цікава стаття
на базі величезної дискусії в соц мережах вчора.
Тезово:
За 20 століття Україна пережила кілька демографічних катастроф. Дві світові війни, Голодомори 20-х, 30-х і 40-х, криза 90-х.
Кожна формувала викривлення демографії, ми втрачали цілі покоління. Наочно: ненароджені діти загиблих 40-х не народили дітей в 60-ті, які не народили дітей в 90-ті, які не народжують дітей в 10-ті. Бебі-бум кінця 40-х — початку 50-х цього компенсувати не міг. Якби не ці катастрофи, населення у 1990 році становило б не 51,6 млн, а 87,2 млн. Для українського ресурсного потенціалу це більш природний стан речей.
Накопичені наслідки криз 20 ст. і криза 90-х призвели до депопуляції останніх 30 років. Обвал народжуваності й зростання смертності 90-х.
Потім більш-менш стабілізація з 2005 до 2012.
З 2012 народжуваність почала швидко падати, смертність — зростати (бо почало помирати “жіноче” покоління кінця 30-х і те саме чисельне “чоловіче” покоління 50-х). З 2011 до 2020 померло майже 7 млн українців, народилося — 4,5. Природне падіння — 2,5 млн. Загалом, населення скорочувалося з 52,2 млн 1992 року до 43,8 млн осіб 2022 (за оцінкою ООН,
Як війна впливає на демографію?
Втрата життів. Загиблі військові й цивільні — це не все. Надлишкова смертність через кризу медичної системи, тиск на психічний та фізичний стан людей. Цифри виміряти важко. Сюди ж — падіння народжуваності під час і на першому етапі після завершення
Додаткова хвиля еміграції під час війни (і після).
Непередбачуваний перерозподіл населення всередині країни. Від 7 до 8 мільйонів людей стали ВПО. Така міграція демографічно послабить ті регіони, звідки вони виїхали, бо це переважно — працездатні чоловіки, жінки та діти. А це — додаткові депресивні території навіть після перемоги, які буде важко відновлювати. В регіонах, куди вони переїхали (особливо якщо це великі місця), демографічний тиск на соціальну інфраструктуру навпаки посилиться.
Перше і головне — правильно визначити ЦІЛІ демографічної політики. Ні, це не збільшення населення як таке. І не намагання досягти 52 мільйонів, як “колись”.
Ключове завдання демографічної політики — заповнити прогалини в статево — віковій структурі населення та підтримувати кількість та якість робочої сили в усіх її категоріях. Щоб нормальному існуванню України довгостроково нічого не загрожувало і жити тут було комфортно і через 20, і через 50 років.
Що буде, якщо цього не зробити? Ми певний час будемо депресивною територією.
А потім нас чекає хвиля неконтрольованої міграції.
Так, міграція в Україну все одно буде рано чи пізно. Бо кліматичні зміни (які об´єктивно відбувається циклічно всю історію людства і планети), економічні потрясіння й інші чинники штовхатимуть великі маси народу до руху і Європи на всіх не вистачить. Інше питання в тому, що слабка інституційно і демографічно Україна буде неспроможна це контролювати. А сильна — спроможна.
До речі, погана новина для тих, хто думає, що може сховатися від цього в Європі — не варіант. Ви отримаєте необхідність стикнутися з тими саме викликами, тільки через 20 чи 30 років. Крім, можливо, Франції, Данії, Швеції, Ірландії. У всіх інших ситуація від ПОГАНО до ДУЖЕ ПОГАНО. Так, в Польщі також.
Тезово:
Як війна впливає на демографію?
Ответ дляLudaSHS
так, дуже багато залежить від влади, і не тупі рішення типа від якогось Денисенка, а стратегія.
тут важливо економічний клімат, не піднімати податки, а дати можлівість бізнесу малому, середньому, але у нас Гетьманцев(
з економічної теорії нічого кращогоза століття- той принцип прихованої руки. Економісті знають.
так теорії неолібіралізму і кейнсіанства різні, але коли дати людині самому себе забезпечити, не тримати за горло, то він цим принципом потяне сім1ю, робітників.
Так у нас одни денисенки и гетманцевы. Тут интерес абсолютно не будущее страны.
Ответ дляРешка7777
вот и там предстоит ... сходие длинные процессы.
Тянула, и 44 года не могли убрать .(безопасность) , у нас сосед узкий с обей границей на тысячи км ,....(
ситуация другая
холодная война уже началась, стена с рашей будет, есть у меня гдето тема Пастухова статья, тоже об СТЕНЕ
Ответ дляLudaSHS
Абсолютно. Сворити офшорні зони на випалених війною територіях. Дати можливість громадянам самім себе годувати, просто не заважти. Виділити всім, хто ще не має і хоче ділянку землі. Податки переглянути. Освіта важлива. Вільне володіння зброєю і щоб від малого до великого всі вміли стріляти. Щоб нікому в голову не прийшло сюди сунутись. Це була б турбота про людей, а так - одні балачки.
Ответ дляБелоснежная
Может кто-то из слуг смотрел сериал «Рассказ служанки» и сейчас клепает законопроект
слугам и компании главное не давать в руки ничего тяжелого, а то такие кам безугла то наделают
хоть бы они к нормальным экономистам, демографам обращались, чтоб какие то стратегические планы наметить
Ответ дляАнжелика1
У нас такая хорошая земля, климат, природа. Вот как можно было довести до того, что есть
почему именно у нас постоянно какие-то войны, Чернобыль, Каховская ГЭС и т.д. При этом в Европе в основном все тихо, спокойно и стабильно
Це зараз там так.
А так вони постійно щось ділили. Хоч в тій же другій світовій.
