Дама-мадама• 07 сентября 2023

В Польше сейчас обязательно школьнику ходить в школу или как раньше?

В Польше сейчас обязательно школьнику ходить в школу? Что то поменялось в этом плане? Или может учиться дистанционно с украинской школой,как раньше? Прошу ответить тех,кто точно знает,тех у кого дети школьники в Польше
автор Дама-мадама • 07 сентября 2023
Ответ дляРассказница
Не нужно
Спасибо. Получается,в Польше никак не контролируют,учится ребенок или нет?

Черговий по кухні• 07 сентября 2023
Ответ дляДама-мадама
Спасибо! А куда то нужно сообщать что мой ребенок будет учиться дистанционно с украинской школой,когда мы приедем в Польшу? В ужонд или ещё куда то?
Вот такой ответ мне дало министерство в прошлом году:
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, obecnie istnieją dwie możliwości zapewnienia kształcenia dzieciom i uczniom, którzy przybyli do Polski z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi:
1) kontynuowanie nauki w systemie ukraińskim z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość
Zgodnie z § 15 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy, dzieci i uczniowie będący obywatelami Ukrainy, pobierający naukę w przedszkolu lub szkole funkcjonujących w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, nie podlegają obowiązkowemu rocznemu przygotowaniu przedszkolnemu, obowiązkowi szkolnemu albo obowiązkowi nauki, o których mowa w ustawie – Prawo oświatowe.
Rodzic lub osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem lub uczniem składa do gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu dziecka lub ucznia oświadczenie o kontynuacji przez dziecko lub ucznia kształcenia w ukraińskim systemie oświaty. Oświadczenie to służy informacji o dzieciach ukraińskich na terenie gminy spełniających ww. obowiązek w systemie oświaty swojego kraju.
lub
2) zgłoszenie do szkoły funkcjonującej w polskim systemie oświaty
Dzieci i uczniowie będący obywatelami Ukrainy, których rodzice nie zdecydują się na kontynuację nauki w systemie ukraińskim, są objęte przepisami dotyczącymi obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki zgodnie z ustawą Prawo oświatowe.
Звожу з розуму• 07 сентября 2023
Ответ дляБараболька
этот вид обучения учитель не предлагает
Сами перейдите. Вам и не обязаны предлагать. Есть несколько форм обучения. Если дистанционная отсутствует, можно выбрать семейную или экстернат
автор Дама-мадама • 07 сентября 2023
Ответ дляЧерговий по кухні
lub
Спасибо. Вы не знаете,в этом году что то изменилось или так же как написано всё и осталось?
Черговий по кухні• 07 сентября 2023
Ответ дляДама-мадама
Я не знаю, я в Украине. Напишите им, они быстро отвечают.
автор Дама-мадама • 07 сентября 2023
Ответ дляЧерговий по кухні
Спасибо. Если вам не сложно,можно пожалуйста ссылку попрошу,куда вы писали?
Черговий по кухні• 07 сентября 2023
Ответ дляДама-мадама
sekretariat.dkopp@mein.gov.pl
Текст моего письма:
Dzień dobry!

Proszę wyjaśnić następujące pytanie. Dziecko, obywatel Ukrainy, wjechało na terytorium Polski w marcu 2022 r. i uzyskało azyl w Polsce (zarejestrowany przez Pesel Ukr). Dziecko uczy się w ukraińskiej szkole na odległość. Czy dziecko ma obowiązek uczęszczać do polskiej szkoły, czy może kontynuować naukę tylko w ukraińskiej szkole?

Петриківна• 07 сентября 2023
Ответ дляДама-мадама
Мы не хотим в польскую школу,в том то и проблема. Хотим учиться дистанционно с украинской школой,в нашем украинской школе дистанционное обучение есть. Проблема только в том,что могут заставить обязательно ходить в польскую школу. Я хочу выяснить, обязательно ли сейчас ходить в польскую школу или можно не ходить
Официальных документов нет.Я специально узнавала в школе возле себя,мне,наоборот,директор посоветовала старшего год получить в укр.школе,чтобы не испортить ему аттестат.Т.к. он в польской должен был бы сдавать экзамены в 8,и ессно что по крайней мере по польскому письменному никак не получил бы высоких баллов.Мы учимся дистанционно,но школа имеет статус международной.Так что даже в случае принятия этого Закона на международные школы он не распространяется.
автор Дама-мадама • 07 сентября 2023
Ответ дляЧерговий по кухні
sekretariat.dkopp@mein.gov.pl
Текст моего письма:
Dzień dobry!

Спасибо!