Лапка• 20 февраля 2023
Как я украинизируюсь
Я дончанка, естественно, русскоязычная. Учила мову в школе и университете. Вроде, нормально так знаю, все понимаю и говорю вполне сносно. Решила почитать школьную программу…. Тени забытых предков.
Мне вот интересно, на Закарпатье до сих пор так разговаривают, я просто там никогда еще не была, и не в курсе? А то у меня через слово - Википедия
…Котивсь зеленими царинками, маленький і білий, наче банька кульбаби, безстрашно забирався у темний ліс, де гаджуги кивали над ним галузками, як ведмідь лабами…
…З подри, де сохнуть великі круглі боханці будзу, повіває на ватага вітер, але не може прогнати зі стаї запаху вугля, сиру і овечої вовни. Бо тим самим пахне і ватаг. Нові бербениці й барильця німують в кутку, хоч тільки запукай до них —— і обізветься голос, що там жиє. Холодна жентиця світить з коновки зеленим оком…
Ответ дляMarryV
Плай - стежка в горах
А от мене посилали райштоком

Я мало не плакала з відчаю. То також стежка, але не на вершині (хребті) як плай, а дуже інженерно грамотно побудована для легкого підняття на вершину.
Я прошу мені сказати дорогу чи стежку, маршрут на потрібний населенний пункт, а мене на райшток посилають
То був такий епічний похід. Йшли години три, жодної живої душі. Тут у ягіднику хруст такий сильний. Все. Всралась. Все похолодо всередині. Думаю - ведмідь. А то гуцули афину збирають. Ну повернулась і нагуглила що таке райшток.
А ще є чіпаж :)
Запам’ятовуйте, хто в Капрати мандруватиме :)

А ще є чіпаж :)
Ответ дляStiflers Mom
Насколько я помню из школьной программы, эта повесть была написана под впечатлением от посещений тех мест, писатель специально старался втиснуть в текст всё новое, что услышал в тех краях, всё основано на гуцульском фольклоре. Оттого и читается тяжело, не только потому, что многие слова незнакомые, они ещё и устаревшие, более 100 лет прошло. Сейчас там так не говорят.
Вы скучное произведение выбрали и сложное для современного восприятия, особенно для русскоязычных, та же ’Кайдашева сім´я’, написанная лет на 30 ранее, читается намного легче и приятнее и без словаря, ну максимум ’кадівб’ и ’копистку’ будете гуглить :)
О, копистку я ще добре пам´ятаю! Покійна бабуся не раз погрожувала тріснути нею плечах, коли я сильно чудила. )))
Про застарілі слова погоджуюсь на 100%. Декілька років тому ходили з донькою на виставу, написану у 30 роках минулого століття, дія відбувалася у містечку чи то Франківської, чи Львівської області. Була сильно здивована, бо донька майже нічого не зрозуміла, тоді як для мене герої розмовляли такою рідною і знайомою мовою бабусь і дідусів, з ’Тінями’, де більшість тексту треба вгадувати, навіть близько не до порівняння.
Natusia 15• 20 февраля 2023
В Тенях забытых предков описана Гуцульщина, а это Прикарпатье. На Закарпатье тоже очень специфический язык, но немного другой
MarinaMiropolskaya• 20 февраля 2023
Ответ дляCheburaha
а навіщо взагалі люди читають книжки, купують картини, ходять в музеї, в театр, в оперу, балет...
Чтобы получить наслаждение и повысить уровень культуры. В чем уровень данного произведения со странными неприменимыми словами?
Миленька Лебідко• 20 февраля 2023
Ответ дляna_podiume
Вся справа у фінансуванні.
Вся справа у несприйнятті всього українського.
Екатерина5• 20 февраля 2023
Ответ для2410diana2410
Аналогично! Так это без нововведений. Я просто в каком-то отчаянии. Думала, что знаю язык. Оказывается, только думала
Так, в цих абзацах багато застарілих слів, слів, що не часто вживаються, назв тогочасних речей. Буває))) Твір досить старий. Моя рідна мова українська, нею спілкуюсь, але й для мене тут є кілька незнайомих слів.
Миленька Лебідко• 20 февраля 2023
Ответ для2410diana2410
Много дончан выехало в 2014-2015 гг. половина моих знакомых рассредоточились по Украине и всему миру. Но это люди до 35 лет были
Ну а мій двоюрідний брат також до 35 на той час пишався своїм паспортом деенерії
. Багато моїх знайомих, однокласників виїхало в рашку.
Ответ дляMarinaMiropolskaya
Є різні рівні мистецькі в усьому: хтось користується ейвоном, хтось Армані, а хтось кайфує від складних нішевий ароматів; хтось слухає попсу, в хтось класику; хтось дивиться серіали, а хтось є пошановувачем Ларса фон Трієра … і так до безкінечності можна порівнювати.
Тіні забутих предків-це скарбниця української фольклористики. Більш прекрасного метафізичного твору української класики важко згадати. Ну, але це треба любити. Це не для вивчення мови, не для прочитання від скуки і тд
MarinaMiropolskaya• 20 февраля 2023
Ответ дляNafffAnja
Возможно, для кого-то это перл, у меня свои любимые авторы, которые помогли мне в жизни. Например, та же ’Кайдашева семья’ - отличный образчик для понимания менталитета укр села.
