Начальник Анонимов• 06 сентября 2020
Чи має право шкільний психолог проводити тестування без відома батьків?!
Чи має право шкільний або приватний психолог проводити тестування й будь-яке інше дослідження, в якому беруть участь неповнолітні діти без відома батьків?!
Ми звернулися до адвоката Павла Валентиновича Прилуцького з наступним питанням: чи має право шкільний або приватний психолог проводити тестування й будь-яке інше дослідження, в якому беруть участь неповнолітні діти без відома батьків? Чи є закони, які регулюють це питання?
КОНСУЛЬТАТИВНИЙ ВИСНОВОК
Дослідження чинного законодавства України:
1. У відповідності до ч.2 ст. 28 Конституції України визначено, що жодна людина без її вільної згоди не може бути піддана медичним, науковим чи іншим дослідам.
2. Міністерством охорони здоров’я затверджено наказ №199 від 15.04.2008 року „Про затвердження Порядку застосування методів психологічного і психотерапевтичного впливу” (Далі – Наказ №199 від 15.04.2008 року).
У відповідності до пункту 7 Наказу №199 від 15.04.2008 року встановлено, що: „Методи психологічного і психотерапевтичного впливу можуть застосовуватися лише за усвідомленою згодою інформованої дієздатної особи, відносно якої вони застосовуються, або за згодою її законного представника.
3. Згідно зі статтею 30 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними.
Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов´язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.
Згідно зі статтею 34 ЦК України повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття).
Фізична особа, яка не досягла чотирнадцяти років (малолітня особа), має часткову цивільну дієздатність (стаття 31 ЦК України), фізична особа у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років (неповнолітня особа) має неповну цивільну дієздатність (стаття 32 ЦК України).
Згідно з частиною 2 статті 14 Сімейного кодексу України (далі – СК України) встановлено, якщо дитина або особа, дієздатність якої обмежена, не може самостійно здійснювати свої права, ці права здійснюють батьки, опікун або самі ці особи за допомогою батьків чи піклувальника.
Крім того, у відповідності до статті 39 Цивільно-процесуального кодексу України (далі – ЦПК України) визначено, хто є законними представниками:
а) права, свободи та інтереси малолітніх осіб віком до чотирнадцяти років, а також недієздатних фізичних осіб у суді захищають їхні батьки, усиновителі, опікуни чи інші особи, визначені законом.
б) права, свободи та інтереси неповнолітніх осіб віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років, а також осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, можуть захищати у суді відповідно їхні батьки, усиновителі, піклувальники чи інші особи, визначені законом.
Згідно до ст. 1 Закону України „Про психіатричну допомогу” під терміном „законні представники” розуміють - батьків (усиновителів), опікунів або інших осіб, уповноважених законом представляти інтереси осіб, які страждають на психічні розлади, у тому числі здійснювати захист їх прав, свобод і законних інтересів при наданні їм психіатричної допомоги; а під терміном „усвідомлена згода особи” - згоду, вільно висловлену особою, здатною зрозуміти інформацію, що надається доступним способом, про характер її психічного розладу та прогноз його можливого розвитку, мету, порядок та тривалість надання психіатричної допомоги, методи діагностики, лікування та лікарські засоби, що можуть застосовуватися в процесі надання психіатричної допомоги, їх побічні ефекти та альтернативні методи лікування.
З огляду на вищезазначене можна зробити ВИСНОВОК:
1. Жодна людина без її вільної згоди не може бути піддана будь-яким дослідам незалежно від віку.
2. Методи психологічного й психотерапевтичного впливу можуть застосовуватися особою, яка на законних підставах займається такою діяльністю, лише за усвідомленою згодою інформованої дієздатної особи (тобто повнолітньої, психічно здорової, яка не має будь-яких медичних обмежень), відносно якої вони застосовуються, або за згодою її законного представника (тобто батьків, опікунів, піклувальників, щодо малолітніх або неповнолітніх дітей).
3. Згода на застосування методів психологічного й психотерапевтичного впливу може виражатися в усній чи письмовій формі – для повнолітніх дієздатних осіб, у письмовій формі - для малолітніх і неповнолітніх осіб.
4. Відсутність такої згоди може розглядатися як незаконний вплив на психічне здоров’я людини та в залежності від заподіяної шкоди тягти за собою кримінальну та цивільно-правову відповідальність.
КОНСУЛЬТАТИВНИЙ ВИСНОВОК
Зяблик протестант• 06 сентября 2020
Я надеюсь ваш ребенок без вас хоть дышать самостоятельно можешь
Лунтик-паунтик• 06 сентября 2020
Ответ дляЗяблик протестант
Удалено администрацией...
АнтиТанкист• 06 сентября 2020
Хоспади, какие все нежные
. А бабкам возле подъезда модно рассказывать, что дома новая мебель? Или тоже у вас бабки должны разрешения спросить? Прежде чем у вашего ребенка что то спросить?
Луноликая Вика• 06 сентября 2020
В городе был случай, где маме настоятельно рекомендовали показать ребёнка психологу. Отказывалась. Пока в 3 или 4 классе не убил кота на территории школы. Принудительно обследовали - болен. Поэтому я за тестирование.
АнтиТанкист• 06 сентября 2020
Ответ дляЛунтик-паунтик
Удалено администрацией...
Все она правильно сказала !
Лунтик-паунтик• 06 сентября 2020
Ответ дляАнтиТанкист
Все она правильно сказала !
