Мобілізація засуджених: статті, з якими не візьмуть до армії навіть за власним бажанням
Питання мобілізації громадян, які мають судимість, залишається однією з найбільш обговорюваних тем у правовому полі України. Згідно з чинним законодавством, наявність вироку, особливо якщо він передбачає випробувальний термін (умовне покарання), не є автоматичним звільненням від військового обов´язку. Проте існують чіткі правові межі: певні статті Кримінального кодексу стають абсолютним бар´єром для служби в лавах Збройних Сил.
Умовний термін та армія: кого мобілізують на загальних підставах
Громадяни, звільнені від відбування покарання з випробуванням, офіційно залишаються військовозобов´язаними. Під час мобілізації ТЦК та СП мають повне право викликати таких осіб для оновлення даних, проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) та подальшого направлення до навчальних центрів.
Статус засудженого не знімає людину з обліку, якщо вчинений злочин не належить до категорії особливо тяжких або таких, що загрожують державному ладу. Водночас процедура призову таких осіб має свої особливості, адже ТЦК повинен враховувати обмеження, накладені судом (наприклад, обов´язок з´являтися до органів пробації).
Кейс із практики: чи призивають за перешкоджання діяльності ЗСУ?
Особливу увагу правознавці приділяють випадкам, коли злочин безпосередньо стосується оборонної сфери. На юридичному порталі "" було розібрано ситуацію чоловіка, який має умовну судимість за статтею 114-1 ККУ — «Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань». Громадянин цікавився, чи можуть його мобілізувати з таким вироком.
Адвокат Юрій Айвазян, надаючи роз’яснення на цей запит, підкреслив: особи із судимістю за цією статтею не підлягають призову. Логіка норми полягає у запобіганні доступу до військової служби осіб, чиї дії були прямо спрямовані на шкоду обороноздатності країни. Оскільки цей злочин належить до розділу правопорушень проти основ національної безпеки, наявність такого вироку (навіть без реального терміну ув´язнення) автоматично виключає можливість мобілізації.
«Заборонені» статті: кому закритий шлях до ЗСУ
Окрім перешкоджання діяльності ЗСУ, законодавство України визначає ще кілька категорій злочинів, за якими мобілізація засуджених заборонена:
Злочини проти національної безпеки: державна зрада, шпигунство, посягання на територіальну цілісність.
Тяжкі злочини проти життя та статевої свободи: умисне вбивство двох або більше осіб, вбивство з особливою жорстокістю, зґвалтування чи сексуальне насильство.
Особливо тяжкі корупційні правопорушення: вироки за масштабне розкрадання державних коштів або хабарництво в особливо великих розмірах.
Наявність судимості за цими статтями є юридичним фільтром, який не дозволяє ТЦК призивати таких осіб до лав армії.
Висновок
Мобілізаційне законодавство у 2026 році чітко розмежовує громадян із кримінальним минулим на тих, хто може бути корисним війську, і тих, чия присутність у ЗСУ є неприпустимою з міркувань безпеки. Наявність умовної судимості за більшість побутових чи адміністративних злочинів не є перепоною для служби. Однак, якщо вирок стосується національної безпеки або тяжких злочинів проти особи, закон стоїть на боці обмежень.
Висновок
Анастасия.Я.• вчера в 14:20
За законом не подлежат мобилизации те, кто был осуждён по тяжким и особо тяжким, там где санкции статей начинаються от 5 лет.
На практике мобилизуют ещё как.
Ответ дляАнастасия.Я.
На практике мобилизуют ещё как.
Это очень хорошо. Такие должны идти на штурмы в первых рядах, так сказать искупать кровью вину.
Анастасия.Я.• вчера в 15:48
Ответ дляТриндичіха Байрактар
Очень радостно, что в нашей стране закон работает избирательно ) И суть в том, что люди отбыли свое наказание назначеное судом, и ЗА ЗАКОНОМ должны быть исключены с военного учёта. Но да, анархия мать порядка.
А еще допусти кража, даже мелкая, но в рецедиве, будет тяжкой, и даже одноразовая во время военного положения кстати тоже 5-8 сейчас. Угон, хранение наркотиков в рецедиве (без целей сбыта), незаконное обращение с оружием и боеприпасами и ещё много всего будет тяжким преступлением, но не насильственными.