мистерЛяпсус• 29 июля 2022
А почему в Киеве все говорят "Доброго дня"?
Когда звонишь в какое-то учреждение или колл-центр? Ведь это суржик. "Доброго дня" нужно говорить только когда говоришь"Бажаю доброго дня", а когда здороваешься, нужно говорить "Добрий день". Этот суржик так режет слух...
Чумачечая_• 29 июля 2022
Ответ дляСССРовна
Коли промовляєш Доброго дня, то ти бажаєш вдалого дня
Коли ж говориш Добрий день, то звідки тобі відомо, добрий день у цієї людини чи ні.
Як по мені, то вірніше доброго дня
ВундерКИНГ• 29 июля 2022
Ответ дляКнопус
А може людина не хоче вітатися, а одразу на привітання прощається
О, тоді все правильно. :)
ВундерКИНГ• 29 июля 2022
Ответ дляКнопус
Щось типу такого.
- Як укранською буде ’давай, до свіданья!’?
- Доброго дня!
:)
- Доброго дня!
:)
Луноликая Вика• 29 июля 2022
Потому что большинство населения Киева русскоязычные. Сама удивилась. Я на державній, а они по- русски. То де самое и в БЦ
СтелькаОТединицы• 29 июля 2022
Ответ дляЧумачечая_
ай, люди, которых раздражают мелочи произношения, похоже не желают быть великодушными ))
А может и не могут , ибо не выработали в себе такое качество из-за гордыни ( размышления на тему ))))
)Обычно это из-за того, что присутствуют некие требования к себе, которые не очень то легко и даются, а кто-то рядом вдруг позволяет себе не заморачиваться. Обидно же?) И несправедлииво)
Чумачечая_• 29 июля 2022
Ответ дляСтелькаОТединицы
т.е таки снова гордыня рулит ? ))))
тогда пусть так и будет ))
побудем снисходительными )))
АфродитаПетровна• 29 июля 2022
Ответ длямистерЛяпсус
Понимаю вас, в Киеве все так говорят, но правильно ’Бажаю доброго дня’
Но то і є побажання. Тому доброго дня - правильно. Хоча добрий день - мені здається, теж правильно.
Штора с кисточкой• 29 июля 2022
Тут тепер бляха щодня теми «в Україні український суржик, тому ми ним не говоритимемо». Давайте відверто - в Україні і російської немає, в нас пародія на цю мову. Послухати банально як говорять філологи в москві/пітері. Тому досить гнати на українську, самі «разгавариваете» так що гидко слухати
Катастрофа• 29 июля 2022
Автор, поумничала. Да, я тоже это видео недавно смотрела, там, слово в слово то, что вы написали в топике. Бажаю доброго дня чи добрий день і ніяк інакше.
Первоклашка Я• 29 июля 2022
Ответ длямистерЛяпсус
Но я стремлюсь к нейтив
В українській на западнОй багато ,,іностранних,,слів , а в рузкой нЄт, нейтив - ісконно
рузкомовне слово
Херсон це Україна• 29 июля 2022
Ответ длямистерЛяпсус
я люблю чистые языки, без суржика
Вам допомогти купити квиток туди, звідки прийшли Ваші ’асвабадітелі’?
МошеЙница• 29 июля 2022
Ответ длямистерЛяпсус
Ні, ’бажаю гарного дня’, чи ’бажаю приємного вечора’
Бажаю просто пропускають,це і так зрозуміло .
Форточка• 29 июля 2022
Ответ дляMs. Любмая жена
Не знаю, я тоже здесь спрашивала. Это не только в Киеве, везде. И в знаменитой фразе тоже..
Я понимаю значение ’Доброго дня’ это как пожелание с порога на хороший день опуская слово ’бажаю’. Сама использую в качестве приветствия. Мне нравится его смысл.
inneska-85• 29 июля 2022
Ответ дляКатастрофа
Никто не говорит ’бажаю’.просто Добрий день, и просто Добрий вечір.
Mariya Prokhorova• 29 июля 2022
Ответ длямистерЛяпсус
Доброго ранку - вірно
Слово ’ вірно’ не правильно ! автор !
