АБВГДэшница• 10 ноября 2022
имя в паспорте менять будете? чи що його робити ?
Редакторка Ольга Васильєва
1 д. ·
В українських іменах немає суфікса -ік, він є в російських. Тому правильно казати й писати Толик, Віталик, Славик, Владик, Вадик, Костик, Ростик, Едик, Даник.
На Полтавщині столітня бабуся називала свого внука (мого чоловіка) Толиком і Толькóм, але ніколи — Толіком. Так її навчили батьки, бо сто років тому українці не говорили російською. Натомість Толіки та Віталіки — це суржикізми й наслідок русифікації.
1 д. ·
АБВГДэшница
• 10 ноября 2022
Також нагадаю, що в нас:
▪️не Ваня, а Ванько, Іванко або Івась;
▪️не Міша, а Михалько, Михайлик або Михась;
▪️не Юра, а Юрко, Юрчик або Юрась;
▪️не Діма, а Дмитрик або Дмитрусь;
▪️не Петя, а Петрик, Петько або Петрусь;
▪️не Паша, а Павлик або Павлусь;
▪️не Андрєй чи Андрюша, а Андрійко або Андрусь;
▪️не Гордєй чи Гордюша, а Гордійко або Гордусь;
▪️не Костя чи Костік, а Костик, Кость або Костусь;
▪️не Саша, а Сашко, Санько або Лесь, Лесик;
▪️не Альоша, а Олекса, Олешко, Лешко або Лесь, Лесик;
▪️не Льоня, а Ленько або Лесь, Лесик;
▪️не Олєжа, а Олежко, Олько або Лесь, Лесик;
▪️не Гріша, а Гриць або Гринько;
▪️не Нікіта, а Микитка або Микитко;
▪️не Коля, а Миколка або Колько;
▪️не Стьопа, а Стець, Стецько, Степко або Степанко;
▪️не Женя, а Генко, Геник, Генусь, Женько або Євгенко;
▪️не Гєна, а Генко, Геник, Генусь або Геннадь;
▪️не Жора, а Горко або Гошко;
▪️не Гера, а Германко або Герко;
▪️не Рома, а Романко, Ромась або Ромко;
▪️не Ваня, а Ванько, Іванко або Івась;
▪️не Юра, а Юрко, Юрчик або Юрась;
▪️не Діма, а Дмитрик або Дмитрусь;
▪️не Паша, а Павлик або Павлусь;
▪️не Льоня, а Ленько або Лесь, Лесик;
▪️не Гріша, а Гриць або Гринько;
▪️не Нікіта, а Микитка або Микитко;
▪️не Коля, а Миколка або Колько;
▪️не Жора, а Горко або Гошко;
▪️не Гера, а Германко або Герко;
▪️не Рома, а Романко, Ромась або Ромко;
АБВГДэшница
• 10 ноября 2022
▪️не Дєня, а Дениско або Денько;
▪️не Тьома, а Артемко або Темко;
▪️не Тіма, Тімоша, а Тимко;
▪️не Вася, а Василько або Васько;
▪️не Марік, а Марик або Марко;
▪️не Даня чи Данік, а Даник, Данько або Данилко;
▪️не Бодя, а Богдась, Богданик, Бодик, Даник, Данько або Богданко;
▪️не Боря, а Борик, Борко або Бориско;
▪️не Слава чи Славік, а Славик або Славко;
▪️не Владя чи Владік, а Владик або Владко;
▪️не Толя чи Толік, а Толик або Только;
▪️не Віталя чи Віталік, а Вітик або Вітась;
▪️не Вітя, а Вітик або Вітько;
▪️не Федя, а Федусь або Федько;
▪️не Сєрьожа, а Сергійко;
▪️не Вова, а Володько;
▪️не Кірюша, а Кирилко;
▪️не Ігорьоша, а Ігорко;
▪️не Глєбушка, а Глібко;
▪️не Іллюша, а Ілько;
▪️не Льова, а Левко.
▪️не Тьома, а Артемко або Темко;
▪️не Тіма, Тімоша, а Тимко;
▪️не Вася, а Василько або Васько;
▪️не Марік, а Марик або Марко;
▪️не Боря, а Борик, Борко або Бориско;
▪️не Толя чи Толік, а Толик або Только;
▪️не Вітя, а Вітик або Вітько;
▪️не Федя, а Федусь або Федько;
▪️не Сєрьожа, а Сергійко;
▪️не Вова, а Володько;
▪️не Кірюша, а Кирилко;
▪️не Ігорьоша, а Ігорко;
▪️не Глєбушка, а Глібко;
▪️не Іллюша, а Ілько;
▪️не Льова, а Левко.
