АБВГДэшница• 10 ноября 2022

имя в паспорте менять будете? чи що його робити ?

Редакторка Ольга Васильєва
1 д. ·
В українських іменах немає суфікса -ік, він є в російських. Тому правильно казати й писати Толик, Віталик, Славик, Владик, Вадик, Костик, Ростик, Едик, Даник.
На Полтавщині столітня бабуся називала свого внука (мого чоловіка) Толиком і Толькóм, але ніколи — Толіком. Так її навчили батьки, бо сто років тому українці не говорили російською. Натомість Толіки та Віталіки — це суржикізми й наслідок русифікації.
Улыбчик• 10 ноября 2022
Ответ дляАБВГДэшница
▪️Ксюша – Ксеня.
Оксанками вони називатися не люблять, хоча Оксана має те саме значення і грецьке походження, що й Ксенія, як Остап / Євстафій. Зате Оксанами не називають у росії, і це імʼя визнане там суто українським, як і Остап. 😉
▪️Анюта – Ганнуся, Ганя, Ганця.
Ганна — ім´я єврейського походження (в оригіналі Ḥannāh). У грецьку мову воно зайшло з івриту і стало Анна. Чоловічий варіант єврейського імені — Ханан. Тож українське звучання Ганна найближче до оригіналу, навіщо його уникати й соромитися?
▪️Лєна, Свєта, Таня не годяться з погляду української морфеміки: Олена мало б скорочуватися як Лена, Світлана – як Світа, Тетяна – як Теня або Тетя. Натомість Оленка, Світланка, Тетянка звучать по-українському. Альона теж мала би бути Оленою, а Крістіна – Христиною (Христею).
До речі, закінчення -ця у скорочених формах жіночих імен – Ганця, Янця, Дарця, Вірця, Юльця, Ольця, Гальця, Любця тощо – теж суто українське. Змусьте мocковита його вимовити. 😁
Якщо ви помітили, скорочені форми Лесь, Лесик застосовують аж до п´яти чоловічих імен: Олександр, Олексій, Олег, Леонід та Олесь. Так само й форму Леся застосовують до п´яти жіночих імен: Олександра, Олена, Ольга, Лариса, Олеся. Самостійними іменами Олесь та Олеся стали не дуже давно. А Генко, Геник може бути і Євгеном, і Геннадієм, Данько, Даник – і Данилом, і Богданом, Вітик – і Віталієм, і Віктором. Ось така народна традиція.
Називаймося правильно, плекаймо своє! 🇺🇦
UPD Не думала, що в коментарях так палатиме. Навіть під час війни люди вигризають своє ’право’ бути русифікованими. Біда.
Парикмахер, дядя Толик, постриги меня под ’нолик. постриги меня под ’нолик’, дорогой....’ (с)

Я Вас не боюсь• 10 ноября 2022
Ответ дляКудесница_с_пургеном
Прям как Грициан Таврический:)
Не бачу аналогій
Пластилин_Колец• 10 ноября 2022
ну допустим.
а как шановна редакторка предлагает сокращать имя, если требуется не ласкательный вариант, а ругательный??
когда хочешь сказать не Танечка, Танюша (Тетянка), а крикнуть ’Танька!’?
Зяблик протестант• 10 ноября 2022
о под это оцифровать всех, забрать паспорта -книжечки, перепись , и новый реестр сделать, поднять бюджет новыми документами
Зяблик протестант• 10 ноября 2022
Ответ дляПластилин_Колец
ну допустим.
тоже про это подумала, я как раз Таня
Борщец• 10 ноября 2022
Я Аміна. Мені на яке змінювати?
Барбитта• 10 ноября 2022
Ответ дляZelenkа
Одарка то старовинне ім‘я, вже давно забуте. Але всі три варіанти написання імени скорочено Даша.
Это даже не имя толком,в отличии от Дарьи.
Одарок много знаю.

Значення
українське жіноче ім´я, давньоперського походження (від чоловічого імені Дарій). ◆ Одарка мережила крайки, Маланка гаптувала береги» (К. Гордієнко). ◆ Виглядала вона [Одарка] старою бабусею, а їй усього було літ за тридцять… (Панас Мирний, I, 1954, 50).
Синоніми
Одарина, Дарина, Дарія, Дар´я
Зменшені форми імені — Дарійка, Дара, Даронька, Дарочка, Дарка, Дарця, Даруся, Дарусенька, Дарусечка, Даруня, Даруненька, Дарунечка, Одаря, Одаронька, Одарочка.
Дедуськина бабуська• 10 ноября 2022
Ответ дляПластилин_Колец
ну допустим.
Там половина ласкательных звучит как ругательное
Марс атакует• 10 ноября 2022
Ответ дляНакладная
Цікаво, що скаже авторка стосовно новомодних іноземних імен, типу Джессіка, Ніколь, Емілія?
Джессіко, Ніколько, Емілько...
норм
Можно сократить: Джесько, Колько, Мілько....

