сарказм• 26 марта 2020
Інститут розробив ефективний ПЛР-тест і пішов у відпустку за власний рахунок, бо
бо немає грошей на зарплату
Після хвилі негативних реакції у соціальних мережах та повідомлень у ЗМІ – уряд України вирішив профінансувати Інститут молекулярної біології та генетики НАН України, науковці якого розробили тест-системи діагностування коронавірусу. Що це за тест-системи? Чому їхніх розробників відправили у відпустки за власний рахунок? Скільки грошей тепер обіцяє виділити влада і коли чекати на українські тест-системи у кожній лікарні?
Короткий коментар-відповідь старшого наукового співробітника Інституту молекулярної біології та генетики НАН Оксани Півень у фейсбуці під її ж постом 23 березня про закуплені і привезені з Китаю тести на наявність антитіл (тобто, уже виробленого імунітету) замість тестів, здатних діагностувати інфікування коронавірусом – викликав «ланцюгову реакцію».
Оксану Півень запитали про українські тести, а вона відповіла – «ми всі дружно за свій рахунок у відпустці до кінця місяця, а тест-система розроблена, валідована (перевірена та підтверджена – ред.) і зареєстрована, все що можу сказати».
Цю інформацію швидко поширили у соціальних мережах.
«Учені а) мають зарплатню у 5-7-9 тисяч гривень (реальні цифри залежно від посади): б) через хронічний брак фінансування більшість інститутів давно працює неповний робочий тиждень (ця традиція дісталась новій владі від попередників, але нову владу то цілковито влаштувало); в) критично важливим для протистояння епідемії інститутам не дали коштів», – написав фізик, популяризатор науки Антон Сененко.
Хто замовив і хто не профінансував?
Розробку тестів замовила у січні Рада національної безпеки і оборони (РНБО). А президент України Володимир Зеленський своїм Указом від 13 березня ввів у дію рішення РНБО щодо протидії поширенню коронавірусу, одним із пунктів є – «профінансувати виготовлення щонайменше 200 тисяч тест-систем».
Інститут замовлення виконав за півтора місяці, а грошей так і не отримав.
«Так, Інститут розробив ефективний ПЛР-тест (молекулярно-генетичний аналіз на основі полімеразної ланцюгової реакції – ред.) і вже відправив 600 до лабораторій у Житомирі і Києві. Весь інститут пішов за власний рахунок, бо немає грошей на зарплату», – підтвердила Радіо Свобода і радник при дирекції Інституту молекулярної біології та генетики НАНУ, академік Ганна Єльська.
Тести отримали для використання Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України та Центр громадського здоров’я МОЗ України у Києві, уточнили в Інституті.
Хто замовив і хто не профінансував?
в ІМБГ розроблена, виготовлена і повністю готова до використання тест-система для діагностики коронавірусу COVID-1 на основі ПЛР;
система пройшла реєстрацію, підтверджена її точність і специфічність на рівні 99,9%;
собівартість однієї реакції на цьому тесті – 250 гривень, тоді як закордонні аналоги коштують 370-450 гривень.
АБВГДейка• 26 марта 2020
Національна академія наук України (НАН України) отримала з великою затримкою (лише вчора, 23.03.2020 р.) незначне фінансування для роботи зі створення й виробництва тест-систем, а ІМБГ НАН України перші виготовлені партії «Тест-системи для діагностики коронавірусу COVID-19» (на 600 аналізів) передав для використання до Житомирського обласного лабораторного центру МОЗ України та до Центру громадського здоров’я МОЗ України в місті Києві. Президія НАН України веде інтенсивні перемовини з Кабінетом Міністрів України щодо фінансування для виробництва наступних партій тест-систем.
...
Стосовно ситуації з відпусткою співробітників за власний рахунок, то вона є типовою для усіх установ НАН України і ніяким чином не пов’язана з сьогоднішньою ситуацією з коронавірусом. Маємо глобальне хронічне недофінансування усіх установ НАН України. Наукові співробітники мають вибір – або працювати неповний тиждень, або подавати заяви на відпустку за власний рахунок на якийсь термін. На повну заробітну платню бюджетного фінансування не вистачає (особливо на початку року, коли ще не визначено, хто виграв гранти та проекти, подані на національні наукові конкурси).
...
АБВГДейка• 26 марта 2020
Володимир Зеленський
23 марта в 17:39
вночі в «Борисполі» приземлився наш літак з Китаю. Він доставив тест-системи полімеразної ланцюгової реакції, а також експрес-тести, апарати штучної вентиляції легень, маски, захисні костюми та ще багато чого необхідного. Цей вантаж буде розподілено по всіх регіонах нашої країни, він надійде до лікарень, лабораторій, до поліцейських, прикордонників та наших військових.
23 марта в 17:39
Янка-угомонись• 26 марта 2020
Ответ дляАБВГДейка
...
А кто-то купил мерс за три лимона...
Миссис Буркул• 26 марта 2020
.. ужас, могли бы озолотиться поставив производство
Наши просто воруют в тупую
аспиранточка• 26 марта 2020
когда науку не финансируют 30 лет это уже мертвый слон.
и еще один момент: мало разработать тест его надо произвести и поставить тестирование на поток. Как показала практика ученые плохие производственники. В количестве 10 штук сделать могут а 1000 уже не осилят.
Сиреневенькая• 26 марта 2020
Им выгоднее закупить или выклянчить тесты где-то. Потому что их любимая пословица «А смысл?», которая сопровождается протиранием трёх сарделькообразных бениныных пальцев.(жест «Дай денег» проще говоря)
Солнечный день• 26 марта 2020
Ответ дляСиреневенькая
Закупить причем, отправив самолет. Вопрос еще во сколько доставка обошлась.
сказочное_Бали• 26 марта 2020
Можно Лаврова цитировать?
Дебилы, бля@ь.
В этой стране хоть что то созидается , кроме благосостояния депутатской петушни?
Дебилы, бля@ь.
Золотая орда• 26 марта 2020
Ответ дляаспиранточка
+100
Не верю , что они качественные, у нас науки давно нет, это профанация
ПолБатона• 26 марта 2020
Конечно, а зачем нашим платить з/п, пусть лучше китайцы получают все ‘плюшки». А наша наука как была бедная, так и останется в «-«, хотя специалисты у нас есть. Все так у нас, через Ж.,, Верю в наших науковцев!
сказочное_Бали• 26 марта 2020
Ответ дляПолБатона
Умные, думающие, способные люди этой стране не нужны.
Нужно запойное быдло. Жрать, ахаться и плодить тупую дешевенькую рабочую силу.
Во. Если бы ещё и читать никто не мог- вот это предел мечтаний
ПолБатона• 26 марта 2020
Ответ длясказочное_Бали

Я верю все таки в наших специалистов!
У меня мама пол жизни проработала в отделе защиты растений, выводили новые сорта пшеницы. Многое заброшено сейчас. Но, все же я хочу верить в то, что есть люди, которые готовы и способны «поднять» науку с колен!
сказочное_Бали• 26 марта 2020
Ответ дляПолБатона

Я верю все таки в наших специалистов!
У нас грандиозные, талантливейшие, умнейшие люди! Но в силу своей нравственности и организации им очень сложно противостоять ситуации,
Будем молиться и надеяться.
ПолБатона• 26 марта 2020
Ответ длясказочное_Бали
Будем молиться и надеяться.
Я с Вами в молитву и надежду!