мистерЛяпсус• 29 июля 2022

А почему в Киеве все говорят "Доброго дня"?

Когда звонишь в какое-то учреждение или колл-центр? Ведь это суржик. "Доброго дня" нужно говорить только когда говоришь"Бажаю доброго дня", а когда здороваешься, нужно говорить "Добрий день". Этот суржик так режет слух...
Чемодан-Вокзал-Майами• 29 июля 2022
Лікуйтеся, це не просто нудно, це якась шиза

автор мистерЛяпсус • 29 июля 2022
Ответ дляСмайлик
Троль - недоучка решил стрелки перевести
Вышло туповато
у вас своя, лавровско-африканская реальность, понимаю
Смайлик• 29 июля 2022
Ответ длямистерЛяпсус
Удалено администрацией...
бибизяна• 29 июля 2022
Не знаю, у меня золотая медаль и красный диплом.
В то время, когда меня учили, правильно было говорить: ’Доброго дня!’
Правила постоянно переписываются с ног на голову. Как сейчас, уже не уверена
автор мистерЛяпсус • 29 июля 2022
Ответ длябибизяна
это есть, любой живой язык все время меняется
ЯниЯ• 29 июля 2022
Наши и писать так начали. Не понимаю почему.
ЯниЯ• 29 июля 2022
Ответ дляMs. Любмая жена
Я в соседней)
Если в Черновцах или Закарпатье, то может быть, там много русскоязычных.
ЯниЯ• 29 июля 2022
Ответ дляМотылек
Т.е. неправильно, что опустили слово ’бажаю’? Когда с вами по телефону прощаются, в магазине, в ресторане и говорят: ’До побачення. Гарного дня’
вы тоже всех исправляет?
Гарного дня - це правильна форма - це побажання. Я спеціально дивилась в свій час, коли цю форму впроваджували на роботі....
ЯниЯ• 29 июля 2022
Ответ длямистерЛяпсус
https://op.ua/news/osvita-v-ukraini/dobrogo-dnya-c...
Але Гарного дня - це правильна форма.

СССРовна• 29 июля 2022
Коли промовляєш Доброго дня, то ти бажаєш вдалого дня
Коли ж говориш Добрий день, то звідки тобі відомо, добрий день у цієї людини чи ні.
Як по мені, то вірніше доброго дня
ЯниЯ• 29 июля 2022
Ответ длямистерЛяпсус
це - норми мови. доброго ранку - русизм
Доброго ранку - це правильно. Ви неуважно читали свої зсилки.
Под пытками• 29 июля 2022
Ответ дляМотылек
А ещё говорят ’гарного дня’ или ’приємного вечора’. Или все равно правильно ’ гарний день’ и ’приємний вечір’?
Доброго ранку.
Добрий вечір або доброго вечора( обидва варіанти вірні).
Але- добрий день.
Безграмотные 🤦‍♀️
Чумачечая_• 29 июля 2022
Ответ дляХдеЯсь?
Доброго вечора, ми з України 🇺🇦Ось це як раз правильне звернення. В інших випадках Добрий ранок і добрий день.
Я всегда считала, что это как пожелание, а не констатация факта.
Или какое пояснение выражению Добрий день ?
Чумачечая_• 29 июля 2022
Ответ дляСтелькаОТединицы
Ну, что же, простите неидеальных людей, с которыми вам приходится пересекаться)
чего вы простите прощения у снобов ?
Под пытками• 29 июля 2022
Ответ дляСССРовна
Як по мені, то вірніше доброго дня
Добрий день, це привітання.
Ви б хоч правопис почитали чи шо.
Перш ніж свої мнєнія тут писати.
Правильний варіант-добрий день.
А бажати доброго дня можна, як і гарного і вдалого і т д.
Чумачечая_• 29 июля 2022
Ответ длямистерЛяпсус
украинцы и украинки, я вас люблю
а вы русская ?
Наивная Хо• 29 июля 2022
Какая чушь, я из Киева, всегда говорю ’Добрый день’, правда на русском. И чего именно в Киеве, намекаете что в Киеве на суржике разговаривают, так вот, киевляне, в большинстве своём русскоязычные, хотя много приезжих.
Пушап Ми• 29 июля 2022
Ой, русизм )
А чтой-то слова на иностранный манер никого не бесят? Ими так засрали речь, что иногда и непонятно, о чем речь, особенно старшему поколенияю.
Автор агрится , как говорят мои дети.
СтелькаОТединицы• 29 июля 2022
Ответ дляЧумачечая_
чего вы простите прощения у снобов ?
Я не прошу) Я предлагаю ’простить недостатки окружающим’= принимать людей такими, как они есть)

