* * * * *
Мене, україномовного українця, ЗАВЖДИ прєтісняла російська мова.
Так було завжди.
Мене прєтісняла російська, коли ще малим я не міг дивитися українських мультиків, бо були лише російські.
Мене прєтісняла російська, коли нас змушували в школі читати депресивну російську літературу.
Мене прєтісняла російська, коли мене демонстративно не хотіли обслуговувати в київській кав’ярні, бо я говорив українською.
Мене прєтісняла російська, коли в Одесі я не міг замовити таксі, бо операторка не розуміла українською фрази “можна машину до Деребасівської”, а в Херсоні зверхньо кривляли мою мову.
Мене прєтісняла російська, коли мої однокласнники, приїхавши на літо з Києва гаварілі па-рускі, “патамуша мнє так удобнєй, панімаєш”?
Мене прєтісняла російська, коли я закінчивши університет, не міг знайти жодного україномовного журналу в Києві, щоб пройти стажування.
Мене притєсняла російська, коли служба підтримки Розетки, адміністрації готелів чи УкрЗалізниця відмовлялися обслуговувати мене українською.
І я відверто шокований, коли зараз говорять про якесь обмеження прав російськомовних.
Серйозно? Всіх все влаштовувало, коли було навпаки? Чому тоді не було такого обурення?
Нагадаю, українська знищувалася століттями і лише зараз почала справді розвиватися.
Нагадаю, що росіяни на окупованих територіях в першу чергу спалюють наші книжки та замінюють україномовні знаки.
Мені здається, ми інколи буваємо надто толерантними, а треба відстоювати своє.
Якщо не забули – досі триває війна з роsією.
Ніхто не забороняє розмовляти російською в побуті, але якщо комусь незручно творити контент українською, вони можуть переїхати на чудову країну трішки східніше, де тою мовою говорять, і не засмічувати наш інформаційний простір.
Я живу в Україні, у нас є своя чудова мова, роsія напала на нашу країну, тому:
мені незручно російською
і для мене є різниця,
особливо зараз, коли ми обираємо своє майбутнє.
Автор: Ivan Baidak
Так було завжди.
мені незручно російською
і для мене є різниця,
Автор: Ivan Baidak
Ответ дляklux
Использовать нужно все шансы, просто эффект от разных действий сейчас очень отличается
А поводу притеснений языка - я никогда не сталкивалась с притеснением украинского. Хотя да, выборка у меня маленькая - студенты в универе, туристы в городе, ну и друзья из других частей Украины.
Зато не сосчитать, сколько помоев на меня вылили с февраля за мой язык. Хотя и никуда не уехала, не спряталась, пытаюсь помочь делом. Самое забавное, что практически вся грязь идет от украинцев за рубежом ))) а украиномовные переселенцы тут еще ни разу не спросили меня, почему я говорю на русском. Они просто помогают
У нас с вами разный опыт, это нормально. За русский меня не ущемили ни разу нигде, а вот за попытки разговаривать на украинском насмешки и пренебрежение были. До 2014 года, потом притихли. Киев, если что.
Ответ дляMrs.Ochmonek
Ви так, і володієте, і не маєте упереджень.
Але ж не всі, як ви, на жаль.
Так, володію, і навіть думаю українською без перекладу думок, коли пишу, наприклад. Але не буду забувати свою рідну російську і говорити нею лише пошепки ’у себе вдома хоч китайською’. Бо живу в державі, де мої мовні права захищені законом.
Ответ дляYammystar
Я не ходила в ’шокавом састаяніі’. Я просто зараз це згадала. А шо обовязково бути бидлом і ржати на співробітником? Класні цінності ви захищаєте.
это была шутка. они очень часто шутят и обычно люди шутки понимают. вообще одесские шутки многим нравиться. там ничего не было личного и связанного с оскорблением укр яз. так бы и продолжали разговаривать. я бы ответила: так, звикайте. а вы сделали из этого какую то ценность. и восприняли как посягательство. глупо.
Ответ дляSvetrise
Шутка це коли смішно обом. А не лише жартівнику.
Ответ дляSvetrise
То була не шутка. Той менеджер срався зі всіма, наглий і борзий. Потім мою колегу ледь не матюкав одного разу. Я можу розрізнити жарт і реальне хамство.
1234svetsvet• 25 октября 2022
Вы бы чем обсуждать этот бред подумали, почему мы до сих пор транзитируем рос газ и почему Россия и Белоруссия в этом году одни из самых больших поставщиков горючего для Украины.
Ответ дляМаргаритаЛьвовна
кому-то нафига, кому-то нет. не нравится - не читай, то ж такое. это в разных предметах ведь изучалось - украинской и зарубежной литературы.
опять же как всегда возникает вопрос - что нельзя считать своим? Гоголь, Булгаков - их куда? литераторов местного масштаба (курс ’литература ридного краю’ - куда? на левобережной в творчестве исторически использовали два языка. всё, их запретить? я не знаю. слава богу, в миносвиты не работаю))
Я взагалі про заборону не писала, а писала, що нашого мало, розповсюдження, подання цікавого матеріалу. А не, діти, хто хоче-читайте. Ну так і англ.достатньо. Але ж не читає більшість. На сьогодні більшість дітей взагалі не любить читати. Я для себе тільки з дитиною відкрила Всеволода Нестайко і ще багатьох інших.
Ответ дляSvetrise
какое ж горе случилось. одессит посмеялся и столько лет вы ходили в шоковом состоянии. наверно, даже опустошённой. это ведь надо такое было сказать.. в его словах ведь одни оскорбления, он просто уничтожил вас как личность.. плачу вместе с вами.
Дело в том, что она вообще не обязана знать русский язык и на нем общаться. Реплика клиента нетактична, унизительна и крайне неуместна.
Ответ для1234svetsvet
А за темою? Створіть свій допис за наведеною темою і там це обговорюйте, а не вказуйте автору що їй читати і постити.
МаргаритаЛьвовна• 25 октября 2022
Ответ дляanabelia
отакої(
мне казалось, Нестайко был в каждом доме еще до 90-х. раньше, кстати, его не было в школьной программе, только вот тоже у ребенка появился.
Ответ дляМаргаритаЛьвовна
хто розказував?
в любом случае, основное воспитание - это семья. если родители сами читают на украинском и покупают книги в семейную библиотеку, а также не сочиняют бред про ’модный язык и не модный’, - у детей формируются верные установки.
лично я даже Брэдбери и про Штирлица на украинском читала и не задумывалась, что что-то не так. или поэзию прибалтов, сказки народов Кавказа...
Прибалтів ?
Віє срсром.
Країни Балтики взагалі то
Віє срсром.
Країни Балтики взагалі то
Ответ дляMandarinaS
Кривой Рог, пединститут, 1991 год- все перешли на украинский язык. Да, преподам было трудно, особенно с терминами. Но тем не менее все абсолютно предметы велись на украинском языке. И никто не возмущался.
Харьков 2000 -2006 политех, все на русском. Второе образование 2013 пед универ. спрашивали на каком хотим, мы выбирали русский.
Ответ дляМаргаритаЛьвовна
отакої(
У мене не було. У мене була Агнія Барто, Михалков і Чуковський. А потім шкільна література, в якій було багато російських письменників або іноземних.
МаргаритаЛьвовна• 25 октября 2022
почему-то не могу ответить прямо на пост 1362.
страны Балтии. а народы в целом одним словом вы как назовете??
чи аби прискіпатися?
Ого, як тема живе)
Згадала за ’притестения’. Я вільно володію обома мовами. Вчила їх з садочка, потім у школі. Українська була щодня, російська - два рази на тиждень. Фото у вишиванці у мене є ще із 80-х.
Хто хотів, той вчив. Поганому танцюристу самі знаєте, що заважає)
МаргаритаЛьвовна• 25 октября 2022
Ответ дляZelenkа
Ого, як тема живе)

Ответ дляanabelia
а Тореодори з Васюківки читали? я пам´я таю, дуже подобалась в дитинстві, а ще В. Близнець ’ Женя і Синько’
Взагалі не розумію мовного питання. Свідома нація обирає мову своєї країни, яка її ідентифікує. А те, що перехідний період важкий, так завжди. Я коли сварюся на доньку переходжу на російську, бо лайливих слів укр. не знаю. І ще є проблема з укр.відповідниками таких слів як неряшливость, небрежность, начитанность і тп
Ответ дляМаргаритаЛьвовна

І ще додам: я не з Тернополя чи Львова. Біла Церква, причому військове російськомовне місто. І школи були чисто російськомовні для дітей військових і то, там вчили українську. І літературні вечори робили, бо я вічно ходила декламувати вірші. І на хор ходила, співали українських пісень.
Де кого притісняли?
Ответ дляМаргаритаЛьвовна
не исключаю, что ’в каждой избушке’, то есть на местах, свои погремушки были.
но, по-моему, интерес к Лермонтову не исключает интереса к Шевченко.
Не забувайте,Лермонтов ,ще той мудак.
Перлися,на чужий Кавказ з війною,ще й дивувалися,що горці не вчать великий русский язик.Дев’ятикласники в українських школах до 2022 року обов’язково вивчали роман Михайла Лермонтова «Герой нашого часу». Цей твір перенасичений мотивами колоніалізму, патріархальної та імперської зверхності. Ось як, наприклад, попутник головного героя Григорія Печоріна описує людей, які живуть на Кавказі:
«Так-с! Жахливі бестії ці азіати! Ви думаєте, вони допомагають, коли кричать? А чорт їх розбере, що вони кричать? Воли ж їх розуміють; запряжіть хоч двадцять, та тільки вони крикнуть по-своєму, воли все ні з місця… Жахливі крутії! А що з них візьмеш?.. Люблять гроші драти з переїжджих… Розбалували шахраїв! Побачите, вони ще з вас на горілку візьмуть. Я вже їх знаю, мене не обкрутять!»
Імперець і кацап,як є.
русня- перший сорт, всі інші народи ,як придатки .
Мразота Лермонтов ваш
Імперець і кацап,як є.
Мразота Лермонтов ваш
МаргаритаЛьвовна• 25 октября 2022
Ответ длянова_Я
ще ’Діамантовий берег’ Сенченка.
это с Харьковщины писатель. я его привожу в пример тем, кто считает, что ’ну не говорили на Харьковщине на украинском никогда’.
Ответ дляZelenkа
Ого, як тема живе)
Звісно, хто хотів, вчив. Західному регіону це не треба розповідати, бо у них мова була поряд. Всім іншим треба було виходити з зони комфорту і самотужки вдосконалюватися і бути білою вороною.
МаргаритаЛьвовна• 25 октября 2022
Ответ дляanabelia
ахах))
я наоборот в сердцах перехожу на укр. пословицы и выражения. потому что так ругались бабушка и мама на меня (восточный регион причем)
Mrs.Ochmonek• 25 октября 2022
Ответ для1234svetsvet
Ви можете відкрити тему про газ, а не розказувати нам про брєд