Барбитта• 10 ноября 2022
Ответ дляБорщец
Я Аміна. Мені на яке змінювати?
АмінкО
Улыбчик• 10 ноября 2022
Ответ дляБорщец
Я Аміна. Мені на яке змінювати?
Вас, по-классике, окрестить Немидорою.
Амели на мели• 10 ноября 2022
Ответ дляАноним-ка
Фарион уже до кидстафа добралась?
Любой язык развивается и меняется.
Она тут давно) иногда ей просто некогда было
Дуболом• 10 ноября 2022
Ответ дляКошкинДом
Я Юля,если бы ко мне кто-то обратился ’Юльця’,я бы вообще не отреагировала,это не моё имя.
Я Ольга , если б меня назвал кто то Ольця, был бы послан
Zelenkа• 10 ноября 2022
Ответ дляБарбитта
Одарок много знаю.

Значення
Синоніми
Одарина, Дарина, Дарія, Дар´я
Дарочка гарно! Мене просто здивувало, що, по суті, одне і те ж ім‘я, має три форми написання. Але Дарини не люблять, коли їх називають Дашами, помітила:)
КошкинДом• 10 ноября 2022
Ответ дляДуболом
Аналогично))
Амели на мели• 10 ноября 2022
Ответ дляФима Собак
Представляю паспорт - Толік Олександрович
Тоді вже Толік Лесикович або Лескович))
Борщец• 10 ноября 2022
Ответ дляБарбитта
АмінкО
Вб’ю за таке
сЛАдКОежКА• 10 ноября 2022
Ответ дляСтрекозей
у меня сотрудница Маричка и в паспорте тоже Маричка
какая Маша это разный имена
Маша это Мария
Мария-это Маша по-русски, а Марічка -это уменьшительно-ласкательное в украинском языке от того же имени Мария. Происхождение имени одно.
От того, что кому-то в паспорте пишут по желанию Ганна, а кому-то Анна-они не стали разными именами.
Барбитта• 10 ноября 2022
Ответ дляZelenkа
А Даши,коли Даринами )

Уси Пуси• 10 ноября 2022
Ответ дляАБВГДэшница
Ви скажете, що деякі з українських розмовних форм АЖ на один склад довші, ніж російські (наприклад, Вова – Володько). Це не аргумент, бо є імена, які до двох складів узагалі не скорочуються, наприклад, Валерій чи Марина. І нічого, вимовляємо три склади. 😉
Зауважу, що українська мова тяжіє до відкритого складу (закінчення на голосний, а не приголосний звук). Звідси й максимально природними є чоловічі форми імен, що закінчуються на -ко. Уявіть собі, вони зафіксовані ще у графіті Софії Київської кінця Xl століття: Степко, Михалько, Марко. Тобто їм понад 1000 (!) років.
А московських форм у нас багато й серед жіночих імен: Наташа, Маша, Даша, Ксюша, Анюта, Свєта, Лєна та інші, які потребують заміни:
▪️Наташа – Ната, Наталка, Наталя;
▪️Маша – Маруся, Марічка, Марійка;
▪️Даша – Дара, Даруся, Дарця, Даринка;
▪️Катюша – Катруся, Катря, Катеринка;
▪️Іріша – Іруся, Іринка, Орися, Оринка;
У нас, саме так і звучать: Наталки, Іринки, Катрусі. Ці Крістіни чи Нікіти, як пінопластом по склу.
Zelenkа• 10 ноября 2022
Ответ дляДедуськина бабуська
В Польщі ’Таня’ звучить як ’дешево’, тому там Тетяни. А їх Katarzyna чи скорочено Kasia по нашому, як ’каша’
Барбитта• 10 ноября 2022
Ответ дляБорщец
Вб’ю за таке
Ну теперь,ради интереса,какое у Вас отчество?
Стрекозей• 10 ноября 2022
Ответ длясЛАдКОежКА
в паспорте Маричка так назвали значит имя Маричка
не маша и не уменьшительно ласкательное
Пластилин_Колец• 10 ноября 2022
Ответ дляZelenkа
можно я у вас - раз тут поймала - спрошу? затик у меня.
при звертанні же склоняются и имя, и отчество?

ГалинО Семенівно, ЕдуардЕ ПетровичУ, Ольго Володимирівн....??
Zelenkа• 10 ноября 2022
Ответ дляБарбитта
А Даши,коли Даринами )
Ага)
Добре бути Олькою, Ленкою, Юлькою, ніхто не вчепиться)))
ВЫВсеВрете• 10 ноября 2022
Ответ длясЛАдКОежКА
А де ви бачили паспорт, де написано Толік?
Автору треба обіс...ти українську мову.
Барбитта• 10 ноября 2022
Ответ дляАБВГДэшница
▪️Наташа – Ната, Наталка, Наталя;
▪️Маша – Маруся, Марічка, Марійка;
▪️Даша – Дара, Даруся, Дарця, Даринка;
▪️Катюша – Катруся, Катря, Катеринка;
▪️Іріша – Іруся, Іринка, Орися, Оринка;
О,у нас и Орися есть,и не одна.
И Калина,Фрозіна,Дьордій
Пластилин_Колец• 10 ноября 2022
Ответ дляУси Пуси
меня удивил этот вариант: ▪️Іріша – Іруся, Іринка, Орися, Оринка.

всегда Орисю считала отдельным именем. на слух даже никак она не Ира.
Борщец• 10 ноября 2022
Ответ дляБарбитта
Не скажу
ВЫВсеВрете• 10 ноября 2022
Ответ дляЄдина Країна
Я Александра. Ненавижу свое украинское Олександра, надо ж так греческое имя изуродовать. А за Лесю в свой адрес вычеркну из жизни.
Леся і Олександра два аблолютно різних імені