Под пытками• 29 июля 2022
Ответ дляПушап Ми
Ой, русизм )
Автор агрится , как говорят мои дети.
Не смешно вообще-то. Если борщ варить на кухне, то какаразница.
В если тебе письма безграмотные шлют, начиная с «Доброго дня» то надо бы и правописание выучить.
СтелькаОТединицы• 29 июля 2022
Ответ дляПушап Ми
Ой, русизм )
Автор агрится , как говорят мои дети.
Вот слово ’агрится’ меня реально бесит)
Куда ж без меня• 29 июля 2022
Коли кажуть ’Здоровенькі були’ вітаються чи бажають здоров´я?
Пушап Ми• 29 июля 2022
Автор, объясните, почему в топ-20 успешных стран большинство - двуязычные ? Объясните, как живет Швейцария, Норвегия, Австралия... У них вообще нет родного языка.
Вы уверены, что это так мега-принципиально , добрий чи доброго ?
Чумачечая_• 29 июля 2022
Ответ дляСтелькаОТединицы
ай, люди, которых раздражают мелочи произношения, похоже не желают быть великодушными ))
А может и не могут , ибо не выработали в себе такое качество из-за гордыни ( размышления на тему ))))
Дайте подуться• 29 июля 2022
Ответ длямистерЛяпсус
в ИФО провели 4 месяца, там все говорят день
Ну какой суржик? Вы хоть понимаєте, что такое суржик? Вот, кстати, на днях как раз слышала разъяснение филолога. Правильно и так и так. При употреблении словосочетания ’доброго дня’ - это больше как пожелание. При этом слово ’бажаю’ не употребляется. Вы же не употребляете его при пожелании спокойной ночи.
ВундерКИНГ• 29 июля 2022
Ответ дляПод пытками
Доброго ранку.
Але- добрий день.
Безграмотные 🤦‍♀️
’Добрий вечір’ - привітання. ’Доброго вечора’ - прощання чи побажання. Якщо ви вживаєте слово ’вірний’ українською в значенні ’правильний’, ви помиляєтесь. Це русизм. Вірним може бути друг, дружина, пес, захисник. Використання слів може бути тільки правильним.
Николь1986• 29 июля 2022
Это сокращенно от бажаю. Все правильно говорят.
ВундерКИНГ• 29 июля 2022
Зізнавайтеся, ви кажете ’Доброго дня!’?

Зі мною так вітаються щодня в усіх закладах, на що я відповідаю ’Добрий день!’ і бачу в очах того, хто вітається, непохитну впевненість у тому, що він знає мову краще за мене.

Багато хто тепер думає, що українською тільки так і треба вітатися. Вочевидь, ця форма виникла під впливом ’Доброго ранку!’, і мовці її підхопили, бо такої немає в російській мові. І сталося це всього 10–12 років тому (спостереження Олександра Авраменка). Анатолій Жилавий у своїй статті ’Як правильно вітатись’ згадує іронійні слова професора Пономарева: ’Форму ’Доброго дня!’ придумали люди, які раніше російську викладали як іноземну, а тепер українську викладають як рідну’.

Українці віками віталися ’Добрий день!’ і ’Добрий вечір!’. Саме форми в називному відмінку наявні і в народній творчості, і у творах письменників. Натомість ’Доброго дня! і ’Доброго вечора!’ майже відсутні і там, і там. Вони відгонять штучністю ще й тому, що люди часто вітаються так для буцімто культурнішого (читай улесливішого) звучання, забуваючи, що вітальні формули самі по собі є побажаннями. У різних піснях ми чуємо ’Добрий день вам, люди добрі!’, ’Добрий вечір тобі, пане господарю!’ і так далі. А побажання ’Гарного вам дня!’, ’Вдалого вам дня!’ говорять на прощання, а не при зустрічі.

