pumadinika• 03 марта 2023

Как упоительны в россии вечера.. Любовь, шампанское, закаты, переулки..

LudaSHS• 03 марта 2023
Ответ дляSlawaUkraine
https://uk.m.wikipedia.org/wiki/Ядерна_зброя_Ізраї...
Вы прикалываетесь? Вы так во всем инфу берете?
Дайте ссылку на официальный источник

Про 200 штук ядерки в израиле

il-mari• 03 марта 2023
Ответ дляSlawaUkraine
будем ждать когда алигархат наймет убийц поменять нынешнюю власть и гос переворот
ой, коли це буде... читала в кацапів-неужели вы правда думаете, что мы плохо живем....
автор pumadinika • 03 марта 2023
Ответ дляLudaSHS
Еще раз
Мы там были, но то не мы

Все происходящее на россии — это противостояние местного населения путинскому террористическому режиму, несоблюдение мер пожарной безопасности или другие причины, не зависящие от ЗСУ, — Генштаб ЗСУ
yaya partisanen
автор pumadinika • 03 марта 2023
Ответ дляLudaSHS
Дайте ссылку на официальный источник

Про 200 штук ядерки в израиле
ржу
SlawaUkraine• 03 марта 2023
Ответ дляLudaSHS
Дайте ссылку на официальный источник

Про 200 штук ядерки в израиле
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nuclear_weapons_an... The State of Israel is widely believed to possess nuclear weapons. Estimates of Israel´s stockpile range between 80 and 400 nuclear warheads,[2][5][6][7][8][9] and the country is believed to possess the ability to deliver them in several methods, including by aircraft, as submarine-launched cruise missiles, and via the Jericho series of intermediate to intercontinental range ballistic missiles.[18][19] Its first deliverable nuclear weapon is thought to have been completed in late 1966 or early 1967; which would make it the sixth country in the world to have developed them.[2][20][21]
LudaSHS• 03 марта 2023
Ответ дляSlawaUkraine
Вы прикалываетесь?

Википендии цитируете?
LudaSHS• 03 марта 2023
Девочки, Миг
у раши наверное

Картофеля молчит
Это может быть недолго
SlawaUkraine• 03 марта 2023
Ответ дляLudaSHS
Вы прикалываетесь?

Википендии цитируете?
английская вики , редактируется американцами, дает ссылки на официальные источники ,что еще нужно?
LJA• 03 марта 2023
Не дарма я доначу на дрони знову і знову. Іду ще залоначу

LudaSHS• 03 марта 2023
Ответ дляSlawaUkraine
Первоисточник про 200 ядерки
Официальный

А не ’ бытует мнение’
Наверное
Может быть
ku4eravaku4erava• 03 марта 2023
Ответ дляknopkakyev
Один раз бахнуло и они нас поняли??
Нет!
Нас они никогда не поймут
Надо Москву с землёй стереть, может тогда прочувствуют
SlawaUkraine• 03 марта 2023
Ответ дляLudaSHS
Первоисточник про 200 ядерки
Официальный

А не ’ бытует мнение’
Наверное
Может быть
в англ вики подробно все написано ,кому интересно смогут найти
LudaSHS• 03 марта 2023
Ответ дляSlawaUkraine
Да интересно
Потому что ’ официально ’ у Израиля нет ничего.
А что там втихаря. Кто знает. Вы писали про 200 штук выше. Вот на это официальная инфа есть?
SlawaUkraine• 03 марта 2023
Ответ дляLudaSHS
Да интересно
Israel began to investigate the nuclear field soon after it declared independence in 1948 and, with French co-operation, secretly began building the Negev Nuclear Research Center,[d] a facility near Dimona housing a nuclear reactor and reprocessing plant in the late 1950s. The first extensive details of the weapons program came on October 5, 1986, with media coverage of revelations from Mordechai Vanunu, a technician formerly employed at the center. Vanunu was soon kidnapped by the Mossad and brought back to Israel, where he was sentenced to 18 years in prison for treason and espionage.[27][28]

Вот написано что ядерная програма с францией и сша 40 лет длилась у евреев, там есть подробности дальше
SlawaUkraine• 03 марта 2023
Ответ дляLudaSHS
Да интересно
The French–Israeli relationship was finalized on October 3, 1957, in two agreements the contents of which remain secret:[30] One political that declared the project to be for peaceful purposes and specified other legal obligations, and one technical that described a 24 megawatt EL-102 reactor. The one to actually be built was to be two to three times as large[41] and be able to produce 22 kilograms of plutonium a year.[42] When the reactor arrived in Israel, Prime Minister Ben-Gurion declared that its purpose was to provide a pumping station to desalinate a billion gallons of seawater annually and turn the desert into an ’agricultural paradise’. Six of seven members of the Israel Atomic Energy Commission promptly resigned, protesting that the reactor was the precursor to ’political adventurism which will unite the world against us’.[43] про изготовление ядерного реактора для наработки ядерных материалов для зарядов
ЛераС• 03 марта 2023
Я тільки за одне шкодую - що так мало їм дістається. Хочу, щоб в кожному куточку їхньої кацапії був тотальний піпець, розруха і щоб тваринний страх не відступав від них до кінця їх нікчемного життя.
LudaSHS• 03 марта 2023
Ответ дляSlawaUkraine