АБВГДэшница
• 10 ноября 2022
Ви скажете, що деякі з українських розмовних форм АЖ на один склад довші, ніж російські (наприклад, Вова – Володько). Це не аргумент, бо є імена, які до двох складів узагалі не скорочуються, наприклад, Валерій чи Марина. І нічого, вимовляємо три склади. 😉
Зауважу, що українська мова тяжіє до відкритого складу (закінчення на голосний, а не приголосний звук). Звідси й максимально природними є чоловічі форми імен, що закінчуються на -ко. Уявіть собі, вони зафіксовані ще у графіті Софії Київської кінця Xl століття: Степко, Михалько, Марко. Тобто їм понад 1000 (!) років.
А московських форм у нас багато й серед жіночих імен: Наташа, Маша, Даша, Ксюша, Анюта, Свєта, Лєна та інші, які потребують заміни:
▪️Наташа – Ната, Наталка, Наталя;
▪️Маша – Маруся, Марічка, Марійка;
▪️Даша – Дара, Даруся, Дарця, Даринка;
▪️Катюша – Катруся, Катря, Катеринка;
▪️Іріша – Іруся, Іринка, Орися, Оринка;
▪️Наташа – Ната, Наталка, Наталя;
▪️Маша – Маруся, Марічка, Марійка;
▪️Даша – Дара, Даруся, Дарця, Даринка;
▪️Катюша – Катруся, Катря, Катеринка;
▪️Іріша – Іруся, Іринка, Орися, Оринка;
АБВГДэшница
• 10 ноября 2022
▪️Ксюша – Ксеня.
Оксанками вони називатися не люблять, хоча Оксана має те саме значення і грецьке походження, що й Ксенія, як Остап / Євстафій. Зате Оксанами не називають у росії, і це імʼя визнане там суто українським, як і Остап. 😉
▪️Анюта – Ганнуся, Ганя, Ганця.
Ганна — ім´я єврейського походження (в оригіналі Ḥannāh). У грецьку мову воно зайшло з івриту і стало Анна. Чоловічий варіант єврейського імені — Ханан. Тож українське звучання Ганна найближче до оригіналу, навіщо його уникати й соромитися?
▪️Лєна, Свєта, Таня не годяться з погляду української морфеміки: Олена мало б скорочуватися як Лена, Світлана – як Світа, Тетяна – як Теня або Тетя. Натомість Оленка, Світланка, Тетянка звучать по-українському. Альона теж мала би бути Оленою, а Крістіна – Христиною (Христею).
До речі, закінчення -ця у скорочених формах жіночих імен – Ганця, Янця, Дарця, Вірця, Юльця, Ольця, Гальця, Любця тощо – теж суто українське. Змусьте мocковита його вимовити. 😁
Якщо ви помітили, скорочені форми Лесь, Лесик застосовують аж до п´яти чоловічих імен: Олександр, Олексій, Олег, Леонід та Олесь. Так само й форму Леся застосовують до п´яти жіночих імен: Олександра, Олена, Ольга, Лариса, Олеся. Самостійними іменами Олесь та Олеся стали не дуже давно. А Генко, Геник може бути і Євгеном, і Геннадієм, Данько, Даник – і Данилом, і Богданом, Вітик – і Віталієм, і Віктором. Ось така народна традиція.
Називаймося правильно, плекаймо своє! 🇺🇦
UPD Не думала, що в коментарях так палатиме. Навіть під час війни люди вигризають своє ’право’ бути русифікованими. Біда.
▪️Анюта – Ганнуся, Ганя, Ганця.
Дон Пэдро• 10 ноября 2022
Все равно все имена, в большинстве своем, изначально не украинские. Греческие, еврейские и т.д. Те же Иван, Мария, Анна и т.д - еврейские. Кто их как хочет, так и изменяет.
Престидижитатор• 10 ноября 2022
Ответ дляДон Пэдро
И Лида, и Данила
Челюскина• 10 ноября 2022
Не зрозуміло до чого тут паспорт? Редакторка є якимсь законодавчим органом? Тема, я так розумію, для ’срача’? Скарга.
АБВГДэшница
• 10 ноября 2022
Ответ дляЧелюскина
за що?)