Краще сказати ’ правильно’
Невидимка• 29 июля 2022
Ответ длямистерЛяпсус
я люблю чистые языки, без суржика
и что? любите. никто не запрещает.
Пищалка• 29 июля 2022
Ответ длямистерЛяпсус
це - норми мови. доброго ранку - русизм
Чому русизм, якщо ’доброе утро’?
Ви маєте на увазі вітання, чи побажання в кінці розмови?
Якщо останнє, то це, скоріш, калька від ’have a good...’
Невидимка• 29 июля 2022
Ответ длямистерЛяпсус
они всегда могут начать говорить правильно, я тоже делала много ошибок
из- за того, что Вам так нравится? сильно! весь мир кружится вокруг Вас?
Copy-Paste• 29 июля 2022
Это не суржик, а красота речи. В школе многие учителя так говорят, мне тоже режет слух.
Mariya Prokhorova• 29 июля 2022
Ответ длябибизяна
Не знаю, у меня золотая медаль и красный диплом.
В то время, когда меня учили, правильно было говорить: ’Доброго дня!’
Правила постоянно переписываются с ног на голову. Как сейчас, уже не уверена
І так , і так -правильно !
Я в дамках• 29 июля 2022
Ответ длямистерЛяпсус
это суржик и русизм
Это осовременивание языка, не более. Нынешний язык очень сильно отличается от языка Франка, но это естественно и не страшно. Язык не статичен, он меняется под реалии.
Тріль!• 29 июля 2022
Когда-то нас учитель учила, что правильно доброго дня, вечера, ранку!
Будто желаешь этого
Гугла не было, поэтому не проверяла.
Сейчас проверила. Правильно: Доброго ранку! Добрий день! Добрий вечір!
Но за мою жизнь правила укр мови менялись несколько раз. Поэтому как было раньше ХЗ. Может поменялось. Я не филолог.
Не вижу ничего страшного, если со мной поздороваться не по правилам филологическим.
Будто желаешь этого
Гугла не было, поэтому не проверяла.
Кисельная барышня• 29 июля 2022
Ответ дляХдеЯсь?
Доброго вечора, ми з України 🇺🇦Ось це як раз правильне звернення. В інших випадках Добрий ранок і добрий день.
НІ. НІ НІ, ЧОМУ ВВОДИТЕ ЛЮДЕЙ В ОМАНУ????
Доброго ранку, але ДОБРІЙ ДЕНЬ
Исправлялочка• 29 июля 2022
Ответ дляЧудо Ф_ф КеДаХ
Все так, але трішечки не так))
Правильно: ’добрОГО ранкУ’, ’добрИЙ день’, ’добрИЙ вечір’.
А є ще скорочення Добридень і Добраніч )))
Ответ дляВундерКИНГ
Зізнавайтеся, ви кажете ’Доброго дня!’?
Зі мною так вітаються щодня в усіх закладах, на що я відповідаю ’Добрий день!’ і бачу в очах того, хто вітається, непохитну впевненість у тому, що він знає мову краще за мене.
Багато хто тепер думає, що українською тільки так і треба вітатися. Вочевидь, ця форма виникла під впливом ’Доброго ранку!’, і мовці її підхопили, бо такої немає в російській мові. І сталося це всього 10–12 років тому (спостереження Олександра Авраменка). Анатолій Жилавий у своїй статті ’Як правильно вітатись’ згадує іронійні слова професора Пономарева: ’Форму ’Доброго дня!’ придумали люди, які раніше російську викладали як іноземну, а тепер українську викладають як рідну’.
Українці віками віталися ’Добрий день!’ і ’Добрий вечір!’. Саме форми в називному відмінку наявні і в народній творчості, і у творах письменників. Натомість ’Доброго дня! і ’Доброго вечора!’ майже відсутні і там, і там. Вони відгонять штучністю ще й тому, що люди часто вітаються так для буцімто культурнішого (читай улесливішого) звучання, забуваючи, що вітальні формули самі по собі є побажаннями. У різних піснях ми чуємо ’Добрий день вам, люди добрі!’, ’Добрий вечір тобі, пане господарю!’ і так далі. А побажання ’Гарного вам дня!’, ’Вдалого вам дня!’ говорять на прощання, а не при зустрічі.