Вы не на тот вопрос отвечаете
Припущення , все ’ не точно’
Я думала у вас есть официальная инфа про 200.
А вы все цитируете статьи википендии.
Я это и сама знаю где найти.
SlawaUkraine• 03 марта 2023
Ответ дляLudaSHS
Да интересно
British and Norwegian aid
Top secret British documents[56][57] obtained by BBC Newsnight show that Britain made hundreds of secret shipments of restricted materials to Israel in the 1950s and 1960s. These included specialist chemicals for reprocessing and samples of fissile material—uranium-235 in 1959, and plutonium in 1966, as well as highly enriched lithium-6, which is used to boost fission bombs and fuel hydrogen bombs.[58] The investigation also showed that Britain shipped 20 tons of heavy water directly to Israel in 1959 and 1960 to start up the Dimona reactor.[59] The transaction was made through a Norwegian front company called Noratom, which took a 2% commission on the transaction. Britain was challenged about the heavy water deal at the International Atomic Energy Agency after it was exposed on Newsnight in 2005. British Foreign Minister Kim Howells claimed this was a sale to Norway. But a former British intelligence officer who investigated the deal at the time confirmed that this was really a sale to Israel and the Noratom contract was just a charade.[60] The Foreign Office finally admitted in March 2006 that Britain knew the destination was Israel all along.[61] Israel admits running the Dimona reactor with Norway´s heavy water since 1963. French engineers who helped build Dimona say the Israelis were expert operators, so only a relatively small portion of the water was lost during the years since the reactor was first put into operation.[62] Ядерные материалы из британии в израэль документы
inresta• 03 марта 2023
эрунда это , меня вот что тревожит ...

іран-уран
А у вас під килимом є 90% збагаченого урану? А в ірана він є.
Саме так можна коротко охарактеризувати реакцію здивування МАГАТЕ та всього західного політикуму. Як так сталось, що лише у липні 2022 року іран міг збагатити уран лише на рівні 20%, а зараз МАГАТЕ підтверджує про збагачений уран на рівні 83.7% (для бомби необхідно 90%). Як так сталось, що майже десятиліття Ізраїль мав можливість завчасно виявити спробу збагатити уран та нанести вогневе ураження по ядерних об´єктах, а зараз якось провтикав. Як так сталось, що іран скоротив цикл створення матеріалів для однієї ядерної бомби з 12 місяців лише до 12 днів?
Представники МАГАТЕ зробили такий вигляд, що ніби іран дійсно за пів року спромігся знайти поклади вже збагаченого урану десь під перським килимом часів Кіра ІІ.
Ще далі іран не просто зміг знайти та збагатити уран до 83%, але й накопичити 60-відсотковий збагачений уран з 25.2 кг до 87.5 кг, що теж зробити надскладно, а для ірану в контексті США та Ізраїлю десятиліття було неможливо.
Що робить МАГАТЕ?
Заявляє, що буде «намагається достеменно встановити його (урану) походження». Серйозно?! Такими темпами поки будете встановлювати, іран вже клепати бомб почне. Що тут встановлювати?
З 2015 року росатом будує атомну станцію в ірані. У 2021 році розпочалось вже будівництво другого блоку. Неодноразово московія та іран заявляли про поглиблення співпраці. Якщо не розумієте як так сталось, то прочитайте книгу-дослідження Патрікаракоса:«Ядерний Іран: народження атомної держави» (до речі він працює журналістом в Україні та освітлює війну для західних ЗМІ).
на московії заявляють, що ірану вистачить вже збагаченого урану, щоб до кінця року створити 10 атомних бомб.
Два тижні тому ЄС відмовилось вводити санкції проти московської ядерної енергетики.

телеграм канали

Tata_F• 03 марта 2023
Ответ дляViktoryjaG
Вы реально верите, что это не подставные пишут?
Я теж думаю, подставні. Але написано гарно.
8ludasha• 03 марта 2023
Ответ дляLudaSHS
Девочки, Миг
у раши наверное

Картофеля молчит
Это может быть недолго
А темы для поволноваться нет… аж непривычно
samka• 03 марта 2023
а я прочитала назву теми упоКОительны. хай так і буде
LudaSHS• 03 марта 2023
Ответ дляSlawaUkraine
British and Norwegian aid
Зачем вы так стараетесь ? Историю тащите с википендии.

Я вам несколько страниц назад написала - это припущення,’ возможно’
Может быть.

Это не официальные источники
Вы выше писали о 200 штук ядерных бомб, тоже припущення?
Zelenkа• 03 марта 2023
Ответ для8ludasha
В вечірню зайдіть
8ludasha• 03 марта 2023
Ответ дляZelenkа
В вечірню зайдіть
Спасибо
ViktoryjaG• 03 марта 2023
Ответ дляTata_F
Это да.
LudaSHS• 03 марта 2023
Ответ дляinresta
эрунда это , меня вот что тревожит ...

іран-уран
Що робить МАГАТЕ?

телеграм канали
Есть интервью Барнса Цру про Иран и обогащение

https://sovet.kidstaff.com.ua/question-3292671
LudaSHS• 03 марта 2023
Ответ для8ludasha
Неволнительно , навеянное
Я посмотрела нету.
Вчера я и не шла на советчицу при миге.
8ludasha• 03 марта 2023
Ответ дляLudaSHS
Неволнительно , навеянное
Я посмотрела нету.
Вчера я и не шла на советчицу при миге.
Уже есть, волнуемся… надеюсь не надолго
LudaSHS• 03 марта 2023
Ответ дляsamka
Видящая!!