У меня другое мнение
АнтиТанкист• 06 сентября 2020
Ответ дляЛуноликая Вика
Раз в год и палка стреляет.
Луноликая Вика• 06 сентября 2020
Ответ дляАнтиТанкист
Раз в год и палка стреляет.
Ну вот и тестирование нужно,
КоролеВешна• 06 сентября 2020
Для проведения диагностики в групповом формате не нужно разрешение родителей, но если вы конкретно против - можете сообщить, и никто вашего ребенка тестировать не будет.
Такая психодиагностика проводится в рамках оценки психологической готовности 1-классников к школе и профориентации старшеклассников.
Все данные в % соотношении подаются в районо.
Оглашать результаты конкретно вашего ребенка не имеют права.
Такое тестирование, которое проводится во всем классе не имеет никакого отношения ни к дослидам, ни психологическим или психотерапевтическим вплывам.
ПС школьный психолог...в прошлом)
Evgeniа Евгения• 06 сентября 2020
Нет, не имеет права
Родителей должны ставить в известность и спрашивать согласие
Таким образом под этим соусом можно что угодно выходит с ребёнком делать?
КоролеВешна• 06 сентября 2020
Ответ дляЛуноликая Вика
такое тестирование школьный психолог не проводит
Луноликая Вика• 06 сентября 2020
Ответ дляEvgeniа Евгения
Нет, не имеет права
Ага) и меню на день наперёд с вами согласовывать?
Луноликая Вика• 06 сентября 2020
Ответ дляКоролеВешна
Так хоть наклонности и агрессию хоть как то Тестирование может показать.
АнтиТанкист• 06 сентября 2020
Ответ дляЛуноликая Вика
КоролеВешна• 06 сентября 2020
Ответ дляEvgeniа Евгения
Нет, не имеет права
да ничего нельзя проводить!
Вся деятельность психолога в школе строго регламентирована, никому не нужды проблемы ради вашего ребенка.
Что с ним делать? вы еще попробуйте, чтобы кто-то хотел с вашим ребенком что-то провести))
Зяблик протестант• 06 сентября 2020
Ответ дляЛунтик-паунтик
Удалено администрацией...
Забрызгала вас? Отойдите от экрана
Evgeniа Евгения• 06 сентября 2020
Ответ дляЛуноликая Вика
Вы родитель, я ваш ребёнок
Мама сегодня меня привиди без тебя, сказали нудно
Мама сегодня задавали вопросы и спросили сколько денег есть, кто и куда и когда ходит на работу, шифр от замков
Мама сегодня у меня взяли анализы и спросили подробно чем я болел
И так далее
Мама голова на месте или нет?
И так далее
Мама голова на месте или нет?
КоролеВешна• 06 сентября 2020
Ответ дляЛуноликая Вика
такое тестирование уже по запросу родителей. Так как оно не проводится для всего класса, а отдельно в индивидуальном порядке - только с родителями.
Ну и тут не тестирование надо, а консультация, и не всегда только психолога.
ОчЕнЬ ЧуЖаЯ• 06 сентября 2020
Ответ дляЛунтик-паунтик
Удалено администрацией...
Вы в каждой теме это пишете
Жизнь боль?
Луноликая Вика• 06 сентября 2020
Ответ дляEvgeniа Евгения
Вы родитель, я ваш ребёнок
И так далее
Мама голова на месте или нет?
И так далее
Мама голова на месте или нет?
Не нужно смешивать все в кучу.
Лунтик-паунтик• 06 сентября 2020
Ответ дляОчЕнЬ ЧуЖаЯ
Вы в каждой теме это пишете
Жизнь боль?
Не в каждой и жизнь у меня хорошая
Evgeniа Евгения• 06 сентября 2020
Ответ дляЛуноликая Вика
Не нужно смешивать все в кучу.
Если можно одно то можно и все
Простите но это так
ВсеЧетко• 06 сентября 2020
Ответ дляОчЕнЬ ЧуЖаЯ
Вы в каждой теме это пишете
Жизнь боль?
У нее геморрой наверное
КоролеВешна• 06 сентября 2020
Ответ дляEvgeniа Евгения
Привили без согласия твоего. Сказали так нужно
а контрольные хоть можно в школе проводить учителям?
а то вдруг срез знаний покажет, что ребенок ничего не усвоил...а это же клеймо на всю четверть)
сЛАдКОежКА• 06 сентября 2020
Можно, конечно, стать в позу и сказать, чтоб не проводили тестирование. Разрешение нужно и его таки берут.
Но в 1,5 и 10 классах проводят срез на адаптацию в классе, насколько ребенку комфортно в новом коллективе, в новой обстановке. Наверно каждый отметит для себя вред или польза данного процесса.
Но в работе школьного психолога больше писанины и отчётов, чем практической работы
Луноликая Вика• 06 сентября 2020
Ответ дляКоролеВешна
Конечно да, поэтому той маме и рекомендовали показать ребёнка специалисту.
А наши советчицы своим нельзяяяяяяя когда то хлебнут, когда пострадает их же ребёнок.
Все начинается с того, насколько ребёнок готов к социализации и школе.
Луноликая Вика• 06 сентября 2020
Ответ дляEvgeniа Евгения
Если можно одно то можно и все
Простите но это так
Нет не так.
Лунтик-паунтик• 06 сентября 2020
Ответ дляВсеЧетко
У нее геморрой наверное
Вы всегда подгавкиваете?