Единая страна!• 10 ноября 2022
Никогда не читали титров к фильму, американскому, например? Сколько там вариаций написания одного и того же имени, на разный лад... Но только наших парит это все, больше нет проблем, как всегда.
Накладная• 10 ноября 2022
Цікаво, що скаже авторка стосовно новомодних іноземних імен, типу Джессіка, Ніколь, Емілія?
Зажуженная Жужжа• 10 ноября 2022
Ничего менять не буду. Меня полностью устраивает русскоязычный вариант моего имени.
БоХатая• 10 ноября 2022
Читати цей бред навіть часу немаю.
Автор, займіться роботою чи хоббі.
А краще підіть підготуйтесь до відключення світла)
Автор, займіться роботою чи хоббі.
БезПаспортаНеПродаю• 10 ноября 2022
Только украиномовньій дедушка в Краматорска назьівал меня Св´єточка. Теж не притаманне сполучення’ вє’ для нашої мови
ЗдесяЯ• 10 ноября 2022
Нет.
Мой муж Евгений и записан как Евгенiй, а не Евген, подруга Анна, записана как Анна, а не Ганна.
Извините, эти коверкания имён…если вам нравится, то хорошо, делайте, другим не навязывайте.
КошкинДом• 10 ноября 2022
Я Юля,если бы ко мне кто-то обратился ’Юльця’,я бы вообще не отреагировала,это не моё имя.
Єдина Країна• 10 ноября 2022
Я Александра. Ненавижу свое украинское Олександра, надо ж так греческое имя изуродовать. А за Лесю в свой адрес вычеркну из жизни.
Г@Л@В@ломка• 10 ноября 2022
Ответ дляАБВГДэшница
▪️Наташа – Ната, Наталка, Наталя;
▪️Маша – Маруся, Марічка, Марійка;
▪️Даша – Дара, Даруся, Дарця, Даринка;
▪️Катюша – Катруся, Катря, Катеринка;
▪️Іріша – Іруся, Іринка, Орися, Оринка;
▪️Наташа – Ната, Наталка, Наталя;
▪️Маша – Маруся, Марічка, Марійка;
▪️Даша – Дара, Даруся, Дарця, Даринка;
▪️Катюша – Катруся, Катря, Катеринка;
▪️Іріша – Іруся, Іринка, Орися, Оринка;
Я Наташа, меня переделывать не надо, уж доживу как-нибудь так
Г@Л@В@ломка• 10 ноября 2022
Ответ дляЄдина Країна
Леся это вообще не Александра, бред )
Броніки для Моніки• 10 ноября 2022
Ответ дляАБВГДэшница
▪️не Дєня, а Дениско або Денько;
▪️не Тьома, а Артемко або Темко;
▪️не Тіма, Тімоша, а Тимко;
▪️не Вася, а Василько або Васько;
▪️не Марік, а Марик або Марко;
▪️не Боря, а Борик, Борко або Бориско;
▪️не Толя чи Толік, а Толик або Только;
▪️не Вітя, а Вітик або Вітько;
▪️не Федя, а Федусь або Федько;
▪️не Сєрьожа, а Сергійко;
▪️не Вова, а Володько;
▪️не Кірюша, а Кирилко;
▪️не Ігорьоша, а Ігорко;
▪️не Глєбушка, а Глібко;
▪️не Іллюша, а Ілько;
▪️не Льова, а Левко.
▪️не Тьома, а Артемко або Темко;
▪️не Тіма, Тімоша, а Тимко;
▪️не Вася, а Василько або Васько;
▪️не Марік, а Марик або Марко;
▪️не Боря, а Борик, Борко або Бориско;
▪️не Толя чи Толік, а Толик або Только;
▪️не Вітя, а Вітик або Вітько;
▪️не Федя, а Федусь або Федько;
▪️не Сєрьожа, а Сергійко;
▪️не Вова, а Володько;
▪️не Кірюша, а Кирилко;
▪️не Ігорьоша, а Ігорко;
▪️не Глєбушка, а Глібко;
▪️не Іллюша, а Ілько;
▪️не Льова, а Левко.
То в нас Ленько, Вітько, Петько і Володько президентствували?
ЗдесяЯ• 10 ноября 2022
Ответ дляЄдина Країна
Александру могут называть Лесей?
Розавенная• 10 ноября 2022
Ответ дляБезПаспортаНеПродаю
Схоже на вимову слобожанського діалекту. Можливо мовники підкажуть.