Margaret Rose• 04 мая 2025

Вступ в вищі навчальні заклади в радянські часи

Просто заради цікавості (як людина яка народилася значно пізніше).

Як готувалися до вступу?
Які були екзамени?
Чи правда, що 90% вступали через хабарі та знайомства?
Чи обов´язковим було відпрацювання після ВНЗ?
З горіха зерня• 04 мая 2025
Ответ дляMargaret Rose
Ну вже про 90-ті я теж чула, що нерідко навіть відмінників з хорошими результатами іспитів валили, навіть при вступі в середньо-спеціальні заклади - без ’блату’, знайомства чи хабаря було дуже важко.

Чула не раз схвальні відгуки про ЗНО (тепер НМТ), що попри всю критику ця система все ж дозволила зрівняти таку несправедливість
Валили не тільки в 90ті. Хресна - звичайний лікар в медпункті на залізничній станції була. Дочка її просто жила мрією бути лікарем, вчилась на відмінно, призерка олімпіад з хімії. 8 раз поступала на лікувальний, навіть працюючи санітаркою і маючи скерування на навчання, завжди 0,5 бала ’не вистачало’. Останній раз викликали аж комісію з Міносвіти (1981 рік), комісія перевірила її екзаменаційні роботи, її зарахували тільки після цього

Бойова• 04 мая 2025
Во все популярные вузы конкурс на место по 250 человек. В первую очередь всегда и везде поступали только дети шишек, замов, предов и остальных членов партии. А потом уже что останется для прочих. Ну какие же это взятки, когда даже самое элементарное доставали по блату, и очень важно было иметь блат везде, иначе ты ничего не будешь иметь, никуда не поступишь, какие взятки , в глаза никогда их не видели, ага, ага
Не люблю натовп• 04 мая 2025
Ответ дляMargaret Rose

У 2000 на спеціальності з конкурсом 5 людей на місце ще можна була вступити самостійно, де 20 на місце - точно завалювали без хабарів.
Бойова• 04 мая 2025
Ответ дляbegovelik
Хабари - это про независимую Украину. При ’проклятом’ совке поступали честно.
Маньяки вообще честные, честно расстреливали всех умников, если тем не повезло гнить в ГУЛАГах
Лукава Кішка• 04 мая 2025
Ответ дляБойова
От, просто дехто з дітей ’не знав’ або робив вигляд, що не в курсі, що батьки занесли і домовилися.
Я наприкінці 90-х вступала, мої сусідки по гуртожитку теж розказували, що ні-ні, вони самі. А по ви дружно в мене списували і таки визнавали, що от тітка коханка замміністра, от тато працює у друга замдекана, амот ця без грошей, але тато теж цей універ закінчував, однокурсники викладають, то з другої спроби її таки на бюджет взяли, перший рік уже просто місць забракло
Зараз на дієті• 04 мая 2025
Поступала в 94р. Было два екзамени. Готувалась до вступу з репетиторами. Не платила за вступ. А Паралельна група так і називалась - платна.
begovelik• 04 мая 2025
Ответ дляБойова
маньки? да, они честные
Бойова• 04 мая 2025
Ответ дляMargaret Rose
Чула історію про дівчину, яку в 70-х взяли в ВНЗ (після трьох провальних років), після того як вона вступила в партію
Рука лицо. Безпартийные вообще не могли никуда вступить
Лукава Кішка• 04 мая 2025
Ответ дляMargaret Rose

У перший рік зно донька няні із садочку, куди ходила моя дитина, вступила в Богомольця на лікувальну справу. До зно це було нереально. Там розлучена мама з трьома діть, зп няні всі здогадуються, яка

Пешеходик• 04 мая 2025
Весь тревень писали контрольні. Після останнього дзвоника починались випускні екзамени. Їх було 6 чи 7 з різних предметів, однакові для всіх.
Після отримання аттестату подавали документи в внз, і готувались до вступних екзаменів. Зазвичай по всім підручникам, починаючи з 6-7 класів, + довідник для абітурієнтів (окремо по кожному предмету).
Екзамени були в серпні.

Медалісти (золоті) вступали по співбесіді по профільним предметам, срібні - по 1 екзамену, теж профільному. Всього вступних екзаменів було 3-4.

