LudaSHS• 07 ноября 2023
Обман, страх і зневіра: історія про те, як Україна втратила свій ядерний арсенал
Американський журнал The National Interest оприлюднив ніколи раніше не публіковані архівні матеріали, що розкривають, як Вашингтон змушував Україну відмовитися від ядерної зброї, попри ризик російського вторгнення. ТЕКСТИ публікують переклад статті.
‼️Документи переконливо показують, як дві американські адміністрації, вище керівництво Пентагону й НАТО тиснули на Україну, щоб вона відмовилася від свого єдиного стримувального фактора проти російської агресії — ядерної зброї — попри реальний ризик російського вторгнення.
У 1994 році американські офіційні особи шантажували нових незалежних лідерів України, щоб ті відмовилися від ядерної зброї, яку вони успадкували від Радянського Союзу, — зброї, що могла б запобігти майбутній агресії з боку Москви, — в обмін на туманні "гарантії безпеки", задекларовані як частина так званого Будапештського меморандуму.
Ці запевнення зрештою виявилися нікчемними, як показує сьогоднішнє становище України.
‼️ЛИШЕ ОДНІЄЇ ЯДЕРНОЇ РАКЕТИ" В РУКАХ УКРАЇНИ БУЛО Б ДОСТАТНЬО, ЩОБ ЗАХИСТИТИ ЇЇ НЕЗАЛЕЖНІСТЬ
Ці документи різко заперечують відоме обґрунтування історичної відмови від ядерної зброї — мовляв, Україна не здатна володіти технічними засобами управління ядерною зброєю, тому вона не захистила б країну, навіть якби могла.
💥Навпаки, докази свідчать: майбутній директор ЦРУ президента Білла Клінтона дійшов висновку, що Україна дійсно мала засоби для управління арсеналом.
🤬Історичні матеріали також висвітлюють, як американські офіційні особи блокували серйозні спроби Києва обміняти успадкований арсенал на справжні гарантії безпеки — аж до того, що лобіювали серед європейців, щоб Україна не входила до безпекових угод поза межами НАТО. Можливо, це відбувалося тому, що, як тепер стало відомо, вони також демонстрували Москві повагу до "життєво важливих інтересів Росії в її ближньому закордонні" й готовність "допомагати різними способами".
Замість серйозних зусиль з глобального контролю над ядерними озброєннями, фактичним імперативом, схоже, було бажання американських офіційних осіб схилити Росію приєднатися до західного демократичного світу. Так, Будапештська угода скидалася на дипломатичну гру в мушлю — коли зброю передавали від слабшої держави сильнішій (і з імперськими претензіями) здебільшого для того, щоб заспокоїти російську невпевненість у досягненні "паритету" в її ядерному арсеналі щодо Сполучених Штатів Америки.
ЗАСПОКОЮЮЧИ РОСІЮ МАЙЖЕ БУДЬ-ЯКОЮ ЦІНОЮ, ЗАХІД ЗАЛИШИВ УКРАЇНУ НАПРИЗВОЛЯЩЕ
Коли Радянський Союз почав розпадатися, адміністрація Джорджа Буша намагалася зберегти Договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО), який обіцяв скоротити світові запаси стратегічної ядерної зброї на 80%. Після майже 10-тирічних переговорів його підписали Сполучені Штати і Радянський Союз у 1991 році. Але якщо СРСР ось-ось розпадеться на п´ять суверенних країн, як триватиме ця двостороння угода?
За кілька тижнів до офіційного розпаду Союзу президент Буш зустрівся з радником Михайла Горбачова Олександром Яковлєвим і запитав його про 30 з гаком відсотків радянського арсеналу, які незабаром опиняться за межами російської території: в Казахстані, Білорусі і, що особливо важливо, в Україні. "Як, на вашу думку, це відбуватиметься? — запитав Буш. — Контроль? Ратифікація? Безпечний демонтаж?"
"Вони дивитимуться на Захід [за вказівками], — сказав Яковлєв про незалежні республіки, які незабаром стануть незалежними. — Звичайно, — додав він. — Ми не віддамо нашу зброю".
Це був ганебний початок багаторічного танцю між Сполученими Штатами, Україною та Росією, в якому лідери в Москві навряд чи були скромними щодо своїх цілей. У цьому випадку вони продиктували, щоб скороченням вважати виведення озброєнь з колишніх радянських республік, які незабаром мали стати колишніми радянськими підданими. Інакше скорочення, передбачені СНО, поставили б російський ядерний арсенал позаду ядерного арсеналу Сполучених Штатів, що для Москви є неприйнятним.
Такий підхід також позбавляв єдиного реального важеля стримування знервовану нову суверенну республіку, керовану Києвом, — державу, яку вже багато разів підкорював її нібито дружній сусід. Державний секретар США Джеймс Бейкер був присутнім на зустрічі й швидко збагнув стратегічну важливість питання, що стояло на кону. Він запитав, чи може це прокласти шлях до майбутньої війни з Україною?
