Альфред Шнитке• 21 апреля в 10:08

Дострокове погашення кредиту - чи завжди це вигідно

Багато позичальників мріють якнайшвидше позбутися боргових зобов'язань перед банком. На перший погляд, рішення внести всю суму раніше графіка здається однозначно правильним: менше переплати, менше стресу, фінансова свобода. Проте перед тим як діяти, варто розібратися в нюансах, адже сьогодні можна легко взяти кредит онлайн і так само просто припустити помилку при його передчасному закритті. Чи дійсно дострокова виплата завжди економить гроші, чи є ситуації, коли поспішати не варто? Розгляньмо це питання детальніше, щоб ви могли приймати усвідомлене фінансове рішення.

Як працює дострокове повернення позики

Коли позичальник вносить суму, більшу за щомісячний платіж, або закриває весь борг одразу, банк перераховує відсотки. Оскільки нарахування здійснюється на залишок заборгованості, зменшення тіла кредиту автоматично скорочує загальну переплату. В Україні законодавство дозволяє погашати споживчі позики достроково без штрафів і комісій - це закріплено на рівні закону. Тому фінансова установа не має права стягувати додаткову плату за таке рішення.

Однак є важлива деталь: найбільший ефект від передчасного закриття боргу відчувається на початку кредитного терміну. Саме в перші місяці левова частка щомісячного внеску припадає на відсотки, а не на основну суму. Якщо ж до завершення договору залишилося кілька платежів, економія буде мінімальною, і зусилля можуть не виправдати очікувань.

Коли це справді вигідно

Передчасне закриття фінансового зобов'язання найбільш доцільне за таких умов:

  • позика оформлена під високу процентну ставку;
  • до кінця терміну залишається більше половини платежів;
  • у позичальника з'явилися вільні кошти, які не є «подушкою безпеки»;
  • немає вигідніших варіантів інвестування цих грошей;
  • щомісячні виплати суттєво навантажують сімейний бюджет.

За цих обставин прискорене повернення боргу реально зменшує переплату і звільняє ресурси для інших цілей. Наприклад, у Банку Кредит Дніпро кредит готівкою можна оформити на строк від 12 до 60 місяців із сумою до 500 000 грн, і дострокове закриття такої позики не передбачає жодних додаткових витрат. Це дає позичальнику повну свободу дій щодо графіка виплат.

Коли поспішати не варто

Існують ситуації, за яких раннє повернення грошей може виявитися невигідним рішенням. Якщо ставка за позикою невисока, а вільні кошти можна розмістити на депозиті під більший відсоток, фінансово розумніше залишити гроші працювати. Також не варто віддавати останні заощадження заради закриття боргу - відсутність резервного фонду робить людину вразливою перед непередбаченими витратами. Експерти радять тримати в запасі суму, еквівалентну принаймні трьом місячним доходам, перш ніж спрямовувати надлишок на дострокові виплати.

Ще один аспект - наявність кількох зобов'язань одночасно. Фахівці рекомендують спочатку закривати найдорожчі борги, тобто ті, де нараховується найбільший відсоток. Інколи розумніше спрямувати додаткові кошти на рефінансування - перекредитування на кращих умовах. Банк Кредит Дніпро, зокрема, пропонує програму рефінансування з можливістю отримати до 500 тис. грн без страхування та разової комісії, що може бути вдалою альтернативою простому достроковому погашенню.

Передчасне закриття кредиту - інструмент, який потребує зваженого підходу. Перш ніж приймати рішення, оцініть розмір потенційної економії, наявність фінансової подушки та альтернативні способи використання коштів. Порахуйте, скільки саме ви заощадите на відсотках, і порівняйте цю цифру з можливим доходом від інвестування. У більшості випадків раннє повернення боргу справді вигідне, але іноді стратегічно правильніше спрямувати ресурси в інше русло.