Блат був всюди. На ’модні’ спеціальності та в модних вишах типу юридичного, медичного, торгівельного, іноземної філології завжди було 2 списка абітурієнтів - загальний і блатний.
В вишах корупції було набагато більше, ніж зараз, бо не було контрактів.
Лукава Кішка• 04 мая 2025
Ответ дляMargaret Rose
У Шевченка була свого часу традиція на 3-4 рік таки брати тих, хто вперто намагався вступити.
Зараз на дієті• 04 мая 2025
Скажу вам так...хто не вступав казав що все за блат ...
english book• 04 мая 2025
Екзамени з багатьох предметів в школі.Потім екзамени у виші,Так само були збірники з підготовки і білетами минулих років.Ходила на курси від університету.
Батьки працювали слюсарем на військовому заводі і палітурницею(швея)
Ніяких зв´язків в мене не було,великий плюс що я отримувала виробничу практику в реальних умовах.Нас просто розподіляли і це дало мені більш ніж навчання.По закінченні я вже сама працювала ,була влаштована офіційно .
Пешеходик• 04 мая 2025
Ответ дляСарафанное радио
Мені здається, що хабарі почалися в 90ті і до введення зно.
В радянські часи корупції і блату було набагато більше.
Копуша• 04 мая 2025
Ответ дляПозитивна
Сейчас вам все напишут, что все было идеально, никаких взяток. По факту на врача или экономиста не реально было поступить. На инженера - запросто.
Мама из села. Отец -алкаш. Поступала в нынешний Каразина сама. В 76м. Эконом факультет. Её сестра потом училась там же, но на химфаке.
Копуша• 04 мая 2025
Ответ дляСмайликівна
У моей мамы точно был репетитор по математике. Она 1954 года рождения.
Закончила с красным дипломом - поэтому куда ра пределяться могла выбирать.
У мамы обычный диплом. К окончанию университета была замужем, она уехала туда , где работал её муж
Пешеходик• 04 мая 2025
Ответ дляСмайликівна
А мой муж 1971 года рождения 2 раза в вуз поступал. После 11 класса не поступил. Год работал, потом армия. И со второй попытки поступил
Саме так.
Мій батько теж намагався поступити в КІСІ (тепер КНУБА) після сільскої школи, не пройшов, ще й посміялись (в 1965 році), пішов в армію, потім ще рік на БАМі робітником, і вже його змушені були взяти по робочій квоті. А так там в основному ’золота молодь’ на архітектурному була.
Так само дядько 3 ррки штурмував мед, але без блату це було не реально. Довелось йти на завод, 2 ррки працювати, і вже як робітнича молодь поступати по квоті. І так робили дуже багато хто, бо в ’модні’ виші простим розумним дітям було важко вступити.
Смайликівна• 04 мая 2025
Ответ дляПешеходик
Саме так.
Мой муж в Москву поступал. Тоже после сельской школы в Киевской области. Ему говорили, что даже соваться туда не стоит. А он поступил. Хоть и не с первого раза
Кудрі кручу сама• 04 мая 2025
А якого ви року?

