав у школі Сєрєбряний Вєк, і ’письменниця’ їм уже звучить ’несолідно’.) Як тільки ви цю різницю сповна осягнете, вам одразу попустить.
2) Чи ’невроз фемінітивів’ - це тільки реакція ’російськокультурної прошивки’? Ні, не тільки. Буває й банальне хамство людей цілком собі українськомовних, але кепсько вихованих - яким мовні інновації (чи те, що вони такими вважають) ріжуть вухо, і вони лютують, як завжди обмежена людина на незрозуміле, й гигочуть, як підлітки, з ’навіжених феміністок’. Нічого, звикнуть. Мені також не всі впроваджувані фемінітиви до смаку, і дратує, коли їх механічно дочіплюють у множині до кожного збірного звертання (українська мова знає десятки способів зграбно звернутись до змішаної аудиторії, не обов´язково щоразу ґалантно додавати ’і українки’, ’і захисниці’, ’і читачки’ тощо - цитуючи ту-таки Лесю Українку, ’сепаратизм сей трохи смішнуватий’), - але це все теми для фахових мовознавчих дискусій, а не для фейсбучних сеансів аґресії, скеруйте краще свою аґресію назовні, а не всередину і так щодня нищеної ворогом спільноти... І вчіть, будь ласка, мову - рідну мову треба вчити все життя, якщо ж ви справді вірите, ніби старе галицьке слівце ’членкиня’ щойно вигадали навіжені феміністки, це певний знак, що українську мову ви знаєте погано.
На цьому все, як кажуть наші бійчині - ’доповідь закінчила’.
Шануймося.
Відтак виникає два питання.
Шануймося.
Який хороший допис, який свідчить, що треба вчитися, якщо змалку не навчилися своєї мови, сприймати нове, заглиблюватися в історію.
Ms. Доброта• 20 января 2023
Ответ дляstarlink
Обсуждать этот вопрос должны все граждане вне зависимости какой язык используют в повседневной жизни.
Украинский на работе/в документах часто используют все(так или иначе часто).
И что тут обсуждать ? Это бред и всё. Раньше было лучше и правильнее/логичнее
То в вас російською мовою очі замилені. Нічого, пройде, звикнете.
Женамужная• 20 января 2023
Це нормальний загальносвітовий тренд. Звикнете. І те, що ви вкладаєте невірну суть взагалі не важливо.
100pudov• 20 января 2023
Ответ длядолой_лама

чудова стаття! І я з тих, кому до душі фемінітиви, не розумію тих, хто каже, що вони не гарні.
І гарні, і прикольні. Тобто викликають виключно позитивні емоції.
Ми не звикли і кожен додумує своє.
Ms. Доброта• 20 января 2023
Ответ дляstarlink
Это нужно шире думать.
Не звыкну/ эту дуристику не использую.
Не звыкну/ эту дуристику не использую. - неможливо ідентифікувати, набір символів. Не хвилюйтесь, вигавкаєтесь)
ЗлойанОним• 20 января 2023
На скільки таки солома в голові у наших жінок. Сплутали тепле з м´яким і піняться вже 10 сторінок.
Здесь на минутку• 20 января 2023
Відсутність фемінітивів є у російській мові. Українська мова , як вона є, до зросійщення , повна фемінітивів, тому що жінка була у шані, на відміну від росіян, де був і є патріархат і фемінітив вживається як приниження. Цеинормально що ви так відчуважте , бо ви виросли у цьому мовному середовищі, але ж ви маєте інтелект - спробуйте зрозуміти сутність, а не просто зневажати невідоме ДЛЯ ВАС але таке природнє для української мови.
Oasis in the Desert• 20 января 2023
Суфікс -к, приміром, надає іменнику досить виразного відтінку зменшеності.
Тому майже нікому підсвідомо не подобається слово ’жіночка’.
Усі ці адвокатки, прем´єрки та лікарки часто звучать, як насмішка над жінками...
ЗлойанОним• 20 января 2023
Ответ дляLIANA171185
У нас в школе всегда были ’учительница’,’математичка’,’биологичка’ и т.д.Но это мы так учителей называли за глаза.
Хто ж знав,що вчитель математики за 20 років перетвориться на математикиню(
А вот как мастер маникюра будет тогда на украинском,интересно?
Майстриня манікюру.
Дона Ко Ко• 20 января 2023
Ответ дляТехпаспорт на медузу
Точно.
С этой точки зрения я ещё не смотрела.
Как теперь развидеть-то...
С этой точки зрения я ещё не смотрела.
Как теперь развидеть-то...