Яковлєв ухилився від відповіді, а потім безтурботно запитав: "Яка це може бути війна?" "Звичайна війна", — відповів Бейкер.
KozaNostra_I• 07 ноября 2023
Ответ дляLudaSHS
Вы вообще в курсе о Я О как ’ сдерживании’ ?
Более чем. Ядерное оружие необходимо только для того, чтобы другая страна не применила ядерное оружие по Украине. Его его по Украине никто и не применял. Это никак не защитит нас от применения обычного конвенционального вооружения. Всё остальное обычный популизм.
Ответ дляMrs.Ochmonek
Були в Україні лідери. І Хмельницький, І Мазепа, і Петлюра, і УПА. Просто частина українців обирає не знати, не вивчати, не робити висновків. А зараз з ´кліпоаим мисленням´ - то взагалі (
Так, ви точніше описали. І дійсно, цікаво, що потім все одно приходять до «кліповості». Мені дуже сумно, дуже. В мене така віра була, така сильна! Але зараз, точно що «була»
KozaNostra_I• 07 ноября 2023
Ответ дляLudaSHS
Вот вы так и не поняли? Тему не читали? В 93 раша готова была воевать. Без ’провокаций’. Этой войны боялись сша еще тогда, и умаслили - отдали раше наше ядерку и стратегическую авиацию, шантажируя и пугая Наши власти.
При этом внутри америниканского политикума было и другое мнение, и шли дебаты неспроста.
Наши власти были тоже не в состоянии осознать опасность , или На Авось , или как Кучма - путь олигархации. или бегали ’ дипломатично’. Именно ошибки ( и халатность власти в т ч) того периода привели к той точке, в которой мы сейчас.
Что за чушь? Уничтожение стратегической авиации Украины спонсировали США. Россия смогла забрать только 8 штук ту-160, остальные 11 были утилизированы в Украине. Если бы шантажировали, отдали бы всё. И уж никак США не давали бы денег. На западе тогда нас вообще не разделяли, опасались обратного объединения, поэтому старались как можно быстрее всё распилить и уничтожить, как в Украине, так и в рф, где тоже много чего распилили, включая самые современные подлодки и ракеты. Никаких денег не жалели на разоружение.
А кто заставил продать недостроенный авианосец в Китае по цене металлолома?
KozaNostra_I• 07 ноября 2023
Ответ дляLudaSHS
И ещё, у них у 93 был путч, Ельцин расстрелял парламент. А в 94 началась Чеченская. Вот уж точно не до войны с Украиной было.
Апель-синка• 07 ноября 2023
Ответ дляLudaSHS
Американцы играли с рашей понятно. Ей нас подарили.
А наши власти - лохи и преступники.
Кравчук всё равно уже того, так что к ответу призвать некого (((
Ответ дляKozaNostra_I
так категорично, т е наша ядерка никак бы не сдержало ни рашу ни партнеров? они ж уже б нас боялись, и чухали с рашей больше...
вы ошибаетесь
Израилю все позволено. тк ядерки нет у хамас.
вы ошибаетесь
Betelgeise• 07 ноября 2023
Ответ дляLudaSHS
Я все зрозуміла. Воювати з нами було б складніше, якби у нас було все те, що у нас забрали.
З приводу ’умаслить’. По вашому умаслить - цілком можливо, а спровокувати - ні?
Ответ дляKozaNostra_I
так, вы в группе ’ очень много обьяснять’ и ’ очень много понимать’ а значит без толку, раз не поняли, то увы...
Ответ дляBetelgeise
а зачем провокация там, где есть уже цель , У Ельцина Киев.. потом Крым?
захотел бы сделал, а так американцы образно говоря купили нам время- пока раша кушала нашу ядерку, стратегическую авиацию. нападать на такого ж озброеного волка , зачем? волк сам себе шерсть рвет и клыки режет, у раши и было время ждать, и клыки собирать, пуская кровь. дело времени был Крым.
Betelgeise• 07 ноября 2023
Ответ дляLudaSHS
Ну на Білорусь не нападає ж. А ми також були сателітом, як Білорусь.
Betelgeise• 07 ноября 2023
Ответ дляLudaSHS
вы не видите разницу?
где в Белорусси стоит флот РФ?
и 2 выхода в моря!!!
где в Белорусси стоит флот РФ?
и 2 выхода в моря!!!
Є різниця, але ніщо не заважало і не заважає роисі піти війною на Білорусь.
Ответ дляBetelgeise
зачем? потом, после лукашенко кто знает. мало ли что там.
у нас и у них разные политические системы и стратегические- географическое положение и самая главное _ черноморский флот.
две системы совершенно не сравнимы.
януковича хотели лепить лукашенко 2. но в наших реалиях и в нашем обществе это было невозможно.
поэтому у них были планы с 90Х по вооруженному захвату Украины. поэтому с начала 2000 общество раши готовили - ’КРЫМ их ’ выпуская по медленному технологии в сми.