diron• 04 мая 2025
Вступила на фізмат без взяток. Здавала 2 екзамени замість 4, бо був гарний атестат. Але і тоді і зараз там не було ніякого конкурсу. Розподілу уникнула,бо на той час вже була дитина
Кудрі кручу сама• 04 мая 2025
Ответ дляbegovelik
Хабарі це родом із совку.
Пешеходик• 04 мая 2025
Ответ дляНе люблю натовп
Ну мабуть мої родичі вступали на погані, якщо вам так буде легше - 3 інженери, вчитель, бібліограф, інженер-економіст.
Моя мама на історичний факультет теж без блата пройшла, в Чернівецький універ, і тітка туди ж на логопеда-дефектолога, а от батько на архітектурний в КІСІ та дядько в мед в Франківську тільки по квоті, як робітнича молодь, після заводу і армії, бо інакше без блату ніяк.
Пешеходик• 04 мая 2025
Ответ дляРучки-Крючки
Брехня. Маю знайому, що все життя працювала перекладачем і репетитором іноземних мов. Вона 1949 р.н., куди вже більш совковіше? Після школи досить вільно говорила іноземною, бо вчилася у Києві у дуже крутого викладача. У університеті Шевченка під час вступних іспитів їй приймальна комісія сказала, що на жаль 10 бюджетних місць вже зайнято, у неї нуль шансів (екзамени ще не пройшли :) ) Але так як у неї дуже високий рівень знань вони хотіли б зберегти її як студентку. Тому пропонують перекинути документи на вечірній факультет і гарантують їй туди зарахування. То дійсно, вступали без ’хабарів’)))
Моя рідна тітка вступала у 1970 році в Дніпро. Аналогічна історія. Хімію знала так, що вчитель в школі часто просила провести її урок на заміні у інших класах. На вступі у дніпропетровський університет після іспиту з хімії її голова комісії відвела у сторону і сказала, що цього року у неї нуль шансів потрапити в університет, але щоб вона не робила дурниць і наступного року їхала до них, місце гарантоване. Ось як?... За часів срср насправді були професії та ВНЗ куди вступали за хабарі та знайомства. Часто хабар не називався хабарем, а робили хитріше: ’наймали’викладача, що був у приймальній комісії, щоб він ’підготував’ до вступу. Платили дурні гроші, але дитина гарантовано вступала. Звичайно, що такі гроші і можливості були не у всіх.
Ще найрозумніших без блата могли лишити на рік лаборантом на кафедрі, щоб не втратити, і тоді був високий шанс вступити на наступний рік.
english book• 04 мая 2025
Плюс був в тому,що навчали реально необхідну кількість спеціалістів.Тобто будь хто мав можливість влаштуватися по закінченні на роботу.Так,не всі в Києві,і навіть не всі в Україні.Мої одногрупники роз´їхалися по всіх республіках.Щоб не їхати,потрібно було отримати офіційний лист від підприємства,що тебе лишають і ти їм потрібен.Тут так,десь 50 на 50 було.Половина дійсно були кращі,а половина за зв´язками лишалися.
Перевага коли ти їхав десь далеко(Узбекистан,Таджикистан,Казахстан-майже всі отримували одразу житло,як молоді спеціалісти.Спочатку службове,або сімейний гуртожиток,а потім підходила черга на квартиру.
Звичайно що це все залежило від того на кого ти вчився.Якщо вчитель,торгівля,готельний та подібне,такого не було.
А якщо якась складна технічно спеціальність,і попадав на потужне виробництво,то з житлом проблем не було.Двоюрідний брат атомник,то там взагалі одразу в:їхав у квартиру.Я через 6 років отримала квартиру.А так в сімейному гуртожитку 3 роки і службове житло ще 3.
Пешеходик• 04 мая 2025
Ответ дляenglish book
Ех...батько під час навчання одружився з мамою і народили старшу сестру, тому погодився на розподіл в невеликий областний центр, бо зразу квартиру давали. А його, як кращого студента, лишали в Києві, але в гуртожитку, навіть не в сімейному, тобто мама з сестрою жили б або в іншому гуртожитку, або в селі у батьків. Зато потім його другу, який залишився замість нього і 6(!) років жив в гуртожитку без сім´ї, дали 3-ку на Оболоні, дуже класну.
rybka21• 04 мая 2025
в Харківський мед (особливо на стомат) у 80-ті вступити без хабаря або без татка в райкомі було неможливо. Ще Інжек, теперішній ХНЕУ Кузнеця, майже такий самий корумпований. і ’Общєпіт’.
долой_лама• 04 мая 2025
Школа с медалью, поступление в вуз без вступительных экзаменов, только собеседование
english book• 04 мая 2025
Ответ дляПешеходик
Так,історії різні.В мене дуже по різному склалося життя в однокурсників.Були навіть такі,що кидали вже отримане гарне житло в Баку,і тікали під час війни там.Ніхто не дивився що ти не росіянин.Потім розвал СРСР,нова біда-мало замовлень,безгрошів´я.Поїхали вже по світу на заробітки в 90ті,та так там і лишилися.Від Н.Зеландії,до Африки і ОАЄ.Багато з ким втрачений зв´язок назавжди
Тантрический кекс• 04 мая 2025
Родители 58 года, поступили сами, готовились с репетитором по паре предметов, МХТИ (сами из небольшого города Донецкой обл., но промышленного, поэтому туда), мама прошла именно в Москву, отец в филиал в Подмосковье. Мама доучилась, папа через год бросил, пошел в армию, потом закончил юридический (Ярослава Мудрого) в Харькове. Единственное, в чем помогло знакомство - направление маме в родной город после вуза, но там было где работать - заводов много было.
Позитивна• 04 мая 2025
Ответ дляMargaret Rose
В 18-20 лет в партию не принимали, так что вранье