В інших слов’янських мовах теж використовуються форми в називному відмінку: dzień dobry (польська), dobrý den (чеська), dobrý deň (словацька), добры дзень (білоруська), добар дан (сербська). До речі, поляки не мають аналога формі ’Доброго ранку!’ — з самого рання вони кажуть ’Dzień dobry!’. В Україні теж переважно говорять ’Добрий день!’ від самого ранку — це не помилка. Можна сказати і ’Добрий ранок!’. Але, як сказано в ’Російсько-українському словнику сталих виразів’ 1959 р. (І. О. Вирган, М. М. Пилинська), в народній мові вже зранку найчастіше кажуть ’Добридень!’. До речі, стягненi форми вiтань ’Добридень!’ i ’Добривечiр!’, окрім того, що дуже гарні, не мають аналогів у сусідніх мовах.

Тож запам´ятайте: правильно казати ’Доброго ранку!’ (варіант ’Добрий ранок!’ у корпусі текстів трапляється рідше), ’Добрий день!’ / ’ДобрИдень!’, ’Добрий вечір!’ / ’ДобрИвечір!’, ’Добраніч!’ / ’На добраніч!’.

⚠️ Етикетні формули — це стійкі сполуки слів (фразеологічні одиниці), видозмінюючи які порушуємо мовну норму.

Дві тези, які лунають у коментарях найчастіше:

1️⃣ ’Добрий день!’ — це констатація факту, а не побажання.

Це не так. Вважається, що це скорочений варіант від ’Дай, Боже, добрий день!’, як і ’Доброго дня!’ — скорочене ’Бажаю доброго дня!’. І те, і те — побажання.
І навіть якщо пристати на версію, що ’Добрий день!’ — це констатація, філологиня Наталя Марченко коментує: ’Такого роду усталені вирази сформувалися в часи ’міфічні’, коли слово мало силу й ним на марне не кидали. Стрічаючись, люди встановлюють правила світобудови на мить зустрічі. ’Добрий день!’ — тобто ми в цю мить стрілися, і це добрий час, і добре місце, і ми добрі люди, і для всіх ця зустріч закінчиться добре. А вже після розмови, якщо така відбулася, чи іншої взаємодії, залежно від результату, звучать побажання: або ’Доброго вам здоров´я!’, ’Доброго дня!’ тощо, або ’Щоб тобі дорога колом стала!’. Мова — це сенси, спосіб осягнення світобудови, творення, а не набір правил’.

2️⃣ Чому ж тоді ’Доброго ранку!’ можна?

Мовознавець Олександр Скопненко пояснює, що народний мововжиток узагалі не орієнтується на частини доби під час привітання. ’Добрий день!’ або ’Добридень!’ казали і кажуть, незалежно від того, настав ранок чи вечір. Це підтверджують численні спостереження за живим народним мовленням. У російсько-українському словникові за ред. А. Кримського та С. Єфремова (1924–1933) укладачі навіть подали відповідну ремарку, що ’тільки в інтелігентів’ уживані форми ’До‌брого ра‌нку!’; ’Добри‌вечір!’; ’Добра‌ніч!’; ’На добра‌ніч!’. Зауважте, форми ’До‌брого дня!’ немає. Чому ж тоді ’Доброго ранку!’ є? Наталя Марченко коментує: ’Саме на ранок припадав пік завантаженості роботою, тож вранці не мали часу на розмови, а могли хіба що побажати стрічному добре з усім упоратися’.

Говорімо та пишімо правильно, а саме ’Добрий день!’ та ’Добридень!’, а не ’Доброго дня!’.
Татьяна Марина• 29 июля 2022
Ответ дляЛамзак_сдутый
То никто не знает как правильно
Доброго ранку
але Добрий день, Добрий вечір
Єдина вірна відповідь
Кнопус• 29 июля 2022
Ответ дляВундерКИНГ
А може людина не хоче вітатися, а одразу на привітання прощається