Я на хвилинку• 15 сентября в 16:53

Податок на оренду житла: сплачувати доведеться всім

Ціни на оренду житла можуть вирости, розповідаємо чому.

На розгляд Верховної Ради України подано законопроєкт №14025, який має потенціал кардинально змінити правила гри на ринку оренди житла. Документ передбачає сучасний та автоматизований підхід до контролю доходів, отриманих через цифрові платформи, як-от OLX, Airbnb, DIM.RIA, ЛУН тощо. Його автори переконані: ці новації не лише зроблять ринок прозорішим, а й приведуть українське законодавство до європейських стандартів.

Як саме працюватиме новий механізм

Згідно з законопроєктом №14025, усі цифрові платформи, через які фізичні особи здають житло в оренду, зобов’язані автоматично ідентифікувати орендодавців та передавати до податкової детальну інформацію: прізвище, дату народження, адресу, податковий номер і всі деталі кожної угоди (об’єкт оренди, строки, сума тощо). Дані про оренду житла, паркомісць, навіть про прокат транспорту та особисті послуги — все потрапляє під автоматичне звітування.

Оператори платформ стануть податковими агентами — вони самі утримуватимуть податок з кожної транзакції та переказуватимуть його до бюджету.

До чого готуватися власникам житла та орендарям

Для орендодавців діятиме спеціальний податковий режим — якщо річна сума доходу не перевищує 6,7 млн грн і використовується окремий банківський рахунок, податок становитиме 5%. Для дрібних орендодавців і продавців (до трьох угод на рік на суму до 2 000 євро) діє спрощений порядок — вони можуть не відкривати окремий рахунок і не оформлювати підприємницьку діяльність.

За словами урядовців, головна мета змін — детинізація ринку. Як показує європейський досвід, прозорість породжує довіру, знижує рівень шахрайства та захищає обидві сторони угоди. Водночас експерти ринку попереджають: власники квартир, найімовірніше, перекладуть нові податкові витрати на орендарів, що може спричинити певне здорожчання житла.

Ще одна важлива зміна — з’явиться вимога ведення суворого обліку доходів навіть для тих, хто час від часу здає одну квартиру. Кожна угода буде зафіксована в держорганах — уникнути декларування стане неможливо.

У разі ухвалення закону ринок оренди стане відкритішим, а рух коштів — максимально контрольованим. Це полегшить отримання державної допомоги на оренду житла (зокрема для ВПО), бо її надаватимуть лише за наявності офіційного договору та підтвердженої угоди.

Законопроєкт розроблений у межах зобов’язань України як кандидата на вступ до ЄС та учасника ОЕСР, гармонізує податкову політику з європейськими директивами (зокрема, Директивою Ради ЄС 2021/514). Банки також залучаються до контролю: на вимогу податкової вони мають надавати інформацію про рух коштів на рахунках, через які проходять доходи від оренди.