В інших слов’янських мовах теж використовуються форми в називному відмінку: dzień dobry (польська), dobrý den (чеська), dobrý deň (словацька), добры дзень (білоруська), добар дан (сербська). До речі, поляки не мають аналога формі ’Доброго ранку!’ — з самого рання вони кажуть ’Dzień dobry!’. В Україні теж переважно говорять ’Добрий день!’ від самого ранку — це не помилка. Можна сказати і ’Добрий ранок!’. Але, як сказано в ’Російсько-українському словнику сталих виразів’ 1959 р. (І. О. Вирган, М. М. Пилинська), в народній мові вже зранку найчастіше кажуть ’Добридень!’. До речі, стягненi форми вiтань ’Добридень!’ i ’Добривечiр!’, окрім того, що дуже гарні, не мають аналогів у сусідніх мовах.
Тож запам´ятайте: правильно казати ’Доброго ранку!’ (варіант ’Добрий ранок!’ у корпусі текстів трапляється рідше), ’Добрий день!’ / ’ДобрИдень!’, ’Добрий вечір!’ / ’ДобрИвечір!’, ’Добраніч!’ / ’На добраніч!’.
⚠️ Етикетні формули — це стійкі сполуки слів (фразеологічні одиниці), видозмінюючи які порушуємо мовну норму.
Дві тези, які лунають у коментарях найчастіше:
1️⃣ ’Добрий день!’ — це констатація факту, а не побажання.
Це не так. Вважається, що це скорочений варіант від ’Дай, Боже, добрий день!’, як і ’Доброго дня!’ — скорочене ’Бажаю доброго дня!’. І те, і те — побажання.
І навіть якщо пристати на версію, що ’Добрий день!’ — це констатація, філологиня Наталя Марченко коментує: ’Такого роду усталені вирази сформувалися в часи ’міфічні’, коли слово мало силу й ним на марне не кидали. Стрічаючись, люди встановлюють правила світобудови на мить зустрічі. ’Добрий день!’ — тобто ми в цю мить стрілися, і це добрий час, і добре місце, і ми добрі люди, і для всіх ця зустріч закінчиться добре. А вже після розмови, якщо така відбулася, чи іншої взаємодії, залежно від результату, звучать побажання: або ’Доброго вам здоров´я!’, ’Доброго дня!’ тощо, або ’Щоб тобі дорога колом стала!’. Мова — це сенси, спосіб осягнення світобудови, творення, а не набір правил’.
2️⃣ Чому ж тоді ’Доброго ранку!’ можна?
Мовознавець Олександр Скопненко пояснює, що народний мововжиток узагалі не орієнтується на частини доби під час привітання. ’Добрий день!’ або ’Добридень!’ казали і кажуть, незалежно від того, настав ранок чи вечір. Це підтверджують численні спостереження за живим народним мовленням. У російсько-українському словникові за ред. А. Кримського та С. Єфремова (1924–1933) укладачі навіть подали відповідну ремарку, що ’тільки в інтелігентів’ уживані форми ’Доброго ранку!’; ’Добривечір!’; ’Добраніч!’; ’На добраніч!’. Зауважте, форми ’Доброго дня!’ немає. Чому ж тоді ’Доброго ранку!’ є? Наталя Марченко коментує: ’Саме на ранок припадав пік завантаженості роботою, тож вранці не мали часу на розмови, а могли хіба що побажати стрічному добре з усім упоратися’.
Говорімо та пишімо правильно, а саме ’Добрий день!’ та ’Добридень!’, а не ’Доброго дня!’.
2️⃣ Чому ж тоді ’Доброго ранку!’ можна?
От ніби розумна людина, а не розуміє, що мова змінюється і змінюється кожен день і змінювалася раніше, це абсолютно нормальний процес для будь-якої живої мови.
Ми ж зараз не старослов´янською говоримо, слава богу
Исправлялочка• 29 июля 2022
Ответ длямистерЛяпсус
це - норми мови. доброго ранку - русизм
В русском как раз Доброе утро, а не Доброго утра.