КротоТо• 22 июня 2025
Як лікар має пояснити вам, та вашим близьким, що ви вмираєте
У пацієнтки — онкологічне захворювання з метастазами в кістки та головний мозок. Вона отримала паліативну хіміо- та радіотерапію. Госпіталізація була зумовлена підвищенням температури тіла та запальних показників. Призначений антибіотик не дав ефекту, що лише підтвердило прогресування основного процесу.
Водночас призначення гормональної терапії дало короткочасне покращення загального стану та аналізів. Увесь час як пацієнтці, так і родині пояснювалося, що йдеться про генералізовану стадію онкологічного процесу, що гормональна терапія — лише тимчасовий засіб, і надалі можливе тільки симптоматичне лікування.
Попри це, з нашого боку неодноразово стикалися з нерозумінням ситуації: від нас вимагали переведення в інфекційне відділення, хоч клінічна картина не відповідала інфекції, а перебіг був типовим для термінальної стадії онкозахворювання.
Після виписки, через спільних знайомих, ми дізналися, що в родинному колі розповсюджується думка, ніби ми не змогли встановити діагноз і що “людина набрякає з невідомої причини”.
Я розумію, що прийняти реальність тяжкого діагнозу — дуже важко. Але як лікар я зобов’язана чесно і професійно доносити суть: на жаль, ідеться про термінальний стан, і ми зробили все можливе в межах паліативного підходу. Необхідно змінити фокус з пошуку лікування на якість життя пацієнтки в її останній період. Продовження обстежень або дорогих процедур лише створить зайві страждання та хибні надії.
як ви вважаєте, як мав би діяти лікар у цій ситуації? Казати правду чи підживлювати ілюзії? Продовжувати втручання, які нічого не змінять, чи гідно супроводжувати людину до кінця?
Чумацький Шлях• 22 июня 2025
Ответ дляКротоТо
Пацієнтка теж хоче лікуватися. Правда від бактерії або паразитів які в ній живуть. Так їй сказав інший лікар.
Ну так тут её право выбора, не так ли?
Она знает правду?
КротоТо
• 22 июня 2025
Ответ дляРедисочка
Ви не маєте змогу порадитися з завідуючим відділення чи колегами?
Ці питання ми регулярно обговорюємо з колегами, на курсах чи конгресах. Але мене просто зацікавила реакція пересічних людей.
КротоТо
• 22 июня 2025
Ответ дляпалка-копалка
ну и...мне два года назад комиссия выдала бумагу - паллиотив - а по факту - 6 капельниц раз в 21 день
Але паліатив -це не лікування. Наприклад деякі пухлини огортають життєво важливі судини. І часом це страшна смерть. Тому й призначають паліатив, щоб пухлина трохи зменшилася, і можливо її вдасться видалити, або людина помре від інших ускладнень, але не від того, що пухлина щось перекрила
Неначасі• 22 июня 2025
Ответ дляКротоТо
Я трохи не правильно сформулювала питання, казати правду і відмовляти в дальшому дообстеженні, чи все ж таки тягати ту людину по всіх інстанціях , бо вони так хочуть?
Відмовляти. Нехай, якщо хочуть, беруть другу чи третю думку. Це не проблема зараз. Якщо що, я теж в діагнозі. Маю уявлення, про що мова.
Чумацький Шлях• 22 июня 2025
Ответ дляКротоТо
А бывали случаи, когда паллиатив мог ввести в ремиссию, или всегда 100 % смертность?
КротоТо
• 22 июня 2025
Ответ дляЧумацький Шлях
Ну так тут её право выбора, не так ли?
Она знает правду?
Так знає, не сприймає це. Інший лікар порекомендував відмінити гормональну терапію. І пити якісь таблетки з ветеринарії. Тому на скільки це «лікар» питання.
Чумацький Шлях• 22 июня 2025
Ответ дляКротоТо
Так дайте ей направление в институт паразитологии. Пусть они думают, как ей донести правду)
Чумацький Шлях• 22 июня 2025
Ответ дляКротоТо
Помните девушку из проекта ’Я соромлюсь свого тіла’, которая с раком груди родила ребёнка?Это была единственная смерть, официально зафиксированная проектом. Карина Рублева. Она тоже до последнего не верила. Ну как, лечилась, но даже на камеру говорила, что это ошибка, она себя отлично чувствует, и её анализы перепутали с чьими-то. Хотя там без обследований было все ясно даже обычным людям, не врачам. А больные так вот. Не все хотят и могут принять свой смертный приговор.
КротоТо
• 22 июня 2025
Ответ дляЧумацький Шлях
В ремісію ні. Але ці люди часто живуть ще 2-5 років. Звісно ще потрібно таку терапію давати, коли людина її перенесе
Чумацький Шлях• 22 июня 2025
Ответ дляКротоТо
Жаль. Так хотелось верить хоть в единичное чудо.
Холодная каша• 22 июня 2025
Ответ дляКротоТо
Надіюсь мухомори не призначав той інший лікар , бо хтось чесно озвучує ситуацію, а хтось використовує це на свою користь, нажаль, даючи хибну надію ?
Ответ дляпалка-копалка
извините, конечно...но вероятно не в курсе ,что такое лимфома! Ваша подруга умерла от рака мозга, возникшего после перенесенного энцефалита!
Я не в курсе ??! Ну я как бы оплачивала ей биопсию и гистологию и развернутый анализ что это за лимфома , в крупноклеточная
Я как раз очень в курсе
Энцефалит не вызывает лимфому
Я как раз очень в курсе
Энцефалит не вызывает лимфому
КротоТо
• 22 июня 2025
Ответ дляЧумацький Шлях
Ну, чудеса у нас таки трапляються регулярно. Наприклад, статистика каже, що після постановки діагнозу рак підшлункової залози людина в середньому живе близько року. Але в моїй практиці була пацієнтка, яка прожила 2,5 роки — і аж до тяжкого інсульту жила повноцінно, з гарною якістю життя. Інша — протрималась 5 років, звісно, з лікуванням і регулярним спостереженням.
А колеги розповідали історію про медсестру, яка відмовилась від будь-якого лікування, і… прожила 5,5 років.
КротоТо
• 22 июня 2025
Ответ дляХолодная каша
Знаю тільки про ліки з ветеринарії. Я думаю, ми її ще побачимо.
палка-копалка• 22 июня 2025
Ответ дляМиззери
Я как раз очень в курсе
Энцефалит не вызывает лимфому
Я как раз очень в курсе
Энцефалит не вызывает лимфому
так где была большая опухоль от нее? Симптомы крупноклеточной лимфомы:
Безболезненное увеличение лимфатических узлов (шейных, подмышечных, паховых).
Повышение температуры тела без видимой причины.
Ночная потливость.
Необъяснимая потеря веса.
Усталость и слабость.
Боль в животе, тошнота, рвота (при поражении органов брюшной полости).
Кашель, одышка, боль в груди (при поражении органов грудной клетки).
Ночная потливость.
Необъяснимая потеря веса.
Усталость и слабость.
Ответ дляпалка-копалка
Ночная потливость.
Необъяснимая потеря веса.
Усталость и слабость.
Ночная потливость.
Необъяснимая потеря веса.
Усталость и слабость.
В голове
палка-копалка• 22 июня 2025
Ответ дляКротоТо
Діагноз (Диагноз):
Рак яичників pT3c N1M0 FIGO IIIc, стан після хірургічного лікування (27.07.2023 р.).
(Рак яичников pT3c N1M0 FIGO IIIc, состояние после хирургического лечения (27.07.2023 г.)).
FMLD та резекцією великого сальника), ІІ кл.гр.
(FMLD и резекцией большого сальника), II кл.гр.
Супутня патологія (Сопутствующая патология): ІХС, ГХ ІІ ст., ступінь 2, ризик 2, СН1.
(ИБС (Ишемическая болезнь сердца), гипертоническая болезнь II ст., степень 2, риск 2, СН1 (Сердечная недостаточность 1 степени)).
Морфологічні висновки (Морфологические заключения): (перегляд препаратів CSD) №23CN015659 від 30.08.2023 р. – серозна карцинома яєчника низького ступеня злоякісності з метастазами в сальник.
(пересмотр препаратов CSD) №23CN015659 от 30.08.2023 г. – серозная карцинома яичника низкой степени злокачественности с метастазами в сальник).
Додаткові методи обстеження, що підтверджують діагноз (Дополнительные методы обследования, подтверждающие диагноз):
КТ ОГК, ОЧП та ОМТ від 20.07.2023
(КТ органов грудной клетки, органов брюшной полости и органов малого таза от 20.07.2023).
картина об´ємного непластичного процесу яєчників з залученням матки, прямої та сигмовидної кишки. Ознаки канцероматозу очеревини. Асцит.
(картина объемного неопластического процесса яичников с вовлечением матки, прямой и сигмовидной кишки. Признаки канцероматоза брюшины. Асцит).
Висновок (Заключение):
Лікування за паліативною програмою. (Лечение по паллиативной программе).
Курси ПХТ з динамічним контролем КТ. (Курсы полихимиотерапии с динамическим контролем КТ).
Спостереження поліклініки ОЦО. (Наблюдение поликлиники Областного центра онкологии). Вот с этим что можете сказать?
КТ ОГК, ОЧП та ОМТ від 20.07.2023
Висновок (Заключение):
Пасхальний тролік• 22 июня 2025
Ответ дляДеловитая
Є пацієнти, яким краще сказати, а є ті, яким краще не знати. Зтикнулась.
Рідним однозначно говорити.
Але коли термінальна стадія, не всі рідні можуть з цим впоратись.
На мою думку потрібно иозпписати знеболювання, і згідно діагнозу чи симптомів як критичний стан полегшити.
Наприклад мамі це лікар не розписав. Ці муки і страждання важко було бачити. Потім знайшли лікаря по паліативу, який розписав схему знеболення і мамі стало легше.
Потім вона задихалась, бо в легенях рідина. Швидка їхала довго, врешті сама лікар швидкої написала ліки і навчила їх колоти в руку. Інша навчила саму робити перев´язки.
Лікар може порадити паліативне відділення, хоспіс. Щоб це не рідні робили, які не вміють, а медперсонал.
Рідним однозначно говорити.
Ви не праві. Лікар має комунікувати з пацієнтом, а не родиною. І говорити теж з пацієнтом. Пацієнт приймає рішення щодо своєї ситуації, а не його рідні. За виключенням випадків, коли пацієнт має офіційного опікуна.
Неможна робити так як ви пишите, це суперечить етиці та принижує людину .
Деловитая• 22 июня 2025
Ответ дляПасхальний тролік
Тут я б виходила з ситуації. Але є якісь законодавчі акти, згідно яких потрібно робити.
Холодная каша• 22 июня 2025
Ответ дляКротоТо
Ну це вже не ваша зона відповідальності, а її родичів . Нажаль, люди хочуть вірити в диво, іноді замість протокольного лікування вживають всякі травки/ гриби і т. д. , втрачаючи дорогоцінний час. В даному випадку втрачати нічого і то тільки їхнє рішення . Важко прийняти думку, що ти безсилий і ніяк не можеш допомогти і мабуть не всі можуть з цим погодитись.
Можливо вам варто відпочити якийсь час щоб відновити душевний баланс і трошки відпочити , бо робота з людьми, а особливо хворими дуже непроста і енергозатратна.