\ а нас разоружали
и никого мы не провоцировали и не вынуждали на нас идти войной.
две системы совершенно не сравнимы.
\ а нас разоружали
Betelgeise• 07 ноября 2023
Ответ дляLudaSHS
две системы совершенно не сравнимы.
\ а нас разоружали
две системы совершенно не сравнимы.
\ а нас разоружали
Топорно ліпили, згодна.
Ми не змушували іти на нас війною, але нас готували до неї.
Якщо у пороха була мантра на війну ’Армія, мова, віра’, то у боневтіка - ’какая разніца’, як спроба умаслити.
Ответ дляBetelgeise
и кстати есть данные, что после нас должен был быть Казахстан,
который тоже ничего не провоцировал.
но.. тут блиц крига нет. война не така как надо было путину в феврале 22..а казахи нырнули под зонтик Китая.
казахи нашли другую сильную сторону.
который тоже ничего не провоцировал.
казахи нашли другую сильную сторону.
Ответ дляBetelgeise
Топорно ліпили, згодна.
тут согласна, в предвыборной Зе - именно ставка - ’умаслить’ , не помогло. потому что план был все равно.
нас 30 лет готовили к войне. та сторона, а мы 30 лет (внутри) не готовились к ней.
Betelgeise• 07 ноября 2023
Ответ дляLudaSHS
который тоже ничего не провоцировал.
казахи нашли другую сильную сторону.
который тоже ничего не провоцировал.
казахи нашли другую сильную сторону.
Так в тому то і основний прикол, що Україна також мала знайти для себе сильну сторону. Україна помилилась у виборі.
Betelgeise• 07 ноября 2023
Ответ дляLudaSHS
мы искали, вроде нашли. но там умасливали путина. та же меркель.
Ну так помилились!
Betelgeise• 07 ноября 2023
Ответ дляLudaSHS
кто? мы? у нас не было другого вектора. нейтральность была возможно с ядеркой. и СИЛОЙ
Був другий вектор. Не лукавте.
мир меняется, все договора меняюся... вот только прочитала Волстирт джернал
ВАШИНГТОН – Во вторник США и их союзники по НАТО уведомили, что они официально приостановят свое участие в договоре 1990 года об ограничении обычных вооружений в Европе, что ознаменует прекращение действия еще одного знакового соглашения о контроле над вооружениями .
. Приостановка участия даст США больше гибкости в размещении сил в Румынии и Болгарии, недалеко от Украины
Betelgeise• 07 ноября 2023
Ответ дляLudaSHS
какой? если вы согласились что янык на вассал как лукашенко не тянул, и НАШЕ общество другое
белорусь 2 это инфантильное чего то. потому что СОВСЕМ все разное.
Яка різниця тягнув чи не тягнув? Аби слухняний був!
Щодо суспільства, то воно легко редагується за допомогою пропаганди. Було б бажання.
Ответ дляBetelgeise
вы исходите из того. что общество б терпело Яныка, и делало б с него царя, как лукашенко, а этот путь был ошибкой, тупиком, это невозможно, после Врадиевки, 2 майдан, вернее третий после двух- революции на граните и оранжевой, МАйдан был делом времени.
поэтому, я не согласна, что у нас мог взростится с януковича - свойлукашенко, сколько б денег Дерипаска и Ахметов не вложили в технологии и сколько б не стоил дорогой пиартехнолог Манафорт, что делал все это вместе с Глебом Павловским.\
разные общественные структуры и СИСТЕМа. ОБЩЕСТВО разное.
помимо черноморского флота,
итого, тут даже близко не белораша, и не казахстан у которых есть китай.
и РАША Не верила в ЯНЫКА, стартонул проект ДНР уже.
помимо черноморского флота,
Betelgeise• 07 ноября 2023
Ответ дляLudaSHS
помимо черноморского флота,
За буд -якими простестами стоїть організатор, який має свої цілі.
Вчора розглядала відосики з помаранчевої революції. Майже через 20 років все як на долоні. А тоді, у вирі подій, цього всього не було видно.
Ответ дляЖули-ули
Тільки б дожити до цього «неможна годувати медведя»
тут вспомнила историка
У 2021 році в одному зі своїх інтервʼю ви говорили, що «українці не найбільш нещасні у світі.
Але якщо подивитися на наше самовідчуття, то в це важко повірити. Я думаю, що це має змінитися». Що має змінитися?
Я думаю, це вже змінюється — уявлення про себе як вічну жертву. У 2022 році українці відмовилися бути жертвою, вони стали захищатися. Для мене важливо, яким суспільство буде після перемоги. Формування нації та суспільства — процес, повʼязаний з війною, кризою, конфліктом. І це той момент, який ми переживаємо зараз. Криза настільки серйозна і глибока, що суспільство трансформується і вже трансформоване цією війною. І відкату назад просто не може бути.