Тривожні сигнали нестачі вітамінів у дитини
Організм дитини постійно розвивається, тому потребує збалансованого надходження поживних речовин. Однак не завжди раціон малюка забезпечує достатню кількість необхідних елементів. Дефіцит мікронутрієнтів може призвести до серйозних порушень здоров'я, тому батькам варто знати основні ознаки авітамінозу. Сьогодні правильно підібрані нутрієнти легко знайти у спеціалізованих точках продажу, зокрема Біотус магазини пропонують широкий асортимент якісних добавок. Проте спершу необхідно навчитися розпізнавати сигнали, які надсилає організм дитини.
Зовнішні прояви дефіциту
Першими «дзвіночками» нестачі корисних речовин стають зміни у зовнішності малюка. Шкіра може стати сухою, схильною до лущення та подразнень. Волосся втрачає блиск, стає ламким, а нігті розшаровуються. Якщо помітили, що губи дитини часто тріскаються, а в куточках рота з'являються заїди - це сигнал про можливу нестачу рибофлавіну або заліза. Обличчя може набувати блідого відтінку, особливо це помітно на слизових оболонках. Батькам слід звернути увагу на ці симптоми та за необхідності проконсультуватися з педіатром, який порекомендує відповідні вітаміни для дітей з урахуванням віку та індивідуальних особливостей організму.
Поведінкові та емоційні зміни
Авітаміноз впливає не лише на фізичний стан, а й на психоемоційну сферу. Діти стають дратівливими, плаксивими, важко концентрують увагу на заняттях. Знижується успішність у школі, погіршується пам'ять. Малюк може скаржитися на швидку втомлюваність навіть після нетривалих фізичних навантажень. Порушення сну - ще один тривожний знак: дитина важко засинає або, навпаки, постійно хоче спати. Зміни настрою без видимих причин, апатія до улюблених ігор та занять також можуть свідчити про дисбаланс корисних елементів.
Фізичні симптоми та захворювання
Нестача вітамінів безпосередньо впливає на роботу імунної системи, що призводить до частих застуд та тривалого одужання. Спостерігається схильність до кровотеч з носа та ясен, синці виникають навіть від незначних ударів. М'язова слабкість, судоми (особливо нічні) вказують на можливий дефіцит магнію або кальцію. До інших проявів належать:
- Порушення апетиту або вибіркове харчування;
- Проблеми з травленням: запори, діарея, здуття;
- Уповільнений ріст та набір ваги порівняно з однолітками;
- Погіршення зору, особливо в присмерку;
- Часті стоматити та інші запальні процеси порожнини рота.
Кожен з цих симптомів заслуговує на окрему увагу батьків. При поєднанні декількох проявів ймовірність авітамінозу значно зростає. Важливо фіксувати тривалість та інтенсивність симптомів, щоб надати лікарю повну картину стану здоров'я малюка.
Коли звертатися до лікаря
Помітивши декілька з описаних ознак, не варто займатися самолікуванням. Призначення препаратів має здійснювати виключно спеціаліст після огляду та, за потреби, лабораторних досліджень. Аналіз крові допоможе визначити конкретні речовини, яких бракує організму. Педіатр розробить індивідуальну схему корекції харчування та порекомендує відповідні комплекси. Компанія Biotus, що працює на ринку з 2015 року, пропонує сертифіковані препарати від перевірених виробників. Регулярні профілактичні огляди та збалансоване меню - запорука здорового розвитку малюка. Пам'ятайте: своєчасне виявлення проблеми запобігає серйозним ускладненням у майбутньому.