Ответ дляL-i-s-a-92af
Так почему на Закарпатье,Галичине,Волыни не были?Что б полюбить нужно проникнуться местным духом,пожить,прочувствовать.
Я нежно люблю Закарпатье,хоть местный диалект мне,как и вам,часто не понятен.Но для меня это не недостаток и не повод повозмущаться,а еще одна грань нашего бесценного бриллианта.
Ответ, что я люблю море и все отпуски провожу на море, а горы не люблю, подойдет? Что за идиотский стереотип, что Восток домоседы.
lenka_zelenka• 20 февраля 2023
Ответ дляGoStop
1000% Там большая часть не знает украинского вообще. Они гвоздя в основной массе на венгерском и чуть на русском. Я прям офигела слегка.
Неправда, там смешанное население.
Работаем с перевозчиками из Мукачево - это украинцы, разговаривают на закарпатском диалекте украинского.
Себя называют украинцами и отделяют от венгров и русинов. И паспорта венгерские далеко не у всех - там много условий для получения паспорта, в т.ч.и знание венгерского языка. Если не знаешь, венгры паспорт аннулируют, если каким-то чудом его заимел.
Ответ дляlenka_zelenka
Неправда, там смешанное население.
Я Вам конкретно про Берегово. В Мукачево другая ситуация. А именно в Берегово 80% говорят на венгерском. Я там жила три месяца весной и была, мягко говоря, в шоке. На украинском там вообще не говорят почти. Венгерский и немного русского.
OkSemeniuk• 20 февраля 2023
Це Прикарпаття. Так, і зараз гуцули так говорять. До речі, Коцюбинський з Вінниці. Він приїжджав у Карпати, у Криворівню, вона була тоді курортом, і ось так засвоїв гуцульський діалект. Твір не написаний повністю діалектом, там є вкраплення діалекту в літературну мову. Треба читати зі словничком, щоб усе розуміти. Словом, ви обрали не найлегший твір.
Авторко, вам респект! Подивіться ще фільм Параджанова ’Тіні забутих предків’.
Ответ дляШкиренко Юля
Та ну) ми однаково витрачали, що в Одесі, що в Карпатах. Просто всі звикли відпочивати біля моря більше, а на Захід їхали типу в санаторії пенсіонери) це справа сприйняття і звички
Так тому s в Одесі далеко не всі відпочивали - за кордон їхали, особливо в Турцію та Єгипет
маринабаранова• 20 февраля 2023
Ответ дляFotografkiev
В мене зараз донька читає Теодори з Васюківки. Вже пів книжки прочитала (читає вголос), а щось досі ні я, ні вона не сміялися. Останнє що прочитала, це про потопельника, який виявився п’яним. Ну щось абсолютно не смішно.
У вас чувства юмора нет) Для меня книги В.Нестайко - любимые с детства и очень смешные. Часто их покупала или брала в библиотеке.
Helenka2011• 20 февраля 2023
Ответ дляQorianka
Кайдашева семья это как индийский фильм - танцевали, ругались, плакали, убегали из дому, опять танцевали... У нас такие соседи были))))))
Твір на всі часи, бо життєвий
Fotografkiev• 20 февраля 2023
Ответ длямаринабаранова
Дивний гумор про п’яниць.
Helenka2011• 20 февраля 2023
Ответ дляleolin
А Вы музыку слышали к фильму ’Тени забытых предков’, которую написал Скорик? В прошлом марте вспомнила - переслушивала. Какая же красивая! Сейчас к ней написали слова, сделали песню ’Прокидайся, донечко’. Поет Полякова, голос хороший, но серьезно ее воспринимать не получается
З цією піснею її голос повністю розкрився. З тими ’Тапками’, чи що вона там співала попсове, я не вірила, що у Полякової є голос, а не тільки довгі ноги
маринабаранова• 20 февраля 2023
Ответ дляsv_y
Вот уж не знала, что мой Чернигов, где Коцюбинский жил, работал и умер, Западная Украина.
Та яка різниця - річ про те що його важко читати, особливо - початківцю) Краще - Марко Вовчок, Нечуй - Левицький, Панас Мирний. Дуже Лесь Подерев’янський подобаеться - реально смішно!
Ответ для2410diana2410
Та вот решила по школьным пройтись. Думала еще Энеїду і Кайдашеву сім’ю. Вот как-то прошло это мимо меня в школе, даже не знаю о чем там
я когда зно сдавала, то укороченные версии читала этих произведений, так как времени на это не хватает, если ты уже работаешь, не густо как полная, но интересно
маринабаранова• 20 февраля 2023
Ответ дляFotografkiev
Дивний гумор про п’яниць.
Неначе - всі книжки Нестайка - це суцільні п’яниці, я навіть уваги не звернула, мене інше цікавило. Це про пригоди сільських хлопчиків. А яке село - без п’янички?)
Ответ для2410diana2410
Із старої шкільної програми прочитайте Грігір Тютюнник ’Вогник далеко у степу’.
Всім раджу, книга тепла і мова там класична.