Порозумнішати
Здесь на минутку• 20 января 2023
І взагалі ви все змішали: фемінітиви не мають відношення до течії фемінізму
Сірничок• 20 января 2023
Норм. На нове завжди реагують негативно. Років через 10 ніхто і не згадає істерику про це.
ЗлойанОним• 20 января 2023
Ответ дляLIANA171185
Ви також тягнете російску зневагу в українську мову. Починаю розуміти Забужко.
Сижу на стуле• 20 января 2023
Ответ дляMs. Похвала
Oksana Zabuzhko (Оксана Забужко)
Відтак виникає два питання.
Шануймося.
Відтак виникає два питання.
Шануймося.
Блин, при чем тут человек русского мира🤪 а эта дофига умная ’кобита’ не в курсе как на английском допустим будет женщина врач или учитель? Или Американцы если не каверкают свой язык, то тоже приспешники Сталина и ’рюскава мира’?🙄
Сірничок• 20 января 2023
Ответ дляНифига_ни_ни
Мне нравится тенденция с феминитивами. Думаю, когда-то и ’вчителька’, ’секретарка’, ’студентка’ звучали дико и непривычно, а сейчас обычные слова. С новоиспеченными феминитивами через поколение тоже может так быть.
Когда-то женщинам запрещали читать, чтоб не портить цвет лица. А какая была истерика у мужчин и некоторых женщин, когда женщины начали учиться в вузах. Так что и это пройдёт))
ЗлойанОним• 20 января 2023
Ответ дляLIANA171185
Ось ’Манікюрикиня’ я з 3 разу нормально проговорила,и то,по складах
А що це за прфесія? Маникюрщица? А такая есть? Ви не використовуєте фемінитив, ви намагаєтесь перекласти російське зневажливе визначення українською - тягнете презерватив на слона.
Я_канеша_извиняюсь• 20 января 2023
Ответ дляКороль дивана
пєніс жеребця)))
А краще просто член, байдуже чий.
МЕСТО_Встречи• 20 января 2023
Ответ дляЗдесь на минутку
Согласна на 100%
Смешали разные совершенно вещи
Феминитивы для многих славянских языков норма
Пришлось учить чешский
Для меня феминитивы были сложностью
Беженцы называли нашу пани старостку пани староста, не привыкли к феминитивам
Ну глаз у нее дергался толтко первые пару недель
Потом смирилась
Смешали разные совершенно вещи
Пришлось учить чешский
Для меня феминитивы были сложностью
Потом смирилась
ЗлойанОним• 20 января 2023
Ответ дляБлинчик Мой
Галицьке.. Там могут быть (и есть) свои особенности мовы
Интересно, были ли феминитивы на Полтавщине — там укр яз почище
Де була материзна, жіноче право, жіноче господарство, жіночі гроші, були і фемінитиви.
Мэри Попкинс• 20 января 2023
Ответ дляМорковна
Дуже негативно.
А що саме вам не подобається у слові ’студентка’, наприклад?
Здесь на минутку• 20 января 2023
Ответ дляМЕСТО_Встречи
Согласна на 100%
Смешали разные совершенно вещи
Пришлось учить чешский
Для меня феминитивы были сложностью
Потом смирилась
Смешали разные совершенно вещи
Пришлось учить чешский
Для меня феминитивы были сложностью
Потом смирилась
бідна старостка. Дякую за історію
ЗлойанОним• 20 января 2023
Ответ длядамаАмстердама
Ви хотіли сказати дорадянські?
Революція туди ж. Пишатись, що говориш як після революції те саме, що пишатись, що ти радянська людина.
наКоблучках• 20 января 2023
Ответ дляУспокойся_Успокойся
Согласна и по поводу дебильных слов, и по поводу женщин-лошадей. Да, украинский язык превратили чёт знает во что. А женщин-лошадей тут полно - никто никому ничего не должен и я сама. Это они.
Это потому, что у них нормального мужчины нет.
Strelka_007• 20 января 2023
Ответ дляУспокойся_Успокойся
Нам асвабатєлі обіцяють ´правильну´ колоніальну українську мову, щоб не ображала тонкую культуру рускай душі. Ви вже чекаєте, мабуть?
кураГАЛЯ• 20 января 2023
Ответ дляJsolo
Кухарка, уборщиця, домогосподарка, домогосподиня - вам добре звучить, не підбішує? А психологиня, лекторка - то, нав’язують?
Бо це ж зміни, а ми хочемо залишитись в часах де жінок в професіях не було, то і мова не розвивалась)
Навіть прибиральниця, немає у нас уборщиць . Професорка звучало і звучить нормально , то чому люлям ріже слух лекторка