У них імперї розпалися 100 років тому, а у нас 30 років тому.
Ответ дляdajkiri-irina
Все знают,что делать после войны, только когда и как она закончится, никто не знает. Вот это-главная проблема.
это надо сейчас работать уже над этим, потому что все уже в предвыборной, внутренних срачах. была в Каменец подольском, а там Юля Тимошенко на рынок приперлась, у нее предвыборная, это они могут
Ответ дляLudaSHS
ні демократичні засади- стримування з п, умовами праці, робота.
бо не всі і вже бажають тут кидати роботу заради полів, конвеєрів заводів, чи прибирання в ЕС.
ви не зрозуміли, трудовий мігрант це не емігрант, не здобуття громадянства, це різні поняття
У нас станом ’на зараз’ мутний начальник степлерів дозволяє собі говорити від імені держави, а ви мені розказуєте про демократичні методи. Вже вірю.
Тобто, трудовий мігрант - це такий слухняний раб, який не захоче натуралізуватись і якого можна викинути за шкірку в будь який момент. Цікава концепція.
KingaGontowska• 07 августа 2023
Ответ дляLudaSHS
кстати там метеорит летит, наса сказало чуть отклонение и ПИСЕЦ
Дай Бог на рашку упадёт🙏🏻 И уничтожит ее
KingaGontowska• 07 августа 2023
Ответ дляLudaSHS
Юля ещё питает надежды?
О то неугомонная баба, 25 лет вся в мечтах
Ответ дляlus_so
почитайте статью, и о миграции рабочей силы, и да структура рабочей силы может быть разной, и разная система прав и свобод. что у кого.
якщо дивитись демографічну криву, то ті хто зараз входять у дітородний вік дуже малочисленна група (народжені у 90х, верніше ненароджені), середній вік породілі у нас 27 років (не важливо яка дитина), найактивніше зараз це група жінок 25-35 (зміщення віку народження також сильно вплинуло і створило ’прогалину, тому що раніше це було 20-30 рокі, з сильним акцентом на 20-25).
Тому навіть без активної фази війни у нас за 2018-2021 рік народжувність скоротилась на 19%, а якщо брати з 2015 по 2021 рік (вже без анексованих частин), то на 34%. Навіть без активної фази війни проноз скорочення народжуваності ще майже в 2 рази за наступні 5 років, з 2027-2028 року ситуація мала почати покращуватись.
Але зараз((((
Щось зовсім не схоже, щоб держава була зацікавлена у вирішенні демографічної кризи. І без війни чисельність населення України стрімко скорочувалась. Після відкриття кордонів(безвіз) ще більше стала поширена трудова міграція в ЄС. Вже років 10 як масово виїзджає розумна молодь на навчання до Польщі, Німеччини, Чехії, Словаччини, і це є досить доступним. Більшість не повернулись, залишились жити і розвивати економіку європейських країн, а після війни тим більше не повернуться. А що робить Україна, щоб сприяти поверненню українців? Поки одні тільки балачки, які більше схожі навіть на залякування для тих, хто виїхав. Рівень життя падає, ціни ростуть швидше ніж мінімальна зп, інфляція «з’їдає» підвищення прибутку, умови для малих підприємців все жорсткіші(при тому, що війна триває). І це все, не враховуючи війну та її наслідки(це взагалі катастрофа неймовірна і зокрема для демографії). До чого це я. Моя думка - вважаю, що комусь і чомусь(не тільки кацапянам) дуже потрібно, щоб нас(українців) стало в рази менше ніж було. Є багато різних версій, деякі з них здаються фантастичними, але те, що відбувається останні роки і особливо зараз підтверджують мої думки.
Татьяна_М5• 07 августа 2023
Ответ дляПЛЮС-МИНУС
мусульманства на нашей земле не хочу. категорически.
Да вы нацистка
KingaGontowska• 07 августа 2023
Ответ дляLudaSHS
прикиньте, потом фото в паблике Каменца, стоит голову склонила, продавчини ей расказывают, играет
Юльчёныш, хай в дубаи едет опять))
Ответ дляLudaSHS
так не кількість загальна, населення
а статево-вікова структура населення та кількість та якість робочої сили
Я дуже сподіваюся на піку цін на нерухомість (одразу після війни) продати все майно нашої родини і з дітьми і чоловіком виїхати. Раніше чоловік вірив у майбутнє тут, а тепер нарешті мені потрошку починає вірити, що не можна тут лишитися і треба валити. Нарешті готуємося! Діти мають хоч трохи англійською розмовляти, щоб виїхати.
Дякуючи таким дослідженням можна з впевненістю дивитися в майбутнє і повністю свідомо звідси валити. Вважаю, що найбільше пощастило тим хто поїхав до Канади і США в 1917, поки решта вірили в можливість майбутнього тут
Ответ длячир
Расскажите кто у нас не урод. Вот серьезно. Обоснуйте, пожалуйста.
в чем? в партиях? те кто думает за Украину? я не ОП и когорту олигахической системы что вросла, я про личности типа Гудименка, Ратушного( жаль) такого образа.
знаете, тут даже с уродами не так все просто, они ж зарабатывают на Украине, так? им надо сосать, т е им развал и нищета и не выгодна, да многие принесут идею что они хотят свались на Мальдивы, но концепция власти и приближенных к деньгам такова, что они не умеют останавливаться, им надо и надо, а чтоб надо- то прийдется какой то тут климат то делать.
Ответ дляVika26
Не исключаю что наша влада скоро придумает дополнительные хорошие плюшки многодетным, чтобы народ размножался и в итоге легально выехал.
KingaGontowska• 07 августа 2023
Ответ дляVika26
Вы про небесный ерусалим? Или что?