Млинці зі смайликом• Изменено 26 января 2025

Новые правила 2025. Сможет ли ребёнок пересечь без разрешения отца в 16 лет гра

Гулял всю, жизнь. 14 лет. Время от времени появлялась на горизонте его знакомая. Орал, что просто без интима знакомая.
Завёл ещё ребёнка, с ней. С которой нет интима. Женился. Про своего не вспомнил ни разу. Больше 10 лет прошло.
И собственно, вопрос. Разрешение сказал, не даст ! Мстит мне. Помнит обиду.
Сможет ли ребёнок в 16 выехать один? У меня не будет возможности сопровождать.
Відморожена• 27 января 2025
Ответ дляЯйцеголовая
Не правда. Минулого року кілька разів пересікали кордон, щоразу хотіли дозвіл від тата
Это не правда
автор Млинці зі смайликом • 27 января 2025
Ответ дляКоролева Сарказма
А ви казали писали у законі 😂
То про візовий режим. Думала , ще якісь про дітей пункти.
Ответ дляКАПСЛОЧНИЦА
На рахунок поляків - вони мають право не впустити.
Хоча майже завжди пропускають.

Просто, якщо, наприклад, той рідкісний випадок, що не впустять і буде їхати бусом, то завертають весь бус, як правило.
Тому, не всі беруть.

Також крайній варіант: зробити довіренність на водія. Або хоча б попрости його сказати, що хлопець з ним.
Дякую
Ответ дляЯйцеголовая
Так. Того навіть турагенстаа не беруть без 2 дозволів. Таке було в нас вже.
КАПСЛОЧНИЦА• 27 января 2025
Ответ дляИзЮмрудная
Ну так головне - виїхати. Про поляків у них на сайті можна почитати
Ні.
Виїхати з України в 16 наразі - не проблема.
При в’їзді на територію ЄС можуть виникнути нюанси (рідко).
Відморожена• 27 января 2025
Ответ дляМлинці зі смайликом
Нет, уже были большие проблемы
Какие проблемы?
Ему уже не надо разрешение.
Ответ дляГірчинка
У кого были проблемы? И что за проблемы?
С пересечением границы
КАПСЛОЧНИЦА• 27 января 2025
Ответ дляМлинці зі смайликом
С пересечением границы
Ви ж писали, що його просто не узяли. А не те, що на самому кордоні виникли проблеми.
Ответ дляГірчинка
В 16 лет не хотели брать? Или ребенку было меньше?

Если в 16, значит такие организаторы, что не в курсе законов
Меньше было.
Відморожена• 27 января 2025
Ответ дляМлинці зі смайликом
Не давал разрешение, была коллективная поездка. Организаторы не взяли , сказали будут проблемы. Другие тоже не хотели брать без разрешения именно обоих родителей.
Так логично. Без вас - надо разрешение. С вами - не надо.

А с 16 лет не надо ни от кого
IQ 80• 27 января 2025
Ответ дляМлинці зі смайликом
Не подходит. Не будет возможности .
Мне там уже рукалицо лепят, я не обратила внимание задавали ли какие-то вопросы тому парню, но водители с мамой спорили долго, перевозчик по какой-то причине распорядился 16+ одних не брать, потому что могут высадить на границе, сказали водители, что это недавно такое. Многие пишут, что пока пропускают, но вы изучите вопрос и еще зависит от страны куда ехать, потому что наши пустят, не пустить могут пограничники страны куда будет ехать, я ехала в Словакию.
Ответ дляКоролева Сарказма
Ви б визначилися із тим, що вас цікавить. А то все у купу.
До 16 років ,один не виїде. Тільки із заявою від обох батьків.
До 16 років з мамою - від батька нічого не потрібно
З 16 років - самостійно без будь-яких документів від батьків
От дякую. Зрозуміло
КАПСЛОЧНИЦА• 27 января 2025
Ответ дляМлинці зі смайликом
Меньше было.
Це АБСОЛЮТНО інша ситуація, ніж коли є повних 16.
Эта_Шикарна)• 27 января 2025
Ответ дляЯйцеголовая
какая граница? я с 2022 постоянно с детьми езжу - никто никогда разрешение не спрашивал, оно не нужно
Ответ дляКАПСЛОЧНИЦА
Ну з перетином кордону проблеми. Не на самому кордоні. З людьми , які організували поїздку.
КАПСЛОЧНИЦА• 27 января 2025
Ответ дляМлинці зі смайликом
То це ясно.
Небоброїдка• 27 января 2025
Дочь сама ездит заграницу , 16 лет, разрешение нужно
Ответ дляНебоброїдка
Тут мне все хором писали не надо.