Коли чекати на зміни

Наразі законопроєкт передано на розгляд профільного комітету. В разі позитивного висновку очікується швидкий розгляд у залі Верховної Ради. Експерти називають ці зміни «поворотним моментом» — після ухвалення закону практика «сірого» здавання житла має піти в минуле, а ринок стане пристосованим до вимог єдиного європейського простору.
Смурфик• 15 сентября в 16:55
Як тільки цей законопроект приймуть, усі ці платформи закриються. Ніхто не буде лівим шарашкам надавати особисті дані.
Триндичіха Байрактар• 15 сентября в 16:55
Одобрямс!
Ответ дляСмурфик
У них никто разрешения спрашивать не будет. Просто заберут данные и все дела.
Меломанка Маланка• 15 сентября в 16:56
а зачем нам европейские станданрты ? у нас что ЕС и у нас просто массовый въезд европейцев
ФФФФристайла• 15 сентября в 16:57
Как только потужни урядовци детенизуют свои доходы, так и мы, пересични громадяны, подтянуться. А пока, привет теневой рынок. Мы это проходили в Одессе ещё во времена совка. И это, я сильно сомневаюсь, что иностранные ресурсы будут что-то там предоставлять украинским мытарям.
Аноним с кешбеком• 15 сентября в 16:57
смешно, что помешает мне с левым номером моб. дать обьявление ,там номер кв не указываеться все равно , налог на лишние метры и так плачу дурной хз за что,пошли в задницу
Смурфик• 15 сентября в 16:57
Ответ дляТриндичіха Байрактар
Звідки вони їх заберуть, якщо людина їх не надасть особисто?
Триндичіха Байрактар• 15 сентября в 16:58
Ответ дляСмурфик
ОЛХ их будет требовать при реге
Шотуткоїться?• 15 сентября в 16:58
Ответ дляАноним с кешбеком
Сусіди, голови осбб і т д помішають
Смурфик• 15 сентября в 16:58
Ответ дляТриндичіха Байрактар
ОЛХ их будет требовать при реге
Який дурень буде через ЛОХ квартири здавати?
Хлопаю ресницами• 15 сентября в 16:58
Расцветет ’сарафанное радио’ +телеграммканалы. Всех делов-то. Очередной неработающий Закон.
Аноним с кешбеком• 15 сентября в 16:59
Ответ дляШотуткоїться?
Сусіди, голови осбб і т д помішають
смешно, я из 4-х квартир на площадке знаю только одну , аналогично остальные квартиры ,в новостоях никто никого не знает и голови осбб тоже (точнее я знаю что такой есть в теории)
Заліковий троль• 15 сентября в 16:59
А мне интересно , как вышеобозначенные платформы будут в качестве налогового агенты самостоятельно удерживать с меня налог с каждой транзакции и перечислять его в бюджет , если арендатор платит мне на карту , минуя посредников .
Аноним с кешбеком• 15 сентября в 17:00
Ответ дляТриндичіха Байрактар
ОЛХ их будет требовать при реге
ну укажут левой бабушки у которой и квартир то нету
Слоник-тоник• 15 сентября в 17:03
Ответ дляАноним с кешбеком
А зачем вообще давать объявления на лохе? Куча групп в ТГ каналах по аренде. Там тысячи людей сидят онлайн и риелторы тоже
Смурфик• 15 сентября в 17:04
Ще момент! Здогадайтеся, на чию кишеню ляже в кінцевому результаті сума податку?
Це якщо цей законопроект приймуть і всі будуть здавати квартири через ЛОХ.
Аноним с кешбеком• 15 сентября в 17:04
Ответ дляСлоник-тоник
самая действенная платформа, ну не хотят люди других читать (даю на все и фейсбук тоже, там вообще одни неадекватики с зоопарками)
Слоник-тоник• 15 сентября в 17:05
Ответ дляТриндичіха Байрактар
ОЛХ их будет требовать при реге
И пусть требует, кому он сдался)
Я сняла квартиру найдя ее в тг канале киевском, без всякой комисмии. А на лохе одни риелторы сидят, ещё и им комиссию 50%. Идут лесом
Всміхайлик• 15 сентября в 17:05
Бред какой-то. Я через знакомых сдавала. Просто так сказать передали знакомым. М таким успехом и риелтооу можно, он найдёт людей и без выставлений на платформах. Риелторам еще лучше 😅 начнёт через них больше людей оборот🙄
Слоник-тоник• 15 сентября в 17:06
Ответ дляАноним с кешбеком
Забейте в Гугле - тг канал аренда Киев, там тысячи людей онлайн сидят
Аноним с кешбеком• 15 сентября в 17:07
Ответ дляСлоник-тоник
я в курсе, то не мой контингент... дорогие жк там не популярны
Смурфик• 15 сентября в 17:08
Особливо насмішила фраза ’Кожна угода буде зафіксована в держорганах — уникнути декларування стане неможливо.’
Слоник-тоник• 15 сентября в 17:08
Ответ дляАноним с кешбеком
Популярны тоже, тем более там риелторы пасутся и точно так же будут предлагать вашу квартиру как и на лохе
Аноним с кешбеком• 15 сентября в 17:09
Ответ дляВсміхайлик
100% просто будут не продавцы товар предлагать, а арендаторы писать типа запрос ,а им предлагать будут
Всміхайлик• 15 сентября в 17:10
Ответ дляСмурфик
С таким успехом селишь людей и без той угоды. Ну таке. Как всегда что-то пытаемся и ничего не понятно
Пік Антна• 15 сентября в 17:10
а як справи з ріелторами, які комісію беруть за повітря.
Це питання врегулювати не хочуть?
Всміхайлик• 15 сентября в 17:11
Ответ дляАноним с кешбеком
Та я´вообще было дело знакомому риелтору ключи дала. А у него и так есть люди которые готовы снять. Даже и не надо объяву выставлять на этих платформах. Многие в инсте риелторы выставляет или га своих страницах тг фейсбуках.
Аноним с кешбеком• 15 сентября в 17:13
Ответ дляВсміхайлик
их все обойти сейчас хотят и даже я как арендатор т.к со мной торгуються чтобы с этим прилипалой рассчитаться, а мне оно нафиг,если они не могут сами инет открыть,наивно полагая что риелтор больше них знает что то, а не вместе с ними первый раз пришел
Пік Антна• 15 сентября в 17:14
Ответ дляСлоник-тоник
И пусть требует, кому он сдался)
розмістила оголошення на ОЛХ, ріелторів не переношу. В результаті лише вони і зводили, супер робота - взяв готове оголошення власника, привів потенційного орендаря і 5000 в кармані. Нуль відповідальності і нічого робити не треба.
Аноним Советчик• 15 сентября в 17:15
Ответ дляСлоник-тоник
Тут не согласна. На олх самый быстрый вариант сдать квартиру. Я как правило или день-в-день, или в течении 1-2 дней сдаю. В тг же через 5 мин объявление улетело вверх и толку ноль