Спасибо Вам.

Сомневаюсь тоже.
КАПСЛОЧНИЦА• 27 января 2025
Ответ дляНебоброїдка
Ось той дозвіл, про який я писала.
Небоброїдка• 27 января 2025
Ответ дляМлинці зі смайликом
Тут мне все хором писали не надо.

Спасибо Вам.

Сомневаюсь тоже.
Ездила 2 раза на осенние и зимние каникулы, разрешение нужно
Из Кукуева я• 27 января 2025
Ответ дляЯйцеголовая
який пункт? Тому що це брехня, питання лиш назо ви розповсюджуєте брехню? якщо дитина їде з одним із батьків - ніякий дозвіл від другого не потрібен, це все навіть є на сайті ДПСУ
Из Кукуева я• 27 января 2025
Ответ дляЯйцеголовая
Не знаю, може від кордону/зміни залежить. У мене просили
всі рази? Конкретно який пункт і яка приблизно година? маю можливість перевірити
КАПСЛОЧНИЦА• 27 января 2025
Автор, напишіть через джпити чат листа на :
zdsc.kg@strazgraniczna.pl,
zg.kg@strazgraniczna.pl

це буде Вам ОФІЦІЙНА відповідь.

Ось я запитувала:
Szanowni Państwo,
Nazywam się obecnie uczę się na pielęgniarkę i pracuję w Niemczech. Chciałabym zapytać o mojego syna, obywatela Ukrainy, urodzonego 16 sierpnia 2008 roku, który ma obecnie 16 lat.
Planuje on samodzielnie odwiedzić mnie w Niemczech podczas świąt Bożego Narodzenia (około 10 dni). Moje pytania są następujące:
Czy mój syn, obywatel Ukrainy, w wieku 16 lat, będzie mógł samodzielnie wjechać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez opieki dorosłych?
Jakie dokumenty są wymagane do wjazdu mojego syna na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

ОТВЕТ:
Szanowna Pani,
proszę zapoznać się z informacjami w poniższym linku:
1.
https://strazgraniczna.pl/pl/niezbednik-podroznego...
2.
https://strazgraniczna.pl/pl/cudzoziemcy/ogolne-za...
3.
https://strazgraniczna.pl/pl/cudzoziemcy/najczesci...
mam nadzieję, że powyższe okaże się pomocne.
Z poważaniem,
Wydział Służby Granicznej
Zarząd Graniczny
Komenda Główna Straży Granicznej
КАПСЛОЧНИЦА• 27 января 2025
И ЕЩЕ ОТВЕТ:

Dzień dobry
Osoba poniżej 17 lata nie ma prawa podróżować samodzielnie bez opiekuna prawnego !!
Czy niepełnoletni cudzoziemcy mogą samodzielnie podróżować i przekraczać granicę ? / Несовершеннолетние иностранцы могут самостоятельно перемещаться и пересекать границу? / Can minor foreigners travel alone and cross the border?
https://www.strazgraniczna.pl/pl/cudzoziemcy/najcz...
Zgodnie z ww. w przypadku małoletniego posiadającego własny paszport oraz ważną wizę lub kartę pobytu, podróżującego samodzielnie wskazane jest posiadanie przy sobie oprócz ww. dokumentów również pełnomocnictwa rodzica/rodziców (potwierdzonego notarialne), wraz z ich danymi teleadresowymi wyrażających zgodę na odbycie przez małoletniego samodzielnej podróży.
Jeśli oboje rodzice żyją i żadne nie zostało pozbawione praw rodzicielskich, to zgodnie z prawem polskim (nie wiemy jakie są przepisy innych krajów etc.) obydwoje (żyjących) rodziców mają prawo i obowiązek sprawować władzę rodzicielską nad dzieckiem, które nie ukończyło 18 lat.
W przypadku braku obopólnej zgody rodziców co do wyjazdu dziecka, drugi rodzic powinien zwrócić się do sądu rejonowego (wydział rodzinny) o wydanie zgody na wyjazd.
Pełnomocnictwa rodzica/rodziców (potwierdzonego notarialne), wraz z ich danymi teleadresowymi wyrażających zgodę na odbycie przez małoletniego samodzielnej podróży- tłumaczenie potwierdzone notarialnie na język polski.
CO DO DZIECKI MŁODSZYCH NIŻ 16 LAT TO W OPINII ZDSC KGSG WYMAGANA JEST ASYSTA OSOBY DOROSŁEJ DLA MAŁOLETNIEGO PODCZAS PODRÓZY.
Na wjazd do Polski wymagana jest karta pobytu holenderska wpisana do poniższego wykazu anex22- co musi potwierdzić strona holenderska lub należy wyrobić wizę Polską typ D.
Ponadto każda osoba zobowiązana jest posiadać wazy paszport zagraniczny lub biały paszport na wyjazd lub holenderski dokument podroży dla cudzoziemców.
Prawo co do zasady nie działa wstecz.
W celu przekroczenia granicy do Polski prócz ważnego paszportu zagranicznego w formie książeczki:
-musi cudzoziemiec mieć dwa pisemne personalne potwierdzenia od holenderskiego wystawcy dokumentów:
1-że wydany dokument jest kartą pobytu wpisaną w anex22
2,że karta ta jest nadal ważna.
Bez tego należy mieć wizę typ D.
14. Czy na podstawie karty pobytu, któregoś z państw Schengen mogę przyjechać i przebywać na terytorium Polski ? / Могу на основании вида на жительство, выданного одним из государств Шенгенского соглашения, приехать и пребывать на территории Польши? / Can I enter Poland and stay on its territory on the basis of the residence card issued by another Schengen Member State?
My 90 days visa free travel in the EU expires soon and I registered for temporary protection, however, I did not yet receive my residence permit. What can I do in this case, if I need to go back to Ukraine or if I need to travel to another EU country?
https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019...
According to EU rules, you should receive a residence permit and you can use that to travel for up to 90 days within 180 days to other Schengen countries. With the same permit, you can leave the EU to another third country – for example Ukraine - and re-enter the EU again.
If you have not yet received your residence permit, you may receive national papers or permits. This is different from one EU country to another. Certain papers or permits - those listed in Annex 22 to the Schengen Handbook - allow you to travel as if you would have a residence permit. However, this is not the case for all national papers/document issued by Schengen countries. Please check with the national authorities of the country where you are registered for temporary protection if the papers you receive allow you to travel.
If this is not the case, but you need to travel to Ukraine and come back, the only viable solution would be for you, when you come back to the EU, to enter directly - by land, air or sea- to the EU country where you are registered for temporary protection.
If you need to travel to another Schengen country you can do so for up to 90 days within 180 days with your residence permit or a national paper/document which is listed in Annex 22 (and therefore has the same effect as a residence permit). If you don´t have such document you are advised not to travel for the time being to other Schengen countries, since your stay t
Из Кукуева я• 27 января 2025
Ответ дляМлинці зі смайликом
Я питаю про одну дитину, без мами в поїздці.
одна дитина до 16 років їати не може, повинен бути супровід. А після 16, як наші упирі нічого нового не придумають, може їхати сама і дозвіл не потрібен
Из Кукуева я• 27 января 2025
Ответ дляМлинці зі смайликом
так все правильно, бо неповнолітній їде з чужими. А з рідними - не потрібен
КАПСЛОЧНИЦА• 27 января 2025
продолжение:
If you need to travel to another Schengen country you can do so for up to 90 days within 180 days with your residence permit or a national paper/document which is listed in Annex 22 (and therefore has the same effect as a residence permit). If you don´t have such document you are advised not to travel for the time being to other Schengen countries, since your stay there might be considered illegal.
!!Attention!! Residence permits issued by Romania, Bulgaria, Croatia, Cyprus and Ireland don´t have Schengen wide effect and don´t give you the right to travel to other Schengen States. Residence permits issued by States that are in the Schengen area without internal border controls are, however, recognized by Romania, Bulgaria, Croatia and Cyprus and give a right to travel to these countries.
Z poważaniem
Zdsc kgsg warszawa
------------------------------------------------------------------

ИЗУЧАЙТЕ, пишите сами.
Это официальній ответ, который Вы можете даже предъявлять на польской границе.
КАПСЛОЧНИЦА• 27 января 2025
Но повторюсь: по факту, как правило, впускают без проблем.
Из Кукуева я• 27 января 2025
Ответ дляИзЮмрудная
Подзвоніть в прикордонну службу. Вони дадуть точну і актуальну інформацію. Я так робила, коли тут в темі був срач на стопіцот сторінок з різними думками
ба більше. на більшість питань, по котрих тут срач і стопцсот думок, є вже відповідь на офіційній сторінці ДПСУ
Из Кукуева я• 27 января 2025
Ответ дляКАПСЛОЧНИЦА
Не дадуть.
Вони консультують тільки